Není nad to se po horké koupeli zavinout do měkkého ručníku. Jenže co když ten ručník škrábe a nesaje, jak o takový pečovat? Je s tím vůbec ještě něco možné udělat? Někdy je takový i úplně nový ručník. Zaměřili jsme se na tento zapeklitý problém s ručníky a pokusili jsme se zjistit, proč tomu tak je a jaké to má řešení.
Proč ručníky nesají a jsou drsné a škrábavé?
Měkké ručníky jsou nejen příjemné na dotek, ale také chrání a zklidňují pokožku po koupeli. Dobrá savost ručníků vás pak rychle zbaví vlhkosti bez nějaké potřeby zuřivého tření. Bohužel i ty nejměkčí ručníky mohou po čase ztuhnout. A nepomůže jim ani vyprání. Jenže pokud jsou vaše ručníky tvrdé, nesavé a škrábavé, jsou vlastně nefunkční. Ptáte se, co s nimi a proč k tomu vlastně dochází? Popravdě, těch příčin je více. A za většinu z nich si můžeme sami.
Nejčastější příčiny drsných a nesavých ručníků
Jednou z nejčastějších příčin vzniku tvrdých a škrábajících ručníků je jejich praní v tvrdé vodě. Voda bohatá na minerály totiž obaluje vlákna ručníku, čímž způsobuje, že tvrdnou, nesají a při snaze se utřít škrábou. I na tento problém však existuje řešení. Pokud chcete takto ztvrdlé ručníky změkčit a zjemnit, vyperte je v co nejteplejší vodě (minimálně na 40 °C) s 240 ml čpavku.
Další poměrně častou chybou je špatná péče o ručníky. Hodně lidí ručníky pere dohromady s prádlem, jenže ony by se měly prát samostatně. Aby se ručníky důkladně vypraly, potřebují mít kolem sebe v pračce prostor. Jenže i zde často dochází k pochybení, protože lidé mají tendenci své pračky přeplňovat. To však způsobí, že se ručníky v pračce nejenže udusají, ale také špatně operou. Zůstanou na nich nečistoty i zbytky pracího prostředku. Ručníky jsou pak kvůli tomu drsné.
Problémy s ručníky podněcuje k většímu dávkování pracího prostředku a aviváže. I to je však špatně. Příliš velké množství pracích prostředků nevede k čistším a měkčím ručníkům. Vede to k podpoře množení bakterií a plísní. Snižuje to i savost ručníků. Podobně na tom jsou i aviváže. Její příliš velké množství také vede k snížení savosti ručníků. Víte, že ve své podstatě aviváž k vyprání ručníků vlastně vůbec nepotřebujete? A pokud se jí nechcete vzdát, vystačí, když ji zředíte s vodou a u každého třetího nebo čtvrtého praní ji vynecháte úplně. V případě, že jste to s aviváží už přehnali, jde to napravit tak, že ručníky operete ještě jednou v teplejší vodě spolu s 240 ml čpavku.
Používání komerčních změkčovadel vody možná ručníky změkčí, ale je to na úkor jejich absorpčních vlastností. Změkčovadla totiž obsahují křemík, který absorpční vlastnosti výrazně zhoršuje. I tato chyba se však dá napravit. Abyste negativní efekt změkčovadel eliminovali, přidejte ještě jeden extra cyklus máchání, do něhož místo pracího prostředku přidáte 240 ml bílého octa. Ocet z ručníků odstraní nejen křemík, ale i přebytky pracích prostředků a oleje. Ručníky jsou po vyprání s octem nadýchanější a lépe sají.
Jak pečovat o své ručníky, aby byly měkké a savé?
Základním kamenem měkkých a savých ručníků je jejich správný výběr při nakupování. A nutno poznamenat, že vybrat kvalitní ručník nemusí být zrovna snadné. I nekvalitní ručník může být hustý a na omak měkký. A naopak i kvalitní ručníky se mohou jevit nepříjemně, protože jsou často opatřeny ochranným povlakem, který se odstraní až po několika vypráních. Pravdou ale je, že kvalitní ručníky jsou obvykle z česané bavlny a vyznačují se úhledným silně prošitým okrajem. Pokud chcete mít ručníky měkké a savé, perte je vždy samostatně. Pračku při jejich praní nepřeplňujte. Zvolte normální prací cyklus, nicméně zvyšte teplotu. Minimální teplota praní ručníků je 40 °C. U této teploty nehrozí, že by barevné ručníky vybledly nebo přišly o své vzory. Místo aviváže přidejte 450 ml octa.
Pro oživení starých ručníků můžete použít tablety pro odstranění vodního kamene nebo si vytvořte speciální roztok ze 120 ml boraxu, 240 g sody, případně pracího prostředku a trochy vody. Směs míchejte, dokud se nerozpustí a nevychladne. Roztok pak přelijte do 2l lahve a doplňte vodou, aby láhev byla plná. Z této lahve potom přidejte 120-240 ml do praní.
K uvolnění ztuhlých vláken, odstranění špíny, zatuchlého zápachu i všech chemikálií můžete použít i 120 g jedlé sody. Po vyprání ručníky dobře vytřepte. Vůbec nejlepší by bylo, kdybyste je sušili na sušáku. Pokud je však nemáte kde sušit, a proto používáte sušičku, tak je před vložením ručníků do sušičky nejprve vytřepte a napněte. Spolu s ručníky do sušičky vložte i několik vlněných kuliček nebo aspoň tenisáky a sušení nastavte na střední teplo. Po usušení se může stát, že jsou ručníky trochu tuhé, ale to rychle napravíte, když je před složením rychle prohnete. Jestli se vám to stále nezdá, můžete je zkusit ještě vykartáčovat. To by mělo rozbít všechny zaschlé zbytky pracího prostředku a ručníky by měly být už měkké.
Naše tipy na závěr
- Když budete používat světlé ručníky, nemusíte se bát jejich vyblednutí a můžete je prát i na vyšší teplotu.
- Neperte ručníky příliš často. Praní ručníku po každém použití oslabuje jejich vlákna a ručníky se stanou škrabavými. Stačí, když je vyperete po třech použitích.
- Nikdy neházejte ručníky na podlahu, mohou začít plesnivět.
- Bohužel i dokonalá péče nezabrání jejich postupnému opotřebování. Proto je nezbytné ručníky pravidelně obměňovat. Mělo by k tomu docházet ideálně každé dva roky.
Vyrobte si podle našeho návodu vlastní prací gel:
Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová