reklama

Tento keř s typickou omamnou vůní můžete pěstovat i doma jako pokojovou rostlinu

Víte, že jasmínem si můžete provonět nejen svou zahradu, ale i svůj dům? Ano, je tomu skutečně tak. Existují druhy jasmínu, které je možné pěstovat jako pokojové rostliny. Poradíme vám, jak tuto rostlinu pěstovat, aby se jí u vás dařilo a hojně kvetla.

Jasmín můžete skutečně pěstovat i jako pokojovou rostlinu, stačí jen, abyste si vybrali tu správnou odrůdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Něco málo o jasmínu, co jste třeba nevěděli

Pravý jasmín pochází z Číny a považuje se za symbol lásky a radosti. Pozitivní účinky jsou známé, a proto i hojně využívané v kosmetickém i lékárenském průmyslu. Z některých druhů se připravuje velmi chutný čaj, který má rovněž i blahodárné účinky. Těhotné by se však jasmínu měly raději vyhýbat.

Jasmín jako pokojová rostlina
Pravý jasmín pochází z Číny a není pravda, že jej musíte pěstovat pouze venku, existují i odrůdy, které se pěstují jako pokojové rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký jasmín můžete pěstovat doma

Jasmín můžete pěstovat venku, nicméně existuje několik odrůd, které je možné pěstovat jako pokojovou rostlinu. Jde především o:

  • Jasminum polyanthum - tedy pravý čínský jasmín, který je známý i jako bílý nebo růžový jasmín.
  • Jasminum sembac - tedy arabský jasmín, jenž se používá k přípravě čaje. Je méně popínavý než bílý jasmín.
  • Jasminum officiale, což je jasmín obyčejný, který produkuje velké množství květin.

Jak pěstovat jasmín doma

Jasmín můžete pěstovat v normálním květináči, ale také v závěsném koši. Závěsné nádoby umožňují květinám vytvořit jedinečné a na pohled velmi pěkné útvary. Když si rostlinu přinesete domů, umístěte tam, kde je světlo alespoň 6 hodin denně. Pokud máte tu možnost, v létě ji můžete dokonce i letnit. Světlo pozitivně ovlivňuje její růst a kvetení. Pozor ale, světlo by mělo být silné, ale nemělo by být přímé. Aby se jasmínu u vás dařilo, měl by být zasazen do mírně kyselé a dobře odvodněné půdy s dobrým organickým obsahem. Hodí se k tomu vesměs jakákoli standardní směs na bázi rašeliny nebo kokosu s přidaným drenážním materiálem. Jasmín se přesazuje jednou za tři roky.

Kvetoucí jasmín
Jasmín má omamnou vůni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzhledem k tomu, že jasmín rychle roste, je nutné ho jednou za čas prořezat. Prořezávání podporuje větvení a také i kvetení. Nejlepší dobou pro prořez je přitom doba těsně po odkvětu. Pozor, keřovité druhy by měly být prořezány pouze na konci jara a v polovině léta. Jelikož je jasmín popínavou rostlinou, potřebuje mít v květináči i nějakou lezeckou oporu. Pokojový jasmín potřebuje dobrou drenáž. Rostlinu nesmíte nechat během léta vyschnout. Půda by měla být po celou dobu udržována mírně vlhká, ale ne nasycená. Na podzim a v zimě je ale možné jasmín nechat mírně vyschnout. Během celého vegetačního období rostlinu krmte slabým tekutým hnojivem s nízkým nebo nulovým obsahem dusíku. Pozor, s hnojením to ale nepřehánějte, protože ji to bude namáhat a bude kvést déle, než by měla.

Jak množit jasmín

Popínavý jasmín se snadno množí řízky, a to ideálně v době přesazování rostliny. Řízky doporučujeme umístit na teplé a světlé místo s vysokou vlhkostí a stálým, ale opatrným přísunem vody. Nový růst by se pak měl objevit za několik týdnů.

Jasmín je možné doma i namnožit s pomocí řízků
Stříhání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co dělat, když mi jasmín nechce kvést

Jasmín zcela přirozeně kvete na začátku podzimu a na jaře. Některé odrůdy však kvetou po celý rok. A další odrůdy pak kvetou pouze přes zimu. Vše záleží na tom, jakou odrůdu si pořídíte. Problémy s kvetením jasmínu mnohdy velmi úzce souvisí s používáním špatného hnojiva. Někdy může kvetení na jistou dobu zastavit to, že jste rostlinu přesadili do větší nádoby. V tomto případě je zapotřebí, abyste byli pouze trpěliví, protože potřebuje zakořenit. Další příčinou nekvetení jasmínu může být i jeho špatné umístění v pokoji. Aby totiž jasmín kvetl, potřebuje dobrou cirkulaci.

Nekvetoucí jasmín
Když jasmín nechce kvést, obvykle se problém skrývá ve špatném hnojení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržujte proto rostlinu nejen tam, kde je dostatek světla, ale také v blízkosti otevřených oken nebo alespoň v blízkosti ventilátoru. Dalšími důvody, proč vám jasmín nekvete, může být nedostatek světla příliš tepla. Aby se květům jasmínu u vás dařilo, je zapotřebí, aby se teploty v místnosti pohybovaly během dne mezi 18-24 °C. V neposlední řadě si dávejte pozor na to, kdy rostlinu ořezáváte. Pozdní ořez může být totiž spojen s odstraněním sezonních pupenů.

Zde najdete vše o jasmínu:

Publikováno: 19. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová