reklama

Abyste už nikdy nezapomněli na narozeniny někoho z rodiny, vyrobte si tento jednoduchý kalendář

Kalendář významných rodinných dnů je nejen šikovná pomůcka, jak nezapomenout na svátky či narozeniny svých blízkých, ale také milá a originální dekorace našeho interiéru. Lze jej vyrobit mnoha způsoby a nejrůznějších materiálů. A pokud zapojíte do práce i děti, mohou váš rodinný kalendář ozdobit svými obrázky nebo dekoracemi.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima )
Vyrobte si kalendář významných rodinných dnů, může se vám doma hodit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kalendář významných rodinných dnů

Kalendář má doma jistě každý. Stolní, papírový, nástěnný. A máme také kalendáře ve svých počítačích, noteboocích, mobilech, chytrých hodinkách, plánovačích, setkáváme se s nimi prakticky na každém kroku. Nejen, že díky nim víme, co je za den, případně kolikátého je a kdo v ten daný den slaví svátek či výročí, ale také si do těch svých osobních zaznamenáváme významné dny našich rodin, narozeniny a svátky svých blízkých. 

Kalendář
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na takovýto kalendář si můžeme zapisovat významné rodinné události podle potřeby

Líbilo by se vám vytvořit si kalendář pouze pro významné dny své rodiny? Nabízíme vám šikovný návod, který můžete podle libosti a fantazie rozvinout a inspirovat se z něj při výrobě svého vlastního rodinného kalendáře.

Co budeme na výrobu kalendáře potřebovat

 • dřevěnou destičku obdélníkového tvaru
 • dřevěná písmena
 • dřevěné číslice
 • kolečka
 • srdíčka
 • akrylové barvy
 • štětce
 • tupovací houbičky
 • lihový fix
 • ploché kleště bez vroubků
 • bižuterní kroužky velikosti 12 mm
 • PVA lepidlo
Potřeby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Všechny potřeby na výrobu kalendáře naleznete v obchodě s DIY potřebami

Všechny komponenty na výrobu rodinného kalendáře se dají sehnat v papírnictví, případně v obchodech pro modelářství, hobby marketech či objednat na eshopech, zaměřených na DIY tvorbu. Pokud se vám nebude zamlouvat kalendář dřevěný, můžete si jej vyrobit z kartonu, barevného papíru, ušít nebo kombinovat libovolně nejrůznější materiály. Nejprve si základní desku natřeme barvou. Zvolte takovou, která bude ladit s dekoracemi a celkovým zařízením bytu. Tím více podpoříte, že je kalendář součástí vašeho bytu a vaší rodiny. Nátěr provedeme pouze jednou vrstvou, neboť následně budeme nanášet další vrstvu technikou tupování.

V desce budeme potřebovat mít na jedné z delších stran vyvrtáno 12 dírek, neboť každá dírka bude značit jeden měsíc v roce. Na opačné straně pak potřebujeme ještě dvě dírky, které budou sloužit pro uchycení na stěnu. Dále si natřeme kolečka a srdíčka vhodnou barvou. Ta budou představovat jednotlivé osoby, které máte ve své rodině, a jejich významné dny v roce. 

Deska
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na natřenou desku pak nalepte nápis a na spodní část zavěste kolečka a srdíčka

Jakmile nám barva na desce zcela uschne, nalepíme doprostřed ní ze dřeva vyrobený nápis "Rodinný kalendář". Pod nápis pak k jednotlivým dírkám ve spodní dlouhé straně desky nalepíme číslice od 1 do 12. Na srdíčka a kolečka napíšeme lihovým fixem jména všech členů naší rodiny a jejich data narození.

Nápis
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dřevěný nápis nalepte na desku

A nyní celý kalendář zkompletujeme. Pomocí plochých kleští otevřeme bižuterní kroužky a navlékneme je na srdíčka nebo kolečka. Srdíčko nebo kolečko poté zavěsíme na kalendář přesně do té dírky, ve kterém měsíci má osoba zde uvedená narozeniny. Pokud má ve vaší rodině v jednom měsíci narozeniny víc lidí, zavěsíme daná kolečka nebo srdíčka pod sebe.

Kolečka
Barvou opatřete i kolečka a srdíčka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Závěs
Kolečka a srdíčka zavěste do dírek na desce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobte si kalendář významných rodinných dnů, může se vám doma hodit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima )
Kalendáře

Tupování

Tupování je malířská technika, při které je používaný tvrdý, upravený štětinový štětec, který je otírán o vlhkou akvarelovou nebo plakátovou barvu. Při kolmém úderu štětcem o papír vytvářejí štětiny otisky barvy ve tvaru teček. Opakovanými údery dochází ke zhuštění teček a lze tak vytvořit na vyplněné ploše podle potřeby jemné přechody. Přesný obrys těles, okrajů ploch a podobně je dosažen přiložením pomocného papíru k obrysu kresby. Tupování se většinou používá jen jako doplňková technika. V našem případě použijeme místo štětce měkkou houbičku, která nám vytvoří širší skvrny a tupování na dřevěném rámečku hezky vynikne.

Tupování
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tupování provádíme pomocí měkké houbičky

Podobným způsobem jako při výrobě rodinného kalendáře si pak můžete pro děti připravit i adventní kalendáře.

Inspirujte se, jak můžete vyrobit adventní kalendář pro děti:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.