Nechutná vám voda s chlorem, máte vodu tvrdou nebo se chcete zbavit látek, které mohou ve vodě být? Pak je jednoduchým a elegantním řešením filtrační konvice. Uhlíkové patrony s vodou dokáží zázraky – bude čistá a chutná.
Co všechno může voda obsahovat?
Ve vodě najdete mnoho látek. Některé jsou její přirozenou a prospěšnou součástí, ty další bychom ale do svého organismu úplně dostávat nemuseli. Všechny látky mají svoji mezní hodnotu, nad kterou by hodnoty při rozborech neměly vyskočit.
Chlor je součástí vody, protože se využívá k její dezinfekci, odstraní z ní bakterie, ale zároveň se jedná o vysoce toxickou látku, která při reakci s jinými látkami může vytvářet toxiny. Dusičnany a dusitany nejsou vhodné zejména ve vodě pro kojence. Umí přeměnit hemoglobin na methemoglobin, který pak neuvolňuje kyslík ve tkáních a je zde riziko udušení. Mohou také v žaludku reagovat za vzniku látek, které mohou mít karcinogenní účinky. Bakterie a viry, které můžou způsobit zdravotní komplikace.
Pak tam samozřejmě najdete i další látky – například vápník a hořčík způsobují tvrdost vody, sírany mohou za problémy s trávicí soustavou, pak se tam mohou vyskytovat i nerozpustné částice, které způsobují zákal. Mezi nebezpečné látky ve vodě patří těžké kovy – olovo, kadmium, arsen, hliník, chrom a další, které se dostávají do vody z průmyslové a zemědělské výroby a mohou vážně poškozovat zdraví. Další látky do vody putují také z domácností – z čisticích prostředků, léků a také kosmetiky. Ne všechno umí čističky vod zachytit a z kohoutku to putuje zpět k nám.
Co umí filtrační konvice
Voda z vodovodu musí být zdravotně nezávadná, dané látky nesmí přesáhnout danou minimální hranici. Můžete si ale vodu udělat ještě čistší. Můžete toho docílit jednoduše za pomoci filtrační konvice. Voda protéká filtrační patronou s aktivním uhlím. To do milionu pórů zachytává škodlivé látky obsažené ve vodě. Výsledná voda je pak čistší, zdravější a chutnější.
- Voda je dezinfikovaná chlorem a může mít proto specifickou chuť. Ne každému potom chutná.
- Zároveň mění vodu na měkčí. Vaše káva i čaj budou chutnat lépe. Zmizí i mastná skvrna na povrchu, která je pro tvrdou vodu typická.
- Zachytí samozřejmě i větší mechanické nečistoty, které se mohou dostat do vody ze starého potrubí.
- Filtr umí odstranit i pesticidy a organické nečistoty a také snižuje obsah těžkých kovů.
Proč si filtrační konvici pořídit?
Když pomineme její vliv na kvalitu vody, najdeme určitě i další důvody, proč si filtrační konvici pořídit. Jsou cenově dostupné a ušetříte tím i přírodu, protože nebudete muset kupovat vodu v plastových lahvích. Navíc ušetříte i za samotnou kupovanou vodu.
Můžete si vybrat z různých velikostí – vejdou se vám i do dveří ledničky. Seženete ale i velké na 3,5 l, které budou stačit pro celou rodinu. Nově jsou na trhu i zásobníky s objemem přes 8 l, využijete ho třeba i v kanceláři. Většina z konvic má indikátor, který ukazuje, kolik vody filtrem proteklo a kdy je tedy čas na výměnu filtrační patrony. Většinou je to vhodné jednou za měsíc nebo po přefiltrování 100 l vody. Ty moderní můžete dokonce propojit s mobilní aplikací, které vás upozorní, že je třeba filtr vyměnit.
Tip:
Pořiďte si filtrační láhev i na cesty. Má vložený malý filtr a vy tak můžete mít čerstvou a čistou vodu kdykoli po ruce.
Podívejte se, jak si poradit s tvrdou vodou:
Publikováno: 16. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová