Kromě bohaté úrody na konci léta přichází na zahrady i nepřítel - sametka podzimní (Trombicula autumnalis), která napadá zvířata i lidi. Nelze dopředu předpovědět, zda její výskyt bude průměrný či nadprůměrný, ale v každém případě je lepší se na jejich invazi připravit.
Sametky patří do řádu roztočů, do podřádu sametkovců. Do této skupiny patří také svilušky, které jsou více známé a lidé i sametky často nazývají sviluškami. Tyto roztoči způsobují nepříjemné kožní onemocnění, které je označováno jako trombiculóza – způsobují ji larvy sametek, zatímco další vývojová stadia nymfy a dospělci jsou dravci v horních vrstvách půdy. Obdobné onemocnění způsobené sametkami trápí také domácí zvířata.
Kde se sametky podzimní skrývají
Sametka podzimní je původním obyvatelem otevřených travnatých prostranství. Jsou roky, kdy je jejich výskyt skutečně výjimečný, pak přicházejí „hubené“ roky a o jejich existenci se ani neví. Jen občas si někdo poškrabe červený pupínek na končetinách a v duchu ponadává na komára. K přemnožení sametek přispívají také stromy a keře zajišťující na zatravněných plochách nebo záhonech stín. A jestli se tráva neseká, nebo jen velmi málo, počty sametek se zvyšují a číhají na svého hostitele. Důležitým faktorem pro přemnožení sametek je dostatečný výskyt přirozených hostitelů, zejména hlodavců a ptáků – zvláště kosů.
Co sametky podzimní způsobují
Sametka podzimní, jejíž larvy žijí parazitickým způsobem života, se vyskytuje nejčastěji od půlky prázdnin zpravidla do konce září (při pěkném babím létě o nějaký ten týden déle) a to nejvíce v lokalitách s vápencovým podložím nebo také v blízkosti ovocných stromů. Tělo parazitující larvy je drobné, má velikost nepřesahující špendlíkovou hlavičku, je kulovitého tvaru a má výrazně oranžovou (příp. žlutou) barvu. Parazit čeká na svou oběť v trávě, následně se zachytí na kůži hostitele a svými „klepítky“ proniká do svrchní kůže těla. Do ranky pak vpravuje sekret slinných žláz a způsobuje tak svědivost a často i lokální alergickou reakci. I když larvu odstraníme, proces vyvolaný sekretem pokračuje a trombiculóza se vyvíjí dál a to ve třech stupních. V prvním stupni jde o zarudnutí, ve druhém stupni se mění v papulu, v jejímž středu vzniká ve třetím stupni puchýřek naplněný tekutinou. Larvy obvykle po třech dnech sami odpadávají z kůže, ale trvá ještě několik týdnů, než se zcela ztratí hnědofialové pigmentové skvrny. Ty svědí. Sametky si u lidí vybírají zejména místa, kde pokožka přiléhá k oděvu.
Pozor, puchářky neškrábat!
Typická pro výskyt sametek je sezonnost, což je od července do konce září. To je období, kdy lidé nejčastěji zjišťují silně svědící tmavé skvrny na těle, které ne a ne přestat nepříjemně pálit. „Nejčastěji v srpnu a září přicházejí pacienti, které trápí silné svědění. Vodnaté puchýřky jsou jasným signálem, že sametky opět řádí. Přispívá k tomu i teplé a suché počasí. Takovým pacientům důrazně připomínám, aby se neškrábali, použili protisvědivý přípravek a vyhýbali se místům s vysokou trávou. Larva sametky v člověku nezůstává, nemusí mít obavy, že se v nich nějaký roztoč zabydlí,“ říká praktická lékařka z Řevnic MUDr. Laděna Mrázová. Podle jejich slov byl letošní srpen velice mírný, v září přišlo ochlazení a to se sametkám nelíbí, proto brzy ukončí svou aktivitu.
Na zarudlé fleky po larvách sametek a na štípance po sviluškách, které řádí ve stejném období, doporučuje lékarnice Mgr. Zuzana Staňová použít přípravek Fenistil gel nebo Fenistil líh, případně ještě si vzít alespoň několik dnů tablety proti alergii.
Zvířata si sama nepomůžou
Od řádění sametek si člověk dokáže pomoci, ale co zvířata? Jak ona trpí napadením? Na to jsme se zeptali veterinárního lékaře, majitele sítě veterinárních klinik Delta Praha MVDr. Michaela Růžičky. „Hostiteli tohoto parazita jsou po člověku nejčastěji psi, kočky a ostatní teplokrevní živočichové. Největší nahloučení parazitujících larev (doslova oranžové chomáče nebo celé mapy) nalézáme na místech s jemnou kůží – u psů a koček nejvíce v meziprstí, tříslech, v záhybech okolo pohlavních orgánů, na tlamičce i v okolí oušek“.
Jak se tedy takovému parazitu úspěšně bránit? „Nejlepší je prevence – volíme tedy pro procházky místa s pravidelně sekanou a udržovanou trávou, snažíme se pohybovat mimo okolí ovocných stromů (zejména švestky, meruňky atd.) a preventivně každý den prohlížíme místa častého výskytu. Bohužel, žádný z běžných antiparazitárních preparátu na sametky repelentně (tedy odpudivě) nefunguje. Pokud už tedy k napadení dojde, je třeba se okamžitě a intenzivně bránit, nejlépe lokálním odstraňováním shluků sametek. K odstranění je nejlépe použít preparáty na bázi Fipronilu, lihových preparátů i preparátu na bázi organofosfátů (zde pozor na toxicitu u koček). Zmiňovaným způsobem tedy odstraníme parazity, následně je potřeba poškozená místa vyčistit a vydezinfikovat nejlépe preparáty na bázi povidon-jodu. Vzhledem k tomu, že svědivost v místě uchycení může přetrvávat i týdny po odstranění sametek, je dobré navštívit veterinárního lékaře, který svědivost pomůže vyřešit, ať už lokálními preparáty nebo celkově pokud jsou změny rozsáhlejší. Trombikulózu nedoporučujeme podceňovat, u citlivějších jedinců může způsobit i rozsáhlé záněty kůže, kde je vyžadována i několika týdenní léčba antibiotiky a antipruritickými (protisvědivými) preparáty“.
Publikováno: 16. 9. 2017, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová