reklama

Pokud správně vybereme, můžeme si dopřát měkoučké pohodlí a zajistit snadnou údržbu

O čem že je řeč? O potahových látkách. Pohodlná pohovka nebo křesla jsou jednou z nejdůležitějších součástí obývacích pokojů. Chceme, aby dobře vypadaly a byly pohodlné a také, aby se dobře udržovaly. Základem je proto správně zvolit čalouněný nábytek s kvalitní a trvanlivou potahovou látkou. A my vám pomůžeme při výběru.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pohodlnou čalouněnou sedačku ocení celá rodina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K potažení nejrůznější sedaček, gaučů, křesel či židlí lze použít nejen látkové materiály, ale i přírodní či syntetickou kůži. Ta je do jisté míry synonymem luxusu a vybraného vkusu, nicméně my se tentokrát zaměříme na staré dobré textilní potahy. Jsou dostupnější, dobře se udržují, v interiéru pěkně vypadají a zvolit si můžete takové, které vám budou po všech stránkách vyhovovat.

Rohová sedačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr správné potahové látky dokáže v interiéru zázraky

Jak poznat kvalitu

Existují dva základní druhy potahových tkanin – přírodní (například len nebo bavlna) a syntetické (akryl či nylon). V současnosti se pro nábytkové čalounění často používá směsí přírodních a syntetických vláken, které v sobě spojují ty nejlepší vlastnosti obou skupin. Čistě přírodní textilie mají svůj nezaměnitelný přirozený vzhled, ale jejich údržba je poměrně náročná a určitě se nehodí do domácností, kde jsou malé děti a domácí mazlíčci. Tam jsou mnohem vhodnější buď již zmiňované směsi, nebo syntetické materiály s těsnější vazbou tenčích vláken, které bývají odolnější.

Sedačka, obrázky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potahy s přírodních materiálů jsou pohodlné a efektní, ale jejich údržba je náročnější

Orientovat se v jakosti potahových látek není vůbec složité. Existují tři základní ukazatele, které nám o nich prozradí to podstatné, co potřebujeme vědět.

  • Stálost na světle – měří se na škále 1 až 8, přičemž 8 je nejlepší známkou. Pro běžný čalouněný nábytek zcela postačí 4 až 5.
  • Odolnost proti odření – důležitý ukazatel odolnosti potahu. Někdy se nazývá také Martindale. Hodnotí se tzv. cykly. Průměrně dobré čalounění by mělo mít alespoň kolem 15 000 cyklů.
  • Stálobarevnost v otěru – tento faktor vypovídá o odolnosti barev. Dobré potahy ho mají hodnoceny známkou 4 a výše.

Oblíbené mikrovlákno

Potahové tkaniny mají nejrůznější vzhled daný jejich charakterem. Vedle tradičních látek se hodně používá mikrovlákno. Na trhu je velký výběr nejrůznějších vzorů a barev a vzhledem k tomu, že tento materiál se skvěle udržuje, je hodně odolný a prodyšný, nelze se divit, že právě mikrovlákno je u čalouněného nábytku velmi oblíbené. Textilie s krátkým vlasem patří do skupiny velurů. Ty jsou cenově dostupné a dodají čalounění noblesnější vzhled, ale jsou náchylné k vytahování vláken. Na druhou stranu bývají velurové textilie silnější a odolnější než klasické látky.

Skvrna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní potahové látky zbavíte drobných skvrn jenom čistou vodou a hadříkem

Čištění je hračka

Dobře se v kvalitě potahových látek zorientujete díky názvům druhů nejvíce používaných textilií. Palas je moderní syntetický materiál s odolností 30 000 cyklů Martindale. Jeho údržba je snadná, ale v tomto směru je ještě lepší Napoleon, který je opatřen povrchovou úpravou Nanovel, která chrání před znečištěním, například od kávy, červeného vína či dokonce inkoustu. Skvrny vyčistíte bez problémů čistou vodou a tento typ látek je navíc odolný proti menšímu popálení. Vysokou odolnost potvrzuje i ukazatel 100 000 cyklů.

Napoleonu je podobný Carabu, který má antibakteriální složení. Vzhledem k tomu, že obsahuje necelých 10 % bavlny, má trochu nižší ukazatel odolnosti proti otěru (kolem 90 000 cyklů), ale jeho údržba je stejně snadná. Syntetická tkanina s názvem Velor je velmi příjemná na omak a díky technologii Aqua Clean se rovněž dobře čistí vodou. Ukazatel otěru je na 70 000 cyklech. Méně odolná je žinylka, která je převážně složena z 50 % z polyesteru a z 50 % z bavlny. Bavlněný je i vetkaný vlas, který je pro žinylku typický. Jemný vlas má rovněž mikroplyš, ale stejně tak se jedná o hůře udržovatelný materiál.

Vzorník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výběru čalounění se řiďte i tím, jak se materiál hodí k barvě nábytku či podlahy

Péče se vyplatí

Sebeodolnější materiál potřebuje průběžnou údržbu a pravidelné čištění, které prodlužují jeho životnost. Tato péče je snadnější, pokud jsou na nábytku použity odnímatelné potahy – ty byste měli alespoň dvakrát do roka vyprat v pračce. Pokud odnímatelné nejsou, měli byste nábytek jednou za rok ošetřit parním čističem. Textiliím škodí i dlouhodobý vliv slunečního svitu, čemuž ale zabráníte použitím závěsů nebo žaluzií. Jestli mají vaše křesla a pohovky oboustranné polštáře, občas je obraťte, aby se opotřebovávaly rovnoměrně.

Čištění sedačky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každou sedačku je potřeba důkladně vyčistit minimálně jednou ročně

Vzniklé skvrny odstraňte pokud možno ihned, jinak zaschnou a protečou do čalounění. Používejte vždy jemné hadříky nebo houby. Když musíte použít kartáček, tak ten, který má jemné štětinky. K tomu se dobře hodí třeba starý kartáček na zuby. Odolnější znečištění dobře odstraníte šamponem na vlasy nebo speciálními saponáty určenými na potahové látky.

Tip na závěr:

Čalouněný nábytek s textilním potahem má velkou výhodu v tom, že pokud se vám "okouká“ a jeho kostra je v pořádku, můžete nechat udělat nové čalounění nebo alespoň dát nový potah. Při výběru potahového materiálu se řiďte stejnými hledisky jako při nákupu celého kusu nábytku.

Zdroj:

www.supersektor.cz, www.jelinek.eu, www.xxxlutz.cz 

Jak na úklid s nanotechnologiemi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová