I velká zvířata, jako jsou například koně, je třeba pravidelně odčervovat a také očkovat. Veterinářka vysvětlí, jak to v případě koní je, proti čemu očkovat a jaký zvolit vhodný postup.
Očkování a odčervení koní
U koní, kteří jsou ustájení venku, hrozí častý výskyt parazitů. Ti se přichytí ve střevech a krom toho, že zvířeti odčerpávají živiny, mohou způsobit i závažnější zdravotní potíže. Průjem, koliky, neprůchodnost cév, kašel a ztížené dýchání, to vše jim hrozí. Jak často je potom nutné je odčervovat? U hříbat do půl roku věku je to v dvouměsíčních intervalech. Koně starší potom odčervujte jednou za půl roku. Odčervěte i všechny nové koně, kteří do skupiny přijdou. Nejlepší je, abyste si udrželi přehled, odčervovat všechna zvířata najednou. Ideální je, když provedete odčervení měsíc před očkováním.
Co je koprologické vyšetření?
Pokud nechcete zatěžovat zvířata zbytečnými přípravky nebo chcete přesněji vědět, jací parazité vaše koně trápí, zaneste ke svému veterináři vzorek trusu na koprologické vyšetření. Je to velmi jednoduchá a časově i finančně nenáročná metoda. Umí najít vajíčka, larvy i dospělé červy nebo také parazitární prvoky. Důležitý je správný odběr vzorku. Od jednoho koně je vhodné sbírat vzorky několik dní po sobě. Trus by měl být co nejčerstvější s minimálním množstvím podestýlky nebo zeminy.
Uložte ho do zipového plastového sáčku a vytlačte z něj co nejvíce vzduchu, skladujte nejlépe v chladničce, neměl by být zmrzlý ani vyschlý. Vzorek označte tak, aby nebyl zaměnitelný, zvláště v případě, že posíláte vzorky od více koní. Každá laboratoř nebo veterinář vám určitě sdělí své podmínky pro sběr vzorku na rozbor. Můžete také zvolit kompromisní řešení a své koně jednou do roka odčervit, podruhé v roce zvolit koprologické vyšetření a odčervit až na základě jeho výsledků. Můžete v tom případě použít i účinnou látku, která působí přímo proti přemnoženým parazitům. Žádné odčervování naslepo.
Čím odčervovat?
Pro koně, stejně jako pro menší zvířata, se vyrábějí odčervovací pasty. Po koprologickém vyšetření můžete použít přípravek působící přímo proti parazitům, kteří byli v trusu nalezeni. A jako šetrnější variantu použijte přípravek s účinnou látkou moxidectin. Ten je šetrnější vůči koprofágním organismům – ti požírají trus jiných živočichů a jsou proto nepostradatelní.
Očkování koní
Oproti jiným domácím mazlíčkům platí u koní jiná pravidla pro očkování. Povinné je v podstatě pouze jedno, které je ale nutností jen za určitých okolností. Nelze než doporučit, proti některým vážným chorobám zvíře nechat očkovat. Jedná se zejména o tetanus, chřipku a herpesvirovou pneumonii. Samozřejmě se zde najdou odpůrci očkování, kteří argumentují nežádoucími reakcemi po aplikaci vakcíny nebo zdravotními komplikacemi. Pokud je ale kůň v dobrém zdravotním stavu a dodrží se alespoň týden po očkování pohybový klid, je riziko vzniku komplikací minimální.
Očkování proti tetanu znáte, je povinné i u lidí. Jde o bakteriální onemocnění, které hrozí při vzniku otevřených ran. To platí i ve chvíli prořezávání zubů, stavu po porodu, operačních ran atd. Bakterie v těle produkuje toxiny, které způsobí křeče, ztuhlost svalů a smrt, kterou končí většina případů. Koně jsou vůči této bakterii nadmíru citliví. Očkování proti chřipce je povinností, pokud s koněm budete jezdit na hromadné akce typu výstava, závod apod., nebo budete koně převážet mezi kraji. Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění zasahující dýchací soustavu. Očkování proti herpesvirům je důležité hlavně u klisen před porodem, protože způsobuje zmetání. Dále postihují i dýchací cesty.
Zdroje:
https://www.equichannel.cz/; https://www.equitv.cz/; http://horsevets.cz/; https://www.ifauna.cz/; https://www.naschov.cz/
Jak pečovat o koně v zimě
Publikováno: 4. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová