reklama

Škola šití pro začátečníky pokračuje - naučíte se ušít si jednoduchý povlak na polštář

Základy už máme za sebou, můžeme se tedy pustit do šití. Na začátek začneme něčím jednoduchým - povlakem na polštář. Můžete si tak doladit polštáře k ostatním textiliím - k závěsům, dekám i barvě sedačky. A obměňovat je můžete podle libosti.

i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Škola šití pro začátečníky pokračuje, ušijte si povlak na polštář (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Povlaky na polštářky jsou na ušití jednoduché. Stačí šít rovně, udělat typ s kapsou, kam polštář jednoduše vložíte. Později samozřejmě můžete zkusit polštář na knoflíčky, na zip nebo přidávat další ozdoby, třeba krajky. Zkusit můžete i patchworkové vzory nebo vyšívání vzorů.

Ještě předtím:

  • Vyzkoušejte si stehy na kusu látky, cvičte šití rovně, naučte se ovládat rychlost šití.
  • Nezapomeňte vždy na začátku a konci zapošít tak, že projedete místo tam a zpátky několik milimetrů a zabráníte tím párání, použijte páčku pro zpětné šití.
  • Změnit směr při šití je snadné. Zastavte stroj s jehlou zapíchnutou do látky, zvedněte patku a látkou otočte, jak potřebujete. Patku zase sklopte a pokračujte v šití.

Co budete potřebovat?

  • 0,5 m látky šíře 150 cm (na polštář o rozměrech 50×50cm), ideální je 100% bavlna - plátno, popelín, případně nějaká dekorační nebo jakákoli jiná látka, která nepruží
  • nitě, špendlíky
  • nůžky, metr, značkovač
Potřeby na povlak
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Připravte si vše, co budete potřebovat

Látku byste si měli předem vyprat a vyžehlit. Pak už se směle můžete pustit do měření a stříhání. Použijte metr, křídu a krejčovské pravítko. Z látky si nastříhejte 2 díly o rozměrech 50×50cm, 1 díl o rozměrech 30×50cm, zbývající část budou dva pruhy o délce 50 cm a šířce 8-10 cm v závislosti na přesné šíři látky.

Naměření délky
Naměřte si potřebnou délku (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Nastříhané díly na povlak
Díly nastříhejte (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Z tenkých pruhů budou stuhy, kterými se bude povlak zavazovat. Bude tak hezky držet tvar a zároveň budou mašle působit dekorativně. Sežehlete si je nejprve napůl. Pak pruh opět rozložte a ke středu sežehlete nejprve jednu, a pak i druhou stranu. A nakonec opět přehněte napůl a zažehlete, vznikne vám tak hezky začištěný proužek.

Sežehlení stuhy napůl
Stuhu sežehlete napůl (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Sežehlení stran stuhy
Sežehlete záložky stuhy (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Stejně tak bude třeba založit a zažehlit jednu delší stranu obdélníku 30×50cm. Zahněte ji jednou zhruba 1-2 cm, zažehlete, pak zahněte ještě podruhé. Do stroje si navlečete vhodnou nit. Pruhy si ještě rozstřihněte napůl, budete potřebovat 4 kusy. Každý na jedné straně ještě takto dovnitř zahněte, aby byl okraj začištěný.

Zažehlení kapsy
Kapsu zažehlete (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Ohnutí stuhy na jednom konci
Stuhy na jednom konci ohněte (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Sešijte rovným stehem délky 4 mm po založené straně a té, která se otevírá. Totéž udělejte s dalšími 3 kousky. Zažehlenou stranu obdélníku také přišijte rovným stehem. Teď k ní přišijte dvě ze stuh. Budou zhruba 15 cm od stran. Nezačištěnou stranu je vložte asi 2 cm pod založený okraj a přišijte, ideálně do čtverce.

Sešití stuh
Stuhy sešijte (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Přišpendlení
Přišpendlete stuhy k polštářku (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Pak si přiložte díl se stuhami na jeden ze čtverců a přišpendlete si zbývající 2 stuhy na svá místa. Přišijte stejným způsobem. Obdélník pak přiložte lícem na líc druhého čtverce, přišpendlete a po třech stranách přišijte k sobě. Použijte nejprve rovný steh délky cca 3 mm.

Našpendlení stuh
Stuhy našpendlete (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Přišití kapsy a jedné strany
Sešijte jednu stranu a přišijte kapsu (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Pak ještě začistěte cikcakem - klikatým stehem. Zabráníte tak třepení látky a možnému rozpárání švu. Pokud máte, můžete k sobě rovnou přišít overlockem, ten začistí a sešije zároveň. Po sešití si položte na sešité části lícem dolů i poslední čtverec a přišijte ho opět po třech stranách. Vynechejte tu, kde jsou sešité předchozí dvě části.

Začištění okraje cikcakem
Začistěte okraj cikcak stehem (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Kompletace polštáře
Hotové díly zkompletujte (Zdroj: Lenka Tajbrová)

Pak už jen otočte, vyrovnejte růžky, vložte polštář a zavažte.

Hotový polštář
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Polštářek je hotový

Podívejte se jak na techniku patchwork:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.