reklama

I v koupelně můžete pěstovat květiny, stačí vědět, které to jsou

I v koupelně je možné pěstovat rostliny. Živé rostliny dělají koupelny útulnější. Mimo to jsou i skvělou výzdobou. V neposlední řadě se pak podílí na zlepšení kvality vzduchu. Nemusíte se obávat, že rostliny v koupelně nepřežijí, i koupelny mohou být dobrým prostředím pro rostliny, jen do ní musíte vybrat ty správné. My vám přinášíme pár tipů na rostliny, které se do koupelny hodí. Inspirujte se.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I v koupelně můžete pěstovat rostliny, jen si musíte vybrat ty správné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dračinec pruhovaný neboli “Šťastný bambus”

Dračinec pruhovaný je odrůdou rostlin rodu Dracaena, nejde tedy o skutečný bambus. V bytě ho můžete pěstovat dvěma způsoby, a to ve váze s vodou nebo zasazený v květináči. Pěstování ve vodě je velice výhodné. Stačí, když mu jednou za dva týdny vyměníte vodu, když mu však budete měnit vodu denně, jen mu to prospěje. Dejte si pozor, aby vody nebylo příliš mnoho, protože by mohl začít uhnívat. Ponořeny by měly být pouze kořeny a konec stonku. Pokud chcete, aby vám dracéna více rostla, zasaďte ji do zeminy.

Zemina by měla být složená z dvou dílů drnovky, jednoho dílu kompostované zeminy a jednoho dílu písku. Bambus zasaďte 4 až 5 cm hluboko. Do zakořenění udržujte zeminu stále vlhkou, pak zálivku omezte. Pěkně přitom vypadá solitérní rostlina, stejně jako skupina několika bambusů. Dračinec pruhovaný je ideální pokojovou rostlinou pro začínající pěstitele, ale i pro ty, co nemají čas se rostlinám věnovat. Rostlině vyhovuje takřka jakékoliv umístění, nesmí být pouze na přímém slunci. Nejraději má však polostín nebo rozptýlené světlo. Nevadí mu dokonce ani stísněné prostory. Dračinec má rád teplo pohybující se mezi 15-22 °C.

Šťastný bambus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dračinec sice není skutečný bambus, ale i jemu se v koupelně skvěle daří

Bromélie kvetou tam, kde většina rostlin nekvete

Bromélie jsou krásné exotické rostliny, které kvetou i po několik týdnů. Existuje jich několik desítek druhů. Jsou ideálními rostlinami do koupelny, pokud v nich dobře cirkuluje vzduch, což ale jde vyřešit zapnutím odsávacího ventilátoru. Pozor ale, nemají rády kombinaci chladu a vlhka. Vadí jim průvan. Bromélie jsou náročné na dostatek vláhy. Potřebují stále vlhký substrát, nikoliv však promáčený. Před každým dalším zalitím by měl mírně proschnout. Vodu je třeba doplňovat i do listových trychtýřků asi do dvou třetin. Přibližně jednou za měsíc ji však musíte vyměnit, jinak by začala rostlina uhnívat. U kvetoucích rostlin je nutné bromélii dvakrát měsíčně přihnojovat. Pokud bromélie odkvete, už se od ní dalšího květu nedočkáte.

Bromélie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bromélie kvetou tam, kde většina rostlin nekvete

Aglaonema je skromná a přizpůsobivá pokojová rostlina

Jen málo rostlin je tak skromných a přizpůsobivých jako tato čínská Aglaonema. Jde o stálezelený keř, u něhož si můžete vybírat zhruba z 20 druhů. Tyto rostliny jsou skutečně nenáročné a ustojí i to, když je zapomenete zalévat a hnojit. I když miluje vlhkost, a proto jsou pro ni koupelny ideálním stanovištěm, budou tolerovat i suchý vzduch za předpokladu, že je nevystavíte studenému průvanu. Vyznačují se velkými listy, které jsou různě zbarvené. Ke svému životu potřebuje málo nepřímého světla. Nemá rád přímé slunce. Půda by měla být bohatá na živiny a dobře odvodněná. Doporučujeme smíchat dva díly drnovky, jeden díl listovky, jeden díl kompostované zeminy a jeden díl písku. Líbí se jí více v úzkém květináči.

Aglaonema
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aglaonema skromná pokojová rostlina s pěkně zbarvenými listy

Šplhavnice vám velmi rychle zaplní koupelnu

Další známou rostlinou je šplhavnice. Jde o velmi nenáročnou rostlinou, kterou si může dovolit pěstovat i začínající zahradník. Nejspokojenější je, když je v místě s vysokou vlhkostí. Koupelny tedy skutečně miluje. Velmi rychle roste. Za měsíc je schopná vyrůst i 30 cm. Ačkoli upřednostňuje jasné a přirozené světlo, dobře funguje také ve stínu nebo při umělém osvětlení. Mezi zavlažováním nechte půdu úplně zaschnout, když lístky klesají, důkladně ji zalijte. Pozor, rostlina je toxická pro kočky a psy.

Šplhavnice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šplhavnice v skleněných hrncích na betonové zídce

Pepřinec vám v koupelně očistí vzduch

Pepřinec již léta patří k oblíbeným rostlinám, je tomu tak proto, že nejsou příliš náročné a pěkné. Existuje jich snad 1000 druhů. Ideální do koupelny jsou proto, že mají rády rosení a vlhčí vzduch. Dokáže se velmi dobře přizpůsobit danému prostředí. Je skvělou čističkou vzduchu. Vyhovuje mu pokojová teplota, pohybující se mezi 18-20 °C. Preferuje místo s rozptýleným světlem. Nesnese však přímé sluneční záření. Ve stínu ale zase trpí nedostatkem světla. V době vegetace je dobré ji jednou za dva týdny přihnojit tekutým hnojivem. Přesazuje se jednou za dva roky do směsi z jednoho dílu listovky, jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu písku. Nezbytná je vodní drenáž. Dejte si pozor na přelití.

Pepřinec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pepřinec vám v koupelně očistí vzduch

Publikováno: 12. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová