Obložený parapet: Zbytky plovoucí podlahy nevyhazujte, můžete je ještě skvěle využít

Zbyl vám po pokládce plovoucí podlahy nějaký odřezek? Použít jej můžete třeba na vytvoření nového obloženého parapetu. Kvalitní plovoucí podlaha je materiál dostatečně pevný a odolný, navíc tak sjednotíte materiál na podlaze i na oknech.

Obložený parapet 9
Obložený parapet 9 (Zdroj: Pavel Zeman)

Na potřebnou šířku nebo hloubku si lamely upravíme šířkovým nebo délkovým napojením lamel a jejich případným slepením. Jediné, co materiál příliš nemá rád, je nadbytečná vlhkost nebo dlouhodobé působení vody. To však nesvědčí ani masivnímu dřevu. Při zalévání květin proto stačí dávat pozor nebo si pořídit vyšší misky pod květináče.

Jak na to

1. krok

Původní větší nika pod oknem byla podomácku obložena dlažbou, na kterou přijde nový parapet. Parapet má nepravidelný tvar, nejprve si připravíme papírovou šablonu a podle ní pak uřízneme podklad z OSB desky. Musíme měřit na více místech, vždy od středu k okrajům a nezaměnit pravou a levou stranu.

Obložený parapet 1
Obložený parapet 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok 

Vyříznutý díl z OSB desky vyzkoušíme vložit do niky a označíme jeho vrchní stranu tak, aby bylo jasné, který roh je levý a který pravý. Drobné nepřesnosti doupravíme pilníkem nebo pásovou bruskou tak, aby díl v nice přesně seděl.

Obložený parapet 2
Obložený parapet 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok

Potřebný počet lamel plovoucí podlahy si slepíme stejně jako by byly položeny na podlaze. Do drážky naneseme lepidlo a po dobu schnutí lamely zajistíme svěrkou nebo popruhovým stahovákem. „Click“ systém (tedy systém pero a drážka bez lepení) jednoduše sklepneme dohromady.

Obložený parapet 3
Obložený parapet 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok

Podkladový díl vyříznutý z OSB desky nám nyní poslouží jako přesná šablona. Výhodné je řezat materiál ostrou jemnou pilkou z rubové strany. Pohyb přímočaré pilky vytrhává materiál směrem nahoru. Při řezu z rubu bude pohledová strana řezu čistá a bez otřepů. Ruční pilkou můžeme řezat z pohledové strany. Stejně jako u podkladové desky vyzkoušíme slepené a do tvaru výklenku vyříznuté podlahové lamely vložit na místo. Načisto jejich hrany dobrousíme pásovou bruskou nebo smirkovým papírem na špalíčku.

Obložený parapet 4
Obložený parapet 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok 

Původní parapet byl velmi nerovný a směrem do místnosti padal asi o dva centimetry. Pro jeho vyrovnání si přesnou výšku naměříme pomocí vodováhy a metru. Z latiček si pak připravíme vhodně vysoké podkladové špalíčky. Na venkovní hranu niky a svažujícího se původního parapetu položíme připravené dřevěné špalíčky, které vyrovnají sklon do roviny. Na přichycení podkladové OSB desky a vyrovnání použijeme montážní nízkoexpanzní pěnu. Tu ve vlnovce naneseme po celé ploše dlažby. Před jejím použitím však plochu zbavíme mastnoty, prachu a nečistot. Na ně pak položíme a dotlačíme připravenou OSB desku. Množství pěny závisí na ploše a sklonu niky.

Obložený parapet 5
Obložený parapet 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok 

Po dobu schnutí zatížíme desku těžšími kameny nebo cihlami. Není-li žádné závaží po ruce, postačí kyblík naplněný vodou. Ještě jednou překontrolujeme desku pomocí vodováhy a podle potřeby provedeme drobné korekce.  Po důkladném vytvrdnutí, kdy i jádro pěny je pevné, její přesahy a přepěnění ořízneme ostrým pracovním nožem nebo kancelářským řezákem. U stěn dáváme pozor, abychom si je zbytečně nepoškrábali.

Obložený parapet 6
Obložený parapet 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok 

Na takto připevněnou a vyrovnanou podkladovou desku budeme lepit spojené lamely plovoucí podlah. Použít můžeme montážní lepidlo nebo tekuté hřebíky v kartuši. Pomocí vytlačovací pistole pak naneseme na desku pravidelnou vlnovku. Připravenou vrchní desku opřeme o přední hranu stěny pod oknem a opatrně ji položíme do naneseného lepidla. Přesně ji dousadíme a stejně jako podkladovou desku ji po dobu schnutí lepidla zatížíme. Závaží podložíme tak aby horní stranu nepoškodilo.

Obložený parapet 7
Obložený parapet 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok

Při vyrovnávání parapetu do roviny nám vznikla cca 2 cm mezera. Tu snadno překryjeme podlahovou dokončovací lištou, její délku si přesně naměříme. Nejlépe v pokosnici pak lištu zakrátíme na potřebnou délku. Malými kolářskými hřebíčky lištu přichytíme k přední hraně parapetu. Pro pevné přichycení na ni předtím můžeme nanést tenkou vrstvu disperzního lepidla. Není-li lišta hladká, hřebíčky si do ní nejprve opatrně naklepneme nebo je předvrtáme.

Obložený parapet 8
Obložený parapet 8 (Zdroj: Pavel Zeman)

Boční hrany lišty stejně jako drobné obvodové spáry obloženého parapetu načisto dokončíme akrylovým tmelem, který je možné nechat bílý nebo jej podle barvy stěn libovolně přetřít. Tmelem překryjeme i hranu řezu lišty.

 

.

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu