reklama

Ta nejšpinavější místa v domě, která byste měli uklízet, ale neděláte to

I ty nejčistší domácnosti mohou skýtat skvělé útočiště pro bakterie a choroboplodné zárodky. Přestože svůj domov pravidelně a pečlivě uklízíte, najdou se v domě místa, která jsou opomíjena. Pojďme si odhalit, kde najdete ta nejšpinavější místa v domě.

I ty nejčistší domácnosti mají svá slabá místa. Víte, která místa v domě jsou ta nejšpinavější? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zubní kartáčky

Zní to neuvěřitelně, vždyť přece zubní kartáčky používáme k tomu, aby naše zuby zářily čistotou. Ve skutečnosti jsou zubní kartáčky jedním z nejšpinavějších míst vaší domácnosti. Můžete na nich najít podobný počet mikroorganismů jako na houbičkách na nádobí. Sídlit tam mohou například listrie, E. coli nebo streptokoci. Štětiny zubního kartáčku je proto dobré pravidelně čistit v roztoku z peroxidu nebo čajovníkového oleje. Rukojeti zubních kartáčků, které zpravidla nikdo nečistí, byste měli alespoň dvakrát týdně umýt horkou mýdlovou vodou a potom, co je opláchnete, je dobré rukojeti ještě otřít dezinfekčním ubrouskem. Nezapomeňte také vždy po nemoci vyměnit celý kartáček.

Zubní kartáčky
I když se to může jevit jako neuvěřitelné, jedna z nejšpinavějších míst, které doma máme, jsou spojena se zubními kartáčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Miska pro domácí mazlíčky

Další velmi špinavé místo v domě představují misky pro naše mazlíčky. Popravdě to není až tak překvapivé. Nicméně, i přes tuto skutečnost mnoho lidí neumyté a nevydezinfikované misky od svých miláčků nedbale pokládají na svou kuchyňskou linku. Dělají to třeba proto, aby jim tam nachystali čerstvou vodu nebo dali jídlo.

Kromě toho mnoho lidí rovněž misky nedostatečně myje. Věřte nebo ne, pouhé zběžné opláchnutí proudem vody skutečně nestačí. Jen si představte, co by to udělalo s vaším talířem. A když někdo vynechá i to opláchnutí po dobu několika dní, jak ta miska vypadá asi potom? Misky by se měly mít každý den v mýdlové vodě, kam přidáte i trochu bělidla. Jednou týdně je potom do roztoku s bělidlem na 10 minut namočte. Po vyčištění misky opláchněte v čisté vodě a nechte je uschnout na vzduchu.

Psí miska
To, že misky pro zvířecí mazlíčky patří k nejšpinavějším, nepřekvapí. Nicméně, i přes tuto skutečnost bývá jejich umývání velmi často odbýváno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hračky pro domácí mazlíčky

V hračkách pro domácí mazlíčky můžete najít nejen bakterie, ale i kvasinky, plísně a stafylokoky. Hračky proto pravidelně čistěte, pokud to tedy jde. Jestli to nejde, je vhodné hračku jednou za čas jednoduše vyhodit a vyměnit ji za novou. Ty, které je možné vyčistit, umyjte horkou mýdlovou vodou, pak je opláchněte čerstvou vodou, nakonec je vydezinfikujte jemným roztokem bělidla a pořádně opláchněte. Plyšové hračky pak strčte do pračky a vyperte s dezinfekcí na prádlo. Hračky perte alespoň jednou měsíčně.

Psí hračky
Psí hračky pro mazlíčky neobsahují pouze bakterie, bohužel ne všechny je možné vyčistit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Knoflíky sporáku

I když drbeme sporák takřka každý den, mnozí z vás přitom opomíjí knoflíky. A přitom to je jedno z těch nejšpinavějších míst v domě. Je to celkem logické, hodně na ně saháme, někdy na ně prskne jídlo, někdy na ně sáhneme i s neumytýma rukama, když zrovna krájíme maso nebo zeleninu. Knoflíky ze sporáku proto nezapomínejte snímat a umývat v horké mýdlové vodě. Jde těžko, ale jde to. Po sundání knoflíků vydrbejte i danou oblast na sporáku.

Knoflíky sporáku
I když sporák pečlivě očistíme, samotné knoflíky mnohokrát opomíjíme. Díky tomu jsou jedním z nejšpinavějších míst v domě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kliky, vodní kohoutky, spínače a rukojeti

Kdo by to řekl, že rukojeť rychlovarné konvice může mít na sobě více bakterií než záchodové prkénko? Podle všeho tomu tak skutečně v mnoha domácnostech je. Podobně na tom jsou i spínače světla. Tím nejšpinavějším je přitom ten od koupelny. A když jsme u té koupelny, o moc lépe na tom nejsou ani vodní kohoutky a kliky od dveří. Při pravidelném úklidu by proto ani tyto části bytu neměly být opomíjeny. Zvlášť pokud máte doma nějakého maroda. Naštěstí čištění klik, spínačů, vodních kohoutků a rukojetí, nepředstavuje nic složitého. Vyčistit je můžete mýdlovou vodou s trochou octu, speciálními přípravky pro čištění koupelny a použít na ně můžete dokonce i dezinfekční ubrousky.

Klika
Jedním z nejšpinavějších míst jsou také kliky. I ty by proto měly být pravidelně čištěny a dezinfikovány (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úklid jde i bez chemie

Publikováno: 3. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová