reklama

Mosaz není jednoduché čistit, přesto jí můžete vrátit původní krásu a lesk i bez chemie

Mosazným předmětům můžete znovu vrátit jejich blyštivou krásu. A nemusíte kvůli tomu pořizovat drahé chemikálie. Opět si vystačíte s tím, co máte doma. Podle Láďova návodu to zvládnete snadno, levně a ekologicky.

Čistěte mosaz jednoduše tím, co máte doma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co nevíte o mosazi?

Mosaz je slitina mědi a zinku, ze které se vyrábí nespočet předmětů užitných i ozdobných. Určitě znáte měděné trubky na vodu nebo okapy, různé dráty, šrouby, pružiny, součásti lodního zařízení. Využívá se v elektrotechnice i v modelářství. A samozřejmě také ozdobné předměty – svícny, lampy, vázy nebo vodovodní kohoutky. Je známá už od roku 1000 před naším letopočtem. To se ale vyráběla ještě poněkud složitějším způsobem. Tavením oněch dvou kovů dohromady přišla na svět až roku 1781.

Existuje mnoho druhů mosazi podle obsahu mědi, dalších přidaných látek a způsobu použití. Mosaz není náchylná na korozi, je dobře vodivá a dobře se obrábí. Tombak, zvláštní druh mosazi, je určený k výrobě plášťů střel. Chcete-li u mosazných předmětů, které nemají žádnou povrchovou úpravu, udržet zlatou barvu, je třeba pravidelně odstraňovat zoxidovanou vrstvu. Používat můžete různé komerční prostředky nebo si jednoduše poradit s tím, co máte doma po ruce.

Vařič
Existuje mnoho druhů mosazi (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Do dostatečně velké nádoby nalijte vodu, ocet a přidejte sůl. Použijte mísu nebo klidně kyblík, ať se vám tam vejde celý mosazný předmět, který chcete vyčistit. Ponořte ho do roztoku na 24 hodin.

Svícen, kbelík
Svícen vyjměte z octové lázně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po uplynutí této doby ho vyjměte a kartáčem pořádně vydrbejte. Pak ho ještě vyleštěte hadříkem.

Leštění
Povrch vyleštěte měkkým hadříkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nakonec předmět zakonzervujte obyčejným bezbarvým lakem ve spreji. Jeho vrstva zabrání opětovné oxidaci povrchu. Lakované předměty potom stačí omývat jen vodou. Přidat můžete třeba čistič na sklo nebo líh. Určitě se vyhněte abrazivním prostředkům a používejte pouze měkký hadřík. Porušení lakované vrstvy by znamenalo opětovnou oxidaci povrchu v místech, kde byla porušena.

Zdroj:

https://www.metalcentrum.cz/mosaz/; http://www.kmt.tul.cz/kestaz/MED-a-jeji-slitiny.pdf; https://cs.wikipedia.org/wiki/Mosaz; https://www.monobrand.cz/care-maintance

Podívejte se jak jednoduše vyčistit šperky:

Publikováno: 7. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová