reklama

Jakými přírodními prostředky vyčistit porcelánové umyvadlo, aby zářilo čistotou?

Porcelánová umyvadla jsou krásná, když září novotou, čistotou a bělostí. Bohužel se velmi brzy zašpiní, zanesou se nečistotami i různými skvrnami, tak mohou vypadat nevzhledně, zašle a opotřebovaně. Nemusí tomu tak být. Poradíme vám, jak vaše umyvadla udržovat, aby i po letech používání vypadala jako nová.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když jsou porcelánová umyvadla nová, krásně září. Víme, co dělat, aby takto zářila i po letech používání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Porcelánová umyvadla v koupelně nejčastěji zmatní kvůli mýdlové pěně, nečistotám, skvrnám od rzi a vodě s vysokým obsahem minerálů. Umyvadlo může být rovněž zašpiněné barvou na vlasy nebo lakem na nehty.  Porcelánová umyvadla v kuchyni trápí trochu jiné problémy. Tam zlobí zase skvrny od jídla, kávové sedliny a skvrny od čajových sáčků. Povrch umyvadel může být také díky neustálému umývání nádobí rovněž i poškrábaný, odřený a obroušený.

Jak pečovat o svá porcelánová umyvadla, aby i po letech vypadala jako nová?

Pokud chcete, aby vaše porcelánová umyvadla vypadala i po letech jako nová, neobejdou se bez pravidelné péče. Každý večer před spaním by měla být vaše porcelánová umyvadla umytá. A to tak, že je nejprve hustě posypejte jedlou sodou, přičemž jí rozhodně nešetřete. Po několika minutách působení umyvadla otřete vlhčeným hadříkem, pokapaným několika kapkami citronového esenciálního oleje. Ten umyvadlo vyleští, rozzáří a chrání před budoucími skvrnami a usazeninami. Jako bonus vám budou umyvadla ještě k tomu i krásně vonět. Pozor, v žádném případě na čištění porcelánových umyvadel nepoužijte drátěnku nebo pemzu, poškrábali byste si je. Jednou týdně potom porcelánové umyvadlo vyčistěte jemnými čisticími prostředky. Toto pravidelné čištění zabrání hromadění tuku, nečistot a mýdlové pěny. Jednou za měsíc svá porcelánová umyvadla vyčistěte hloubkově.

Voda, rez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Porcelánová umyvadla nejčastěji zmatní kvůli mýdlové pěně, ale skvrny na nich může udělat rezavá voda

Čím ještě můžete vyčistit porcelánová umyvadla

Pokud skvrny i po umytí sodou přetrvávají, můžete zkusit kombinaci mýdlového prostředku, bílého octu a měkké houby na nádobí. Nejprve si vytvořte roztok ze saponátu, kterým umyjte umyvadlo a opláchněte čistou vodou. Potom naplňte umyvadlo horkou vodou a přidejte bílý ocet v poměru 3:1. Nechte 30 minut působit. Pak umyvadlo vydrhněte houbou na nádobí nebo měkkým hadříkem. Nakonec umyvadlo opláchněte vodou a vysušte  čistým hadříkem. Porcelánové umyvadlo by se po tomto čištění mělo blýskat čistotou.

Umývání umyvadla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby porcelánová umyvadla zářila, je nutné se o ně správně pečovat

Aby se vaše porcelánové umyvadlo skutečně lesklo

Aby se vaše umyvadlo skutečně vyleštěné, posypte ho solí. Solí přitom vůbec nešetřete, umyvadlo musí být skutečně celé posolené. Pak vymačkejte dostatečné množství citronů. Čerstvou šťávou polijte sůl v umyvadle. Nechte hodinu dobu působit, pak vezměte čistou houbičku a celé umyvadlo důkladně vydrhněte. Vyčistíte tak nejen celé zašlé umyvadlo, ale i případné skvrny. Nakonec vše důkladně opláchněte čistou vodou a potřete citronovým esenciálním olejem, který umyvadlu vrátí lesk a poskytne mu ochrannou vrstvu.

Jakým způsobem se zbavit skvrn od rzi?

I v tomto případě hustě posypejte jedlou sodou celé umyvadlo nebo alespoň místa se skvrnami od rzi. Sodu navlhčete octem tak, aby se vytvořila pasta. Tu pak nechte v umyvadle bublat a šumět po dobu 5 minut. Potom umyvadlo umyjte vlhkou houbou, včetně sítka v odtoku. Pokud skvrny od rzi přetrvávají, znovu na ně naneste ocet a nechte 30 minut. Použít můžete i citron, jehož polovinu položíte na postižené místo. Po uplynutí doby umyvadlo vydrhněte citronem a následně i čistou navlhčenou houbou.

Sprej, citron
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi účinnými prostředky k vyčištění umyvadla citrony a ocet

Pro hluboké čištění umyvadla můžete použít tento recept

Nejprve roztokem se saponátem na nádobí vydrhněte měkkou houbou povrch umyvadla. Následně po celé ploše umyvadla rozprostřete papírové ručníky, které napusťte peroxidem vodíku. Jestliže je vaše umyvadlo bílé, můžete použít místo peroxidu bělidlo. Pozor však, pouze v tom případě, že je umyvadlo bílé, jinak by mohlo dojít k změně barvy umyvadla. Nechte jednu hodinu působit, potom umyvadlo vydrbejte a opláchněte čistou vodou.

Žena
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K hlubokému čištění umyvadla použijte bělidlo nebo peroxid vodíku

Mýdlových skvrn i laku na nehty se zbavíte s pomocí čpavku

Pokud chcete zvýšit výkon jedlé sody, přidejte k ní trochu čpavku. Ideálně smíchejte 60 g sody s 60 ml čpavku a 3,7 l vody. Tato směs si poradí s extrémně odolnými skvrnami, tedy nahromaděnou mýdlovou špínou, skvrnami od inkoustu, skvrnami od laku na nehty. Měkkou houbou vydrhněte celé umyvadlo, přičemž se soustřeďte hlavně na obarvená místa. Nakonec vše umyjte čistou vodou. Podobně rovněž působí i čisticí prostředek na sklo, obsahuje totiž čpavek.

Rendlík, soda, dřez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi efektivním čisticím prostředkem k čištění porcelánových umyvadel je i jedlá soda

Co byste svým porcelánovým umyvadlům neměli dělat

Nedopusťte, aby ve vašem umyvadle přes noc zůstalo cokoliv, co by mohlo udělat skvrnu. Myšleno je tím třeba čajový sáček, kávová sedlina, víno nebo jiné tmavé látky. Proti poškrábání umyvadlo chraňte plastovou podložkou, kterou poctivě každý den vyčistěte. Porcelánové umyvadlo nikdy nečistěte abrazivními čisticími prostředky, které by mohly poškrábat porcelán.

Podívejte se, jak efektivně vyčistit troubu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová