Jestli si nějaká pokojová květina zaslouží označení "stálice“, pak je to určitě africká fialka (Saintpaulia). Oblibě se mezi pěstiteli těší už dlouhá desetiletí a nechybí snad v žádné domácnosti. Za správnou péči se odvděčí nepřebernou škálou barev a tvarů svých něžných květů. Její pěstování není složité, ale pokud jim nedopřejeme podmínky, které potřebují, mohou je napadnout škůdci nebo některá z chorob.
Pokojové fialky jsou pro nás tak důvěrně známé, že si ani neuvědomujeme, že to jsou exotičtí hosté, kteří k nám doputovali koncem 19. století z afrického pohoří Usambara. I když jsou poměrně nenáročné na pěstování, může se stát, že jim začnou žloutnout nebo černat listy, případně dokonce uhnívat. Hniloba ale může zasáhnout i listové řapíky a kořeny. Příčin je hned několik.
Škodí jim sucho i přílišná vlhkost
Fialky potřebují ke svému zdárnému růstu odpovídající substrát, který by měl být lehký a provzdušněný, jehož pH by se mělo pohybovat mezi 5,5 až 7. Kyselejší půda jim nedělá dobře, což poznáte tak, že jim vadnou již nasazená poupata a listy začnou žloutnout. Ve specializovaných obchodech je k dostání substrát namíchaný přímo pro ně, který ideálně odpovídá jejich potřebám. Zasychající a měknoucí listy mohou být důsledkem suchého vzduchu, například když jsou rostlinky umístěny na parapetech přímo nad radiátory. Situaci nevylepšíte tím, že začnete fialky více zalévat, protože je můžete velmi rychle přelít a jim uhnijí kořeny.
Nepomůže ani časté rosení. Fialky sice milují vlhký vzduch, ale voda, která se zachycuje na jejich lístcích hustě porostlých jemnými chloupky, může způsobovat přemokření a uhnívání. Raději je umístěte někde u odpařující se vody, třeba u domácí fontánky nebo zvlhčovače vzduchu. Pěkně vypadají květináče s fialkami postavené v misce s oblázky a troškou vody. Když použijete podmisky, vlhkost se nedostane přímo k rostlinám, ale zvlhčí se vzduch kolem nich. V takovém prostředí pak bohatě kvetou.
Pozor na zimu
Dopřejte fialkám dostatek světla. Jestliže jim chybí, pomaleji rostou, málo nasazují na květ a spodní listy jim odumírají. Co opravdu nesnášejí, je dlouhodobý pobyt v chladných místnostech. Už při 15 °C pomaleji rostou, a když je teplota ještě nižší, listy se pozvolna stáčejí dolů a květinka přestane růst docela. Zima je také příčinou blednutí květů a postupného odumírání, které se projevuje měknutím listů, které jsou jakoby naplněné vodou a na rubu se jim začnou dělat průsvitné skvrny. Nestavte je proto ani na parapety u oken, která netěsní, protože zimní studený a mrazivý vzduch je spolehlivě zničí.
Mějte se na pozoru před škůdci
Africké fialky bývají poměrně náchylné k různým chorobám a škůdcům. Můžou být jimi napadeny už, když je kupujete, protože ve velkých a málo větraných halách a sklenících bývají často rostlinky příliš blízko sebe, což přenos ještě urychlí. Nové rostlině proto doma naordinujte několikatýdenní karanténu, aby nenakazila ostatní. V květech žije velmi často třásněnka, která klade vajíčka na rub listů. Na těch se pak tvoří světlé skvrny a postupně se deformují. Třásněnky zároveň přenášejí chorobu zvanou virová bronzovitost, která zastavuje růst, a odumírají kvůli ní listy.
Houby rodu Phytophtora a Pythium způsobují hnilobu kořenového krčku, což se projevuje žloutnutím, hnědnutím a uhníváním, které velmi rychle končí uhynutím celé fialky. Speciálně na africké fialky se zaměřuje padlí saintpaulie, ale když už se u vás doma objeví, přenese se i na další květiny. Poznáte ho podle bílého povlaku na listech a někdy i na květech. Květy a poupata napadá plíseň šedá (botryotinová skvrnitost). Projevuje se šedohnědými skvrnami na okvětních lístcích
Fialková první pomoc
Nejlepší obranou proti škůdcům a chorobám je prevence. Zajistěte proto fialkám životní prostředí, které potřebují. Napadené a nemocné rostliny dál nemnožte, ale pokuste se je zachránit tím, že hned odstraníte nevzhledné, skvrnité a uhnívající listy a květy. Při silnějším poškození se nejspíš neobejdete bez nějakého chemického postřiku. Na trhu je jich poměrně velký výběr, nejlépe je tedy poradit se s odborníkem, abyste vybrali ten správný. Do květináčů zkuste také dát tyčinky proti škůdcům.
Co jste možná nevěděli:
Africké fialky nemají navzdory svému českému jménu vůbec nic společného s našimi fialkami, tedy violkami. V africké domovině je objevil jistý německý baron Walter von Saint Paul-Illaire a podle něj také dostaly latinský název Saintpaulia.
Podívejte se, jak můžete množit a pěstovat fialku africkou:
Publikováno: 5. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová