reklama

Propadněte kouzlu putovních malovaných kamínků, zabavíte sebe i své děti

Malované kamínky můžete najít kdekoliv. Původní myšlenka, která chtěla zabavit děti malováním kamínků a udělat jimi radost i dalším dětem, když takový kamínek naleznou, se poněkud zvrhla. Dneska totiž kamínky malují a hledají nejen děti, ale i dospělí. Propadněte i vy jejich kouzlu, je to ohromně zábavné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamínky může malovat kdokoliv, každý z nich je originálem, který potěší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde se vzaly malované kamínky?

Popravdě, na kamínky se maluje již od pravěku. Pokud však máte na mysli to, kde se vzala myšlenka pro společné malování kamínků a trávení společného času s dětmi, tak ta k nám dorazila pravděpodobně z USA. Malovaným kamínkům však nepropadli pouze lidé v Česku, propadl jim celý svět, díky čemuž je tak můžete najít dokonce i v Jižní Africe. Najít je ale můžete kdekoliv, při cestě do práce, na výletě nebo třeba když půjdete na nákup.

Malované kamínky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malované kamínky mohou mít různou podobu. Mohou to být mandaly, tečkované obrázky a klidně i abstraktní díla. Vůbec nevadí, že neumíte malovat. Vše je o zábavě a radosti z tvoření

Proč malovat kamínky?

I když neumíte malovat, nevadí. Kouzlo v putovních malovaných kamenech spočívá ve společném trávení času, užívání si radosti z tvoření, kdy pak budete moci vyrazit společně s dítětem na výlet a nakonec budete s napětím čekat, kde se váš malovaný kamínek příště objeví.

Malované kamínky se vydávají na cestu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malované kamínky měly dělat radost jiným dětem, teď dělají radost všem lidem na celém světě

Co potřebujete k malování kamenů?

  • kameny
  • stálobarevné akrylové barvy, velmi důležitá je přitom bílá akrylová barva
  • štětce
  • akrylové nebo permanentní fixy, vhodné jsou popisovače keramiky a kamenů
  • bezbarvý lak
  • vodu, kelímek na vodu
  • tužku a papír
  • lepidlo
  • mýdlovou vodu
  • technický líh
Malování kamínků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K malování kamínků potřebujete nějaké pěkné oblázky, akrylové barvy, štětce a lak

Jaké kamínky jsou ty nejlepší k pomalování?

K pomalování jsou nejlepší kamínky s jednou plochou stranou. Vůbec ty nejlepší jsou hladké a zaoblené kamínky (oblázky), které najdete volně v přírodě, klidně někde u cesty nebo ve vodě. Rozhodně je však neberte ze soukromých cest nebo tam, kde mají za úkol tvořit chodník (či silnici). Nedoporučujeme vám vybírat si hrbolaté hrubé kamínky, protože na ně se špatně maluje. Samozřejmě, pokud se vám nechce hledat v přírodě, můžete si je koupit v hobby marketech, stavebninách nebo ve zverimexu. Hledejte je pod označením “kačírek” nebo “ozdoba do terárií”.

Kameny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K malování jsou nejvhodnější hladké zaoblené kameny, které najdete v přírodě nebo v řece

Jak na samotné malování?

Kamínky před samotným malováním nejprve namočte do mýdlové vody, abyste je zbavili nečistot. Pak je ještě odmastěte technickým lihem, aby se vám na ně lépe malovalo. Pokud chcete, aby barvy na nich lépe vyzněly, natřete je nejprve bílou barvou. Popřemýšlejte, jaký obrázek by se na kamínek nejlépe hodil. Nevadí, že nejste žádní umělci. Každý kamínek je krásný v tom, že je originál. Při tvorbě si můžete pomoci s ubrousky nebo si svou představu nejprve nakreslit na papír, a pak ji přenést na kamínek.

Po zaschnutí namalovaného kamínku ho otočte na druhou stranu, kam nakreslete symbol pro Facebook, čili “f” a heslo #KAMÍNKY a pak PSČ svého města. Největší facebooková skupina Kamínky, která sdružuje všechny nadšence malovaných kamínků, dnes čítá již takřka 350 000 členů. Nicméně to není jediná česká skupina, kam můžete své nálezce vámi namalovaných kamínků odesílat. Na kamínek také můžete napsat, zda si nálezce může kámen ponechat nebo ho má poslat někam dál. Nakonec kamínek přelakujte.

Barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby vynikla sytost barev, natřete kameny nejprve bílou barvou. Používejte barvy akrylové

Co byste měli s kamínky dělat pak?

Malované kamínky položte na nějaké viditelné místo, které je bezpečné a nehrozí zde ani poškození památky nebo životního prostředí. Může to být nedaleko vašeho bydliště, ale klidně i na druhé straně světa.

Co dělat, když nějaký malovaný kamínek najdete?

Když takový malovaný kamínek najdete, pořádně si ho prohlédněte a zjistěte, co má napsáno zadní straně. Kamínek vyfoťte a vložte do příslušné skupiny. Nezapomeňte tam také uvést i PSČ z kamínku.

Co byste neměli dělat

Kamínky nemalujte vodovkami, temperami, akvarelovými barvami, obyčejnými fixy, ba dokonce ani lakem na nehty. Obrázek by příliš dlouho na kamínku nevydržel, buď by se smyl, nebo se sloupal. Pro fixaci obrázku je sice možné použít lepidlo herkules nebo lak na vlasy, ale i ten se brzy sloupe. Je proto vždy lepší, když na kamínek použijete bezbarvý lak. Kamínky nikdy neukládejte na nebezpečná místa, na soukromé pozemky nebo kulturní památky.

Vyrobte si dekorační zlaté kamínky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová