Najít na půdě starý šlapací šicí stroj s litinovými nohami, je jako objevit poklad. Je krásný na efekt, ale co s ním, když už neslouží? Můžete mu odmontovat nohy a využít je jako základ mozaikového stolu. Ten si ze zbytků obkladů vytvoříte levou zadní!
Co je třeba na výrobu mozaikového stolu
- litinové nohy od šlapacího šicího stroje
- deska
- penetrace, lepidlo na kachličky nebo sklo
- kachličky či sklo
- spárovačka
- stěrka
- misky, gumové i obyčejné kladivo, papírová páska, mozaikové kleště, ochranné brýle
- bruska na sklo, vodní bruska nebo mokrý pilník
Začíná se od noh!
Ze starého šicího stroje budete potřebovat jen litinové nohy. Odšroubujte tedy stroj, nohy odmastěte, a pak je případně natřete vhodnou barvou. Černá oživí původní nátěr, bílá promění slitinu železa v romantický kousek, bronzová nebo zlatá zase dodá punc starožitného luxusu.
Chce to novou desku
Stůl osaďte novou deskou. Na mozaiku je ideální, když jde o desku zalištovanou – lišta ve výšce mozaiky zajistí stolku čistý okraj. Lišty oblepte papírovou páskou, aby se nezašpinily.
Penetrace, základ úspěchu
Povrch stolu je následně třeba natřít penetrací. Stačí tenká adhezní vrstvička, ta povrch patřičně nasytí, nebude jím pak prosakovat lepidlo, navíc zhrubne a nezabrání přilnutí lepidla. Současně bude deska chráněna i proti případné vlhkosti. Penetraci nechte dostatečně dlouhou dobu vyschnout.
Udělejte si hromadu střípků!
Mezitím si nachystejte kachličky. Pokud ještě nemáte promyšlený návrh, načrtněte si jej, jinak se můžete hned po nasazení ochranných brýlí pustit do štípání kachliček na kousky. Plánujete-li kruhovou kompozici, naštípejte kleštěmi na mozaiku jako první základní středový prvek, který pak obruste na vodní brusce nebo mokrým pilníkem. Je-li motiv moc velký, rozdělte kachličku na několik částí, velké kusy v mozaice většinou nevypadají moc dobře. Dále si připravte různé barvy mozaikových kousků a zkuste si motiv nanečisto sestavit někde bokem. Jestli vidíte, že už máte dost střípků a motiv sedí, rozdělte si je podle barvy do misek a odložte stranou.
Bude to chtít lepidlo
Teď je třeba si nachystat lepidlo. Jestli si troufnete hned na skleněnou mozaiku, zvolte PVA lepidlo, které však rychle schne, takže musíte lepit rychle. Na kachličky je ideální flexibilní cementové lepidlo. To se namíchá dle návodu od výrobce, a poté se nechá ustát. Naneste je na střed, odkud budete s lepením začínat. Vrstva nesmí být úplně tenká, aby lepidlo nevysychalo, jednotlivé kousky se do ní musejí zanořovat.
Sestavte si mozaikové puzzle!
Teď si vyskládáte středový motiv a kolem něj první řadu střípků. Poté naneste na malou plochu znovu lepidlo a pokračujte ve skládání motivu. Dbejte na to, aby mezi sebou měly jednotlivé střípky stejnou mezeru. Až budete mít stůl celý pokrytý střípky, nechte jej zhruba den až dva uschnout.
Závěrečná spárovací mise
Připravte si spárovací hmotu, po smíchání s vodou by měla mít kašovitou konzistenci. Následně ji nechte ustát. Pak se znovu promíchá a teprve pak se dá použít. Pomocí stěrky se vmačkává do spár. Nesmí se jí nechávat příliš mnoho na horní části jednotlivých dílků, zbytečně byste pak stůl složitě čistili. Spárovací hmota by měla schnout zhruba 20 minut, potom se můžete pustit do čištění. Na to si vezměte suchou houbičku. Začištěnou mozaiku nechte ztuhnout do druhého dne, následně je stůl připraven k použití.
Pár rad na závěr
- Ideální je, když na mozaiku použijete obklady stejné výšky, jinak hrozí, že kousky nezapustíte do stejné hloubky a stůl nebude rovný. I tak je dobré mít při ruce vodováhu a občas vše zkontrolovat.
- Střípky buď odlamujte kleštěmi, nebo rozbíjejte gumovým kladivem. S kleštěmi je to zdlouhavější, ale zase máte stejně velké kousky podobných tvarů s čistými hranami. Gumovým kladivem vytvoříte víc kousků najednou a uděláte si různě veliké dílky, ale často jsou okraje roztřepené a nalomené nebo má střep šikmou hranu. V každém případě jde o nesymetrické kusy.
- Nemáte-li k dispozici gumové kladivo, vezměte si normální, ale obklady obalte nějakým starým hadrem a rozbíjejte je opatrně ze spodní strany, aby se neponičila glazura.
- Odstraňování přebytečné spárovačky a její čištění vždy udělejte hned, zaschlé se už zbavíte jen těžko.
Podívejte se, jak si jednoduše vytvoříte originální reliéfní mozaiku:
Publikováno: 15. 8. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková