reklama

Štěně nebo dospělého psa? Nejčastější dilema, když si pořizujeme nového psího parťáka

Pes je parťák, přítel a věrná duše. Proto je na světě tolik pejskařů, kteří by si bez chlupatého parťáka nedokázali svůj život představit. Mnozí z nich zažili ono dilema, když se rozhodli pořídit si psího přítele. Jakého zvolit? Roztomilé štěňátko, psího dorostence nebo dokonce už dospělého psa? Každá z variant má své přednosti i zápory

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štěně, nebo dospělý chlupáč? Záleží na tom, co od psa očekáváte. (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I ti nejzkušenější majitelé si dobře pamatují na chvíli, kdy si pořizovali svého prvního psa. Je to období hledání, těšení se a nekonečných příprav. Není to ale jen otázka emocí, je důležité také zapojit rozum a odpovědět si na důležité otázky. Budu mít na výchovu psa dost času? A jak velkého? Kolik peněz mohu věnovat do jeho výživy a na veterinární péči? Jaké plemeno a odkud? To všechno jsou podstatné věci, protože se psem strávíme mnoho let, a pokud naše soužití nebude klapat, trápit se budou lidé i čtyřnožci. Nicméně rozhodující je také volba, zda se novým členem naší rodiny stane štěňátko nebo starší zvíře.

Roztomilí ničitelé

Většina budoucích majitelů psa touží nejspíš po štěněti. Často i proto, že jsou v rodině děti, které se nemohou dočkat, až si budou moci s tou roztomilou chlupatou a neohrabanou kuličkou plnou nezdolné energie hrát a mazlit se. Za štěněčí věk považujeme u psů stáří do 3 až 4 měsíců. Ideální je vzít štěně od majitele někdy kolem 8. týdne života. Tehdy je malý psík na začátku socializace, měl by zvládat běžné ruchy doma i venku. Měl by být také zvyklý na mazlení a komunikaci s lidmi a rovněž na základní zdravotní prohlídku. Co ještě pochopitelně neumí, je chůze na vodítku s obojkem na krku, stejně jako venčení venku. Neprošel ještě ani základním výcvikem, takže povely "sedni“, "lehni“, "zůstaň“ jsou pro něj velkou neznámou.

Obrovskou výhodou pro nového majitele je, že takto malé štěně dobře přijímá změnu prostředí, rychle se sžívá s novou smečkou a on si ho může přizpůsobit a vychovat podle svých představ. Na druhou stranu má před s sebou období, kdy jeho ostrým zoubkům prakticky nic neodolá a čeká ho puberta, která je zatěžkávací zkouškou vzájemného soužití, a to někdy i pro zkušenější chovatele.

Štěně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štěně potřebuje neustálou pozornost a hodně aktivity

Psí puberťáci

Mezi 3. až 9. měsícem psího života (u větších plemen až do doby kolem 1 roku) přichází dorostenecké období. Často se naskytne možnost, vzít si domů zvířátko právě v tomto věku. Třeba z útulku nebo přímo od chovatele. Pořizovací cena bývá vyšší, ale máte jistotu, že pes má již většinou přezubeno a vše kolem sebe tolik neničí. A u psů s průkazem původu, s nimiž chcete jezdit na výstavy a plánujete například vlastní štěňata, budete mít jistotu, že má chrup v pořádku.

Dobře vedený dorostenec je už poměrně hodně socializovaný. Je naučený na obojek a vodítko, na pravidelné krmení a venčení. S tím vším můžete počítat u odrostlého štěněte z dobré chovatelské stanice, horší už to bude s tím, které si berete z útulku nebo dokonce z nějaké "množírny“ psů. U nich byste měli být připraveni, že výchova a případný výcvik nebudou zrovna jednoduché. Tuto variantu by tedy měli zvolit ti, kteří už mají nějaké kynologické zkušenosti.

Pes na prkně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výcvik staršího psa je možný, ale někdy to chce zkušenějšího majitele

Námaha, která se vyplatí

Dospělý pes už má za sebou socializační fázi, zvládá venčení mimo domov a odbyl si i pubertální řádění. To ale platí jen u psa, který prošel výchovou a výcvikem, což ne vždy funguje u zvířat, která jsou z útulku. Tam bohužel často končí nezvládnutí jedinci, někdy dokonce takoví, kteří mají těžké duševní trauma ze špatného zacházení.

I když si ale vezmete domů vyrovnaného a pohodového dospělého chlupáče, počítejte s tím, že si hůře zvyká na změnu prostředí a pomaleji si buduje vzájemný vztah. Ale správný a trpělivý přístup překoná i tyto počáteční potíže. Stejně tak existují případy, kdy nezvladatelný pes z útulku si s novým majitelem od první chvíle "padnou do noty“, takže jejich soužití je bezproblémové a okolí je překvapeno, jaký je ten kdysi psí průšvihář vlastně miláček.

Pes, děti po stromem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I z dospělého psa vychováte věrného rodinného přítele

Výhody štěňat:

  • jsou roztomilá a zábavná
  • rychle se učí a zvykají si dobře na nové prostředí
  • vychováte si ho podle svých představ

Nevýhody štěňat:

  • občas to jsou malí ničitelé
  • nejsou naučeni na venčení mimo domov
  • vyšší náklady na stravu
  • nutná trpělivá a důsledná socializace

Výhody dospělého psa:

  • víte, jak vypadá, má ukončenou výměnu zubů
  • v ideálním případě má zvládnutou socializaci
  • neničí věci a má menší potřebu aktivního pohybu

Nevýhody dospělého psa:

  • může mít řadu zažitých zlozvyků a poruch chování
  • delší doba, než se s ním sžijete
  • přijdete o možnost sledovat jeho "dětství“
Pár se psem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pes je přítel, který potřebuje naši pozornost a péči

Tip pro vás:

Pokud chcete psa s průkazem původu, ale víte, že se nechcete věnovat chovu a nemáte zájem jezdit na výstavy, můžete si od chovatele vzít staršího psa, který se z nějakého důvodu do chovu nehodí. Zodpovědní chovatelé se pro takové jedince snaží najít vhodného majitele, takže u něj zůstává často až do dospělého věku. Z dobré chovatelské stanice si tak přivezete zvíře v uspokojivém zdravotním stavu a se zvládnutou socializací... a mnohdy za výhodnější cenu.

Poradíme, jak si vybrat a vychovat psa z útulku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké plemeno psa si pořídit

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

MVDr. Hana Žertová ve studiu popovídá o tom, jakou psí rasu si pořídit a na co si dát pozor při výchově.