reklama

Abyste už nikdy nezapomněli na narozeniny někoho z rodiny, vyrobte si tento jednoduchý kalendář

Kalendář významných rodinných dnů je nejen šikovná pomůcka, jak nezapomenout na svátky či narozeniny svých blízkých, ale také milá a originální dekorace našeho interiéru. Lze jej vyrobit mnoha způsoby a nejrůznějších materiálů. A pokud zapojíte do práce i děti, mohou váš rodinný kalendář ozdobit svými obrázky nebo dekoracemi.

Vyrobte si kalendář významných rodinných dnů, může se vám doma hodit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kalendář významných rodinných dnů

Kalendář má doma jistě každý. Stolní, papírový, nástěnný. A máme také kalendáře ve svých počítačích, noteboocích, mobilech, chytrých hodinkách, plánovačích, setkáváme se s nimi prakticky na každém kroku. Nejen, že díky nim víme, co je za den, případně kolikátého je a kdo v ten daný den slaví svátek či výročí, ale také si do těch svých osobních zaznamenáváme významné dny našich rodin, narozeniny a svátky svých blízkých. 

Kalendář
Na takovýto kalendář si můžeme zapisovat významné rodinné události podle potřeby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Líbilo by se vám vytvořit si kalendář pouze pro významné dny své rodiny? Nabízíme vám šikovný návod, který můžete podle libosti a fantazie rozvinout a inspirovat se z něj při výrobě svého vlastního rodinného kalendáře.

Co budeme na výrobu kalendáře potřebovat

 • dřevěnou destičku obdélníkového tvaru
 • dřevěná písmena
 • dřevěné číslice
 • kolečka
 • srdíčka
 • akrylové barvy
 • štětce
 • tupovací houbičky
 • lihový fix
 • ploché kleště bez vroubků
 • bižuterní kroužky velikosti 12 mm
 • PVA lepidlo
Potřeby
Všechny potřeby na výrobu kalendáře naleznete v obchodě s DIY potřebami (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Všechny komponenty na výrobu rodinného kalendáře se dají sehnat v papírnictví, případně v obchodech pro modelářství, hobby marketech či objednat na eshopech, zaměřených na DIY tvorbu. Pokud se vám nebude zamlouvat kalendář dřevěný, můžete si jej vyrobit z kartonu, barevného papíru, ušít nebo kombinovat libovolně nejrůznější materiály. Nejprve si základní desku natřeme barvou. Zvolte takovou, která bude ladit s dekoracemi a celkovým zařízením bytu. Tím více podpoříte, že je kalendář součástí vašeho bytu a vaší rodiny. Nátěr provedeme pouze jednou vrstvou, neboť následně budeme nanášet další vrstvu technikou tupování.

V desce budeme potřebovat mít na jedné z delších stran vyvrtáno 12 dírek, neboť každá dírka bude značit jeden měsíc v roce. Na opačné straně pak potřebujeme ještě dvě dírky, které budou sloužit pro uchycení na stěnu. Dále si natřeme kolečka a srdíčka vhodnou barvou. Ta budou představovat jednotlivé osoby, které máte ve své rodině, a jejich významné dny v roce. 

Deska
Na natřenou desku pak nalepte nápis a na spodní část zavěste kolečka a srdíčka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jakmile nám barva na desce zcela uschne, nalepíme doprostřed ní ze dřeva vyrobený nápis "Rodinný kalendář". Pod nápis pak k jednotlivým dírkám ve spodní dlouhé straně desky nalepíme číslice od 1 do 12. Na srdíčka a kolečka napíšeme lihovým fixem jména všech členů naší rodiny a jejich data narození.

Nápis
Dřevěný nápis nalepte na desku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A nyní celý kalendář zkompletujeme. Pomocí plochých kleští otevřeme bižuterní kroužky a navlékneme je na srdíčka nebo kolečka. Srdíčko nebo kolečko poté zavěsíme na kalendář přesně do té dírky, ve kterém měsíci má osoba zde uvedená narozeniny. Pokud má ve vaší rodině v jednom měsíci narozeniny víc lidí, zavěsíme daná kolečka nebo srdíčka pod sebe.

Kolečka
Barvou opatřete i kolečka a srdíčka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Závěs
Kolečka a srdíčka zavěste do dírek na desce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobte si kalendář významných rodinných dnů, může se vám doma hodit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kalendáře (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima )

Tupování

Tupování je malířská technika, při které je používaný tvrdý, upravený štětinový štětec, který je otírán o vlhkou akvarelovou nebo plakátovou barvu. Při kolmém úderu štětcem o papír vytvářejí štětiny otisky barvy ve tvaru teček. Opakovanými údery dochází ke zhuštění teček a lze tak vytvořit na vyplněné ploše podle potřeby jemné přechody. Přesný obrys těles, okrajů ploch a podobně je dosažen přiložením pomocného papíru k obrysu kresby. Tupování se většinou používá jen jako doplňková technika. V našem případě použijeme místo štětce měkkou houbičku, která nám vytvoří širší skvrny a tupování na dřevěném rámečku hezky vynikne.

Tupování
Tupování provádíme pomocí měkké houbičky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podobným způsobem jako při výrobě rodinného kalendáře si pak můžete pro děti připravit i adventní kalendáře.

Inspirujte se, jak můžete vyrobit adventní kalendář pro děti:

Kalendář
Rodinné kalendáře mohou mít mnoho podob (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima )
Datum
Na kolečka a srdíčka napíšeme datum narození všech našich blízkých (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kalendář
Hotový kalendář zavěsíme na stěnu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 22. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová