reklama

Pojeďte s námi za přírodními krásami žihelských viklanů a skalních útvarů

Lesy v okolí Žihle jsou jako z pohádky, magické a tajuplné. Kromě bludných balvanů Báby a Dědka tu najdete množství dalších pozoruhodných skalních útvarů a viklanů, stojících samostatně i ve skupinách.

Výlet po okouzlující krajině viklanů a balvanů nabízí nevšední zážitky (Zdroj: Běla Nedorostová)

Tato okouzlující krajina se nachází na okraji přírodního parku Horní Střela v Žihelské vrchovině a současně v nejsevernějším cípu severního Plzeňska, na hranici několika krajů - Plzeňského, Ústeckého, Středočeského a Karlovarského.

Bába, Dědek a Viklan

V lesích v okolí Žihle dominují dva obří žulové balvany. Místo, kde se nacházejí, se jmenuje U báby a U dědka. Bába je vysoká 6, široká 12 m, Dědek je o něco menší s výškou 5 a šířkou 8 m. Tamní lesy jsou plné viklanů a balvanů, ke kterým se můžete vydat nejen po značené trase ze Žihle nebo ze Sklárny. Výchozím bodem může být i osada Nový Dvůr.

Žihle Dědek
U Dědka, jednoho z největších bludných balvanů, vysokého 5 a širokého 8 m (Zdroj: Běla Nedorostová)

Jak se dostat do Žihle

Do Žihle se můžete vydat autem, vlakem nebo autobusem. Pokud rádi cestujete vlakem a jste na trase, ležící při železniční trati ve směru Plzeň, Kaznějov, Plasy, Jesenice, Žatec, Chomutov, Most, jistě uvítáte cestu přímým vlakovým spojem krásnou romantickou krajinou. Vlaky jezdí do Žihle v pravidelných intervalech z obou směrů. Autem se do těchto míst dostanete z Plzně přes Kaznějov a Plasy anebo přes Manětín a Rabštejn nad Střelou. Obě trasy měří přibližně 50 km. 

Zámek Manětín
Vydáte-li se do Žihle z Plzně směrem na Rabštejn, nezapomeňte navštívit barokní zámek v Manětíně (Zdroj: Běla Nedorostová)

Pěšky nebo na kole po naučné stezce

K balvanům a skalním útvarům se dostanete po žlutě značené turistické trase od nádraží v Žihli nebo z malého parkoviště na horním okraji obce. Na 7 km dlouhé trase, která má 13 zastavení, se z informačních tabulí dozvíte o vzniku této pozoruhodné lokality, geologii území, o chráněných dřevinách, rostlinách nebo mravenčí stezce. K balvanům se můžete vydat pěšky i po modré turistické trase anebo na kole po cyklostezce nazvané Krajem viklanů.

Žihle balvany
Krajem balvanů a viklanů se můžete vydat pěšky i na kole (Zdroj: Běla Nedorostová)

Skalní městečko Viklan

Vydáte-li se po žlutě značené trase od Žihle, dostanete se kolem balvanů Báby a Dědka až ke skalnímu městečku Viklan. Skupina zajímavě poskládaných žulových balvanů je pozoruhodnou hříčkou přírody a stejně jako ostatní viklany a balvany vznikly zvětráváním žuly v období druhohor a třetihor. Podél cesty, směrem ke skalnímu městečku, nemůžete minout množství dalších balvanů.

Žihle skalní město
Podobně seskupené kameny, jako na Viklanu - skalním městě, najdete i na dalších místech (Zdroj: Běla Nedorostová)

Od Uhlířské louky na Sklárnu

Ve směru od Báby a Dědka můžete dojít také na rozcestí žluté a červené trasy, kde se nachází místo zvané Uhlířská louka. Na ní uvidíte skupiny velkých balvanů. Odtud můžete pokračovat po červené značce k místu zvanému Obětiště. Mezi další zajímavá místa, která byste neměli minout, jsou balvany U lomu, Lidčina skála nebo balvan zvaný Hřib, který nemůžete minout na cestě směrem k lomu v Tisu u Blatna. Odtud můžete pokračovat po vyznačené trase nebo jít zkratkou po asfaltové cestě přímo k rekreačnímu středisku Na sklárně.

Hřib
Seskupení kamenů připomínajících hřib je blízko odbočky na Tis u Blatna (Zdroj: Běla Nedorostová)

Naučná stezka Sklárna

U rekreačního střediska začíná a končí 8km okruh naučné stezky Sklárna, který je obousměrně značený. Z tohoto výchozího bodu, kde je hlavní informační tabule a parkoviště, se vydáte kolem rybníku Petrák, kde se můžete v létě svlažit nebo si zaplavat. Značená stezka pokračuje na Raštickou louku, poté k Tisu u Blatna a zpět do osady Sklárna. Na trase jsou dvě odbočky, jedna k Mravenčí stezce a druhá k Lidčině skále, která je připomínkou tragické události.   

Balvany
K Lidčině skále je nutné vystoupat od informační tabule do kopce kolem mnoha seskupených kamenů (Zdroj: Běla Nedorostová)

Možnosti stravování, ubytování, zábavy a sportu 

Přímo v Žihli se nachází restaurace a penzion U Kiliána, kde mohou ubytovaní hosté využít tenisové hřiště. Další možností, kde se občerstvit, je místní MB bar s bezbariérovým vstupem nedaleko nádraží a také cukrárna. Možnost stravování a ubytování nabízí i restaurace s penzionem v osadě Nový Dvůr, která leží 4 km od Žihle ve směru na Rabštejn. Nachází se zhruba 500 m od místa, kde stojí pomník sv. Peregrina, u odbočky na Sklárnu. Ubytovat se je možné i ve školicím a výcvikovém zařízení na Sklárně.

Pomník sv. Peregrina
Socha sv. Peregrina s Ježíšem na kříži u Nového Dvora, na odbočce ke Sklárně (Zdroj: Běla Nedorostová)
Stromy
Krásná příroda v chráněné oblasti v okolí Sklárny láká k výletům a vycházkám (Zdroj: Běla Nedorostová)

Kam za zábavou a s dětmi

V Žihli byl zprovozněn nový Fitness park, ležící v těsné blízkosti fotbalového hřiště, který nabízí vyžití pro všechny věkové kategorie. Dalším lákadlem, nejen pro děti, je velké lanové centrum na Sklárně. Tam lze při ubytování využít dětské a asfaltové hřiště, tenisové kurty, hřiště pro míčové hry, venkovní ohniště a zastřešenou pergolu s grilem a občerstvením. V okolí Sklárny je v létě možnost koupání v rybníku Petrák nebo v osadě Poustky.

Okolí Sklárny
Kromě sportovního vyžití lze na Sklárně vyrážet do krásné okolní přírody (Zdroj: Běla Nedorostová)

Pokud jedete na výlet se svým pejskem, máme pro vás pár tipů:

Publikováno: 7. 8. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová