reklama

Umíte správně používat sušičku? Tyto kousky oblečení do ní rozhodně nepatří!

Sušička prádla je skvělý pomocník. Ušetří čas a díky ní si šatstvo zachová barvy, zůstane nadýchané. Většinou takto usušené oblečení není třeba ani žehlit a během sušícího procesu se z prádla odstraní i žmolky a vlasy, nemluvě o chlupech z domácích mazlíčků. Jenomže ani nejlepší sušička si neporadí se vším. Jsou výjimky, které se s tímto pomocníkem zkrátka nepřátelí. Pojďme se tedy podívat, co do sušičky rozhodně nepatří.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ne každé prádlo je vhodné pro sušení v sušičce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Také jste se setkali s názorem, že sušička prádlo jenom ničí, spotřebuje spoustu energie a zas tak moc času neušetří. Všechno je to ale jenom ve správném přístupu a vhodném použití. Pokud postupujete podle návodu a čtete štítky na oblečení, nic se stát nemůže a se svým pomocníkem budete nadmíru spokojeni. Ale ano, v sušičce se opravdu některé kusy prádla můžou srazit nebo poškodit. A my si tyto případy probereme hezky jeden po druhém.

Materiály nevhodné pro sušičku

Do sušičky každopádně nepatří velmi drahé a jemné materiály. Především je to hedvábí, které vysoké teploty doslova zlikvidují. Vlákna se stanou křehkými a začnou se trhat. Podobně je tomu s vlnou a jemným kašmírem, pokud vaše sušička nedisponuje speciálním programem pro jejich extra šetrné sušení. Jinak riskujete, že váš oblíbený svetr zplstnatí nebo se dokonce srazí. Opatrní byste měli být také u některých elastických tkanin, především těch, ze kterých je ušité funkční sportovní prádlo či plavky nebo punčochy. Tato pružná vlákna se horkem roztáhnou a ztratí svoji elastičnost.

Hedvábné polštáře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hedvábné látky do sušičky nepatří

Pozor na jemné prádlo a boty

Milujete svoje jemné krajkové spodní prádlo? Jistě bylo i hodně drahé, proto je určitě nenechávejte sušit v sušičce. Tyto malé kousky z jemné látky se nedoporučuje ani příliš ždímat, natož vystavovat vysokým teplotám. Stejně tak odolejte rychlému usušení sportovních tenisek. A proč? Kůže, ani ta umělá totiž do sušičky nepatří! Nesušíme boty s gelovou porážkou. Sušit za opatrných podmínek lze však boty textilní nebo plastové. Boty by ale měly být sušeny maximálně hodinu při nízké teplotě. Doporučujeme také odstranit tkaničky a přezky, pokud jsou odepínací.

Prádlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jemné hedvábné prádlo by se v sušičce poškodilo

Opatrně s ozdobami

Sušička obecně není příliš šetrná k nejrůznějším potiskům, hlavně těm gumovým, které opakovaným sušením popraskají. Také jí nesvědčí plastové zipy, které trpí při hodně vysokých teplotách v bubnu během procesu sušení. Nevydrží, víc než několik málo cyklů a začnou se lámat. Stejně tak se radši vyvarujte sušení holčičích triček a šatiček s nejrůznějšími korálky a třpytky a dnes tolik oblíbenými flitry. Pokud už je do sušičky vkládáte, vždy je otočte rubovou stranou ven. To byste ostatně měli dělat už při praní. Ozdoby tím víc chráníte a snižujete riziko, že se utrhnou či odlepí.

Flitry
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oblečení s flitry a třpytky sušte otočené rubovou stranou ven

Objemné prádlo

Jestliže nemáte opravdu objemný buben, nemůžete ve své sušičce sušit velké kusy prádla, jako jsou polštáře, peřiny nebo péřové bundy. Objem zabraňuje proudění vzduchu a snižuje účinnost přístroje.

Povlečení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Objemné deky a polštáře se suší neefektivně

Tip pro vás:

Nejenom při sušení ale během péče o prádlo obecně se doporučuje pozorně si přečíst cedulku, jež musí být našita na každém kusu prádla. Podle symbolu potom poznáte, jak prádlo vyprat, zda a s jakou intenzitou je můžete sušit a nakolik se přátelí se žehličkou či chemickým čištěním. 

Vanička – představuje symbol pro praní a čísla nebo tečky udávají maximální teplotu či intenzitu prací lázně. Podtržítko pod vaničkou potom znamená, že praní musí být šetrné. Symbol ruky značí ruční praní a výrobek s přeškrtnutou vaničkou se nesmí prát vůbec.

Čtverec s kruhem – signalizuje vhodnost sušení v bubnové sušičce. Opět tečky nebo čísla znamenají teplotu, podtržení šetrnost programu a přeškrtnutí zapovídá použití sušičky.

Štítek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vždy pečlivě prostudujte symboly

Žehlička – počet puntíků označuje rozsah teploty u žehličky s termostatem. Přeškrtnuté paprsky vás varují před napařováním a přeškrtnutý symbol značí, že výrobek se nesmí žehlit vůbec.

Trojúhelník – označuje vhodnost bělení. Prázdný značí, že můžete bez obav použít libovolné bělidlo, vyšrafovaný dovoluje bělit pouze oxidačními a nechlorovanými prostředky, přeškrtnutý nesmíte bělit vůbec, a označení CL říká, zda můžete nebo nemůžete bělit chlorem.

Kolečko – chemické čištění. Písmena uvnitř kolečka znamenají různé druhy chemického čištění a zpravidla jsou důležité hlavně pro pracovníky čistírně. Nás doma zajímá hlavně přeškrtnutý symbol, jenž chemické čištění zakazuje.

Podívejte se jak na sušení prádla:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová