reklama

Staré a zažloutlé krajky nevyhazujte, dají se vybělit, aniž byste je poškodili

Krajka je jemná tkanina, která dodává punc luxusu a elegance. Najdete ji nejen u outfitů, ale i v interiéru. Ty nejcennější krajky jsou ručně vyrobené, z kvalitních materiálů a pochází z dob našich babiček. Krajky však mají svá úskalí, jsou velmi křehké. A ani čištění krajky není vždy jednoduché zvlášť, když jde o nějaký starožitný kousek. Poradíme vám, jak si poradit se zažloutlou krajkou ze skříně i s tou novou, kterou jste si právě koupili.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bohužel i ta sebehezčí krajka může časem zežloutnout. Není se třeba ničeho děsit, ba ani krajku vyhazovat, stačí, když krajku opět vyčistíte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bohužel, i sebehezčí krajka může časem zežloutnout, když leží dlouho ve skříni. Nejvíce se tomu děje v podpaží a kolem výstřihu. Stalo se to i vám? Neděste se, není to nezvratné. I zažloutlou krajku můžete vyčistit tak, aby vypadala jako nová. Máme pro vás hned několik tipů na to, jak toho dosáhnout. A všechno bez potřeby použití drastického chemického prostředku.

Jak prát zašlou krajku

K základní péči o krajku patří používání kvalitního jemného mýdla (nejlépe Marseillského). V žádném případě krajku neperte v pračce, a to ani pomocí jemného cyklu! Ideálně ji perte ručně v mýdlové vodě, kdy ji nejprve opatrně namočte, mýdlovou vodu rovnoměrně vmasírujte do látky, a potom ji nechte ještě 30 minut namáčet. Po namáčení krajku dobře opláchněte a jemně z ní vymačkejte přebytečnou vodu. V žádném případě krajku neždímejte!

Rozložte ji naplocho, aby uschla v přirozeném tvaru. Kromě mýdlového roztoku z Marseillského mýdla však krajku můžete vyprat i jiným způsobem. Potřebujete k tomu 2,5 l vody a 2 tablety hořčíku. Potom, co se tablety rozpustí, do vody vložte krajku a nechte ji tam 10 minut. Posléze krajku z vody vyjměte a opatrně propláchněte v čisté vodě. Pozor, ani v tomto případě krajku neždímejte! Rozložte ji na bílý ručník a nechte ji uschnout.

Krajka, mýdlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedním z nejlepších prostředků na krajku je Marseillské mýdlo

Na vintage krajku musíte opatrně

K čištění krajek po babičce byste měli přistupovat obezřetně. Samozřejmě, že i zde můžete použít kyslíkové bělidlo, nicméně pak počítejte i s jejich nenávratným zničením. Drsné chemikálie totiž nejsou pro tak jemná vlákna to pravé ořechové. A pokud se vám krajka nerozpadne, může se vám stát, že místo, aby vám krajka zbělela, bude ve finále ještě žlutější, než byla původně.

U vintage krajky, tedy krajky, která má již svůj věk, zapomeňte jak na tradiční, tak i běžně používané přírodní bělidla, k nimž patří například citronová šťáva a sůl. I ty ji totiž mohou poškodit. Staré textilie by dokonce neměly být vyprány ani v obyčejném mýdle nebo saponátu.

Jenže, čím tedy takovou starožitnou krajku vyčistit? 

Jedním z nejlepších řešení pro čištění vintage krajek, ale také i vintage dek, oblečení a dalšího textilu, je použití laurylsulfátu sodného. Jde o látku s téměř neutrálním pH, která je biologicky rozložitelná a neobsahuje žádné fosfáty. Tuto látku najdete zcela běžně v různé kosmetice a pořídit se dá v krámcích a eshopech, jež se zaměřují na výrobu domácí kosmetiky. Nefunguje sice tak rychle, jako většina ostatních čisticích prostředků, krajku musíte do roztoku namočit na několik hodin, opláchnout a pak proces opakovat, dokud nebude krajka bílá, ale zase nehrozí, že by se vám po vyprání poškodila a zkrátila se její životnost.

Šaty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K vintage krajkám je nutné přistupovat ještě obezřetněji, protože jsou velmi křehké

Na 3,5 l horké vody přitom vystačí, když použijete 1 čajovou lžičku laurylsulfátu sodného. Do tohoto roztoku potom opatrně namočte krajku a nechte ji namáčet alespoň 45 minut. Buďte opatrní, mokrá krajka je ještě křehčí než suchá, a proto s ní ve vodě nemíchejte, ani nehýbejte, abyste ji nepoškodili. Potom nechte protéct teplou čistou vodou, dokud voda v míse nebude čistá. Pozor, může to trvat dlouho. Jakmile je ale voda čistá, můžete krajku vytáhnout a položit ji na čistý bílý ručník. Krajku přitom narovnejte do toho správného tvaru. Nechte ji sušit na vzduchu.

Podívejte se, jak pomocí krajky vytvořit originální stínidlo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová