reklama

V čem jsou osiny trav a sametky nebezpečné pro naše psy?

Travní osiny jsou na první pohled docela neškodné. Ale pokud si je váš pes při procházce zapíchá do tlapek, vyvstane docela velký problém. A podobné to je i se sametkami. Pokud nevíte, co jsou osiny a sametky a proč mohou vašemu psovi ublížit, přečtěte si o nich v našem článku několik zajímavých informací a radu, co s nimi dělat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V čem jsou osiny trav a sametky nebezpečné pro naše psy? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Osiny a sametky 

Při venčení našich čtyřnohých miláčků se snažíme dávat pozor, aby se zvířata neporanila o rozbité sklo, rezavé železo, aby nesežrala podezřelé pochutiny, aby je někdo neukradl a podobně. Doma pak psy prohlížíme, zda si nepřinesli klíště nebo blechy. Ale víte, že kromě těchto nebezpečí by jim mohly ublížit travní osiny a malé zákeřné sametky? Pokud netušíte, o čem je řeč, rozhodně zpozorněte!

Tráva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ve vysoké trávě se vyskytují jak osiny, tak zde můžeme narazit i na sametky

Sametky

Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je druh parazitického roztoče z čeledi Trombiculidae neboli sametkovcovití, a je také známý pod nesprávným označením „sviluška“. Starší název zúženka zarděnková se dnes již nepoužívá. Jejich larvy žijí na hostitelích, napadají teplokrevné savce, a to jak zvířata, tak lidi a některé na zemi hnízdící ptáky. Vyskytuje se ve vlhčím prostředí a je aktivní od července do září. 

Larvy jsou běžně oranžové až cihlově červené. Dospělý roztoč je velký cca 1 mm, jeho tělo je uprostřed zúžené a hustě pokryté chloupky, který nápadně připomíná samet, odtud pak plyne označení roztočů. Přes jejich líbivý název se jedná o velmi nepříjemné parazity. Larva sametky, velká cca 0,2 mm, se po těle hostitele pohybuje velmi rychle, takže je obtížné ji spatřit nebo odchytit. Takto se dostane do specifických míst, kde snadněji a nepozorována může proniknout pod kůži. Takovými místy je u lidí a zvířat zejména oblast třísel, pohlaví, vnitřní strana stehen, břicho, pupek, podpaží, podkolenní jamky, kožní záhyby. Larva s oblibou zalézá také pod spodní prádlo. Tam se přichytí ke kůži, jejíž povrch naruší svými ostrými kusadly.

Sametka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sametka podzimní je maličký červenooranžový brouček

Jejich kousnutí je nebolestivé, proto si ho my ani zvířata prakticky ani nevšimneme. Larvy se pak neživí ani krví hostitele, ale nekrotickou kožní tkání, kterou si rozmělňují pomocí sekretu slinných žláz. Během 2-3 dnů, kdy larvy sametek hodují na svých hostitelích, pak jejich těla opouští a nerušeně se začnou vyvíjet v dospělé jedince. Kousnutí sametkou po několika hodinách od odpadnutí vyvolává poměrně bouřlivou alergickou reakci se silným svěděním. To způsobuje zarudlá místa, podobně jako kousnutí komára. Teplo, například z postele nebo při silnější vrstvě oblečení, zvyšuje následky kousnutí a příznaky spontánně zmizí po 10–14 dnech. Typickým příznakem jsou miniaturní modřinky na kůži postiženého jedince. Toto onemocnění je označováno jako trombiculóza nebo též erythema autumnale. 

Zánět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místa, která napadnou larvy sametek, po několika hodinách silně zarudnou a nepříjemně svědí

Pokud zaznamenáme výskyt larev sametek u psa po procházce v přírodě, snažíme se je ihned mechanicky odstranit. Dále pak použijeme antiparazitní sprej, kterým postižená místa zejména v meziprstí, v oblasti uší, očí a čenichu ošetříme. Postižená místa psa totiž velmi svědí a neustále si je bude olizovat a škrábat.

Zatímco dříve se sametky vyskytovaly zejména na loukách a polích, v současnosti jsou největším problémem pro zahrádkáře, chalupáře i obyvatele zahrad a zahrádek jak ve městech, tak v zahrádkářských koloniích, ale také pro rekreanty v městských a příměstských rekreačních prostorách. V přirozeném prostoru, kde nežijí teplokrevná zvířata nebo lidé, se sametky prakticky nevyskytují. Sametkám vyhovují nesekané louky a trávníky, zaplevelené záhony či stromy a keře, dávající stín. Typický je sezonní výskyt od poloviny července do poloviny září, nejvyšší aktivita sametek pak je v srpnu.

Pes
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kontrolou tlapek a uší vašich psů předejdete velkým zdravotním problémům

Osiny

Osina je vláskovitý nebo štětinovitý výrůstek, někdy dlouhý, drsný a tuhý, jehož velikost je i přes 1 cm. Vyskytuje se v jednoduchém květenství lučních trav nebo obilnin. 

Osiny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Osiny jsou ostré výrůstky travin a obilnin

Osiny mají ostrý hrot, kterým, stejně jako jehlou, způsobují nepříjemné problémy mnoha savcům. Psům se mohou na procházkách v přírodě zapichovat do tlapek a způsobují záněty. Pes také reaguje kulháním, neboť vpich osiny je bolestivý. Nápadně si pak začne olizovat meziprstí, a jestliže včas nezareagujeme, v místě vpichu osiny se vytvoří měkká bulka. Podobně se mohou uchytit v kožichu psů a při sednutí nebo lehnutí dokážou vniknout pod kůži na těle. Pokud takovéto cizí těleso vnikne psovi pod kůži, reaguje na něj organismus tvorbou malých abscesů čili zánětlivých ložisek. Osiny se mohou psovi dostat také do ucha. Na ně bude pes reagovat zvýšeným klepáním a třesením hlavy, drbáním postiženého místa nebo nakláněním hlavy na stranu. Typický je náhlý nástup potíží většinou ihned poté, co se vrátíme domů z procházky. V případě, že sami osinu nenalezneme, ale máme podezření, že pes někde pod kůží osinu, má navštívíme veterináře. 

Meziprstí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Osiny můžeme najít velmi často v oblasti meziprstí, kde způsobují záněty

Jako prevenci doporučujeme vyhýbat se zanedbaným porostům a lukám s enormním výskytem travin s osinami, polím a nesekaným trávníkům. Stejně bychom ale také neměli zanedbávat pravidelnou kontrolu meziprstí, uší a oblasti očí u psů pokaždé, když se vrátíme z procházky. Takovou kontrolou můžeme v krátké době odhalit nejen zapíchané osiny, ale také larvy sametek, a potažmo i další parazity či škůdce, které si náš pejsek může přinést domů. 

Víte, co vás nejčastěji poštípe na zahradě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová