reklama

Využijte břečťan pro výrobu domácího BIO pracího prášku

Bio hýbe světem, tak si neváhejte s Láďou vyrobit ekologická prací prášek. A roste-li vám břečťan u domu, máte vyhráno. Pro výrobu domácího pracího prášku s břečťanem vám totiž budou stačit pouze 3 ingredience, které máte běžně doma. Tak to zkuste!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Požijte břečťan jako biologický prací prostředek s velkou účinností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak si vyrobit prací prášek s břečťanem?

Při výrobě pracího prášku s břečťanem je už samotná příprava jednoduchá, stejně tak i následné použití. Vezměte ponožku. Klidně čistou. Do ní natrhejte pár lístků břečťanu. Pro bělejší a voňavější prádlo přidejte ještě pytlík jedlé sody a 1 citron pokrájený na kolečka. Ponožku zavažte a hoďte do bubnu pračky spolu s prádlem. Jednoduše, levně a ekologicky se vyhnete chemii v konvenčních pracích prostředcích.

Soda, citron
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro bělejší a voňavější prádlo přidejte ještě pytlík jedlé sody a 1 citron pokrájený na kolečka

Něco o břečťanu

Břečťan je známá popínavka, která dokáže šplhat díky svým výhonkům až do 30 m. Případně se dá používat i jako půdopokryvná. Jeho plody jsou bobule, které ale určitě nesbírejte, jsou pro člověka jedovaté. Někdo může mít alergii i na mladé břečťanové výhonky nebo břečťan jako takový. Tak buďte určitě opatrní.

Břečťan je znám už ze starého Řecka jako symbol nesmrtelnosti, přátelství a věrnosti. Proto ho dostávali snoubenci při svatbě. A protože měl sloužit i jako lék proti kocovině, byl součástí kultu boha Dionýsa, který byl znám nezměrným popíjením vína. A co jeho účinky? Sbírají se listy, které obsahují saponiny, alkaloidy, třísloviny a celou řadu kyselin i dalších látek. A právě díky saponinům ho můžete využít k úklidu v domácnosti. Saponiny jsou ve vodě pěnící látky, které se už kdysi k praní používaly. Dnes jsou v pracích prostředcích obsaženy, ale ty uměle vyrobené.

Žena pere
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využití břečťanu na praní je naprosto jednoduché

Můžete ho využít k detoxikaci organismu. Podporuje vykašlávání, rozpouští hleny a podporuje správnou funkci dýchací soustavy. Pomáhá i při celulitidě a popáleninách kůže způsobených sluncem. Má protizánětlivé účinky – při kožních vyrážkách, akné, vředech a plísni na nohou a mnoho dalších prospěšných účinků.

Můžete ho používat na různé způsoby – nálevy, masážní oleje, koupele nebo obklady v závislosti na druhu obtíží. Zkuste třeba masážní olej na celulitidu: Do uzavíratelné nádoby vložte břečťanové a rozmarýnové lístky. Zalijte je po okraj olivovým olejem. Uzavřete a uložte na tmavé místo, kde ho necháte 14 dní stát. Každý den ho nezapomeňte promíchat. Pak stačí scedit a používat při masážích. Vždy ho uložte nejlépe na tmavé a chladné místo.

Břečťan, tinktury
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobit si z břečťanu můžete i další prospěšné prostředky

Vyrobte si gel na praní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová