reklama

Úklid s nanotechnologiemi nám ušetří práci a čas

Úklid s nanotechnologiemi byl ještě v nedávné době považován za sci-fi. Představa, že na původní povrchy nanášíme vrstvu, která není vidět, a přitom vám dokonale ochrání sklo, plasty i kovy, je opravdu bizarní. A přeci je dnes již naprosto běžná. Seznamte se tedy se snadným úklidem a údržbou, protože nanotechnologie mohou pracovat pro vás.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid s nanotechnologiemi nám ušetří práci a čas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nanotechnologie jsou naše budoucnost

S využitím nanotechnologie je možné změnit povrch stávajících materiálů tak, aby jejich údržba byla podstatně jednodušší. Jednoduchosti použití je pak úměrná životnost nanesené vrstvy. Využití nanotechnologií a nanomateriálů je velmi rozsáhlé. Již v současnosti nalézají uplatnění v mnoha oblastech běžného života:

  • elektronika
  • zdravotnictví 
  • strojírenství
  • chemický průmysl
  • elektrotechnický a optický průmysl 
  • automobilový průmysl
  • kosmický průmysl 
  • vojenský průmysl 
  • životní prostředí 
Povrchy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Neošetřený povrch je porézní vstupní branou pro špínu a bakterie

Nanotechnologie pronikla i do našich domácností, kde využíváme přípravky, obsahující nanovlákna, k ošetření povrchů v domácnostech. Nanotechnologie za vás sice neuklidí, ale výrazně pomůže eliminovat vznik dalších nečistot a prachu na površích kuchyňských linek, nábytku nebo třeba v koupelnách.

Mnohá hospodyňka uklízí svou domácnost standardně pomocí běžných čistících přípravků, mnohdy na bázi dezinfekčních roztoků. Některé zase přísahají na techniku našich prababiček, kdy hlavní slovo při úklidu měl ocet nebo jedlá soda. Proč si ale námahu a čas neušetřit? Použijte moderní a spolehlivé nanotechnologie.

Nanopovrch
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nanočástice vytvoří na ošetřeném povrchu neprostupný povlak

Úklid pomocí nanotechnologií

Nanotechnologie je, zjednodušeně řečeno, způsob, jak zdánlivě hladké povrchy udělat opravdu dokonale hladkými. Představme si stůl s hladkou lakovanou deskou. I přesto, že pouhým okem vnímáme hladkost povrchu, pod podrobným mikroskopem bychom objevili spíše útvar, který připomíná zvrásněné Kordillery. Nanesením přípravku s nanočásticemi tento povrch skutečně vyhladíme. Zajistíme si tak dokonce dvě věci najednou. Opravdu dokonale hladký povrch předmětů okolo nás a účinnou ochranu před prachem a nejrůznějšími nečistotami. Ošetřený povrch pomocí nanotechnologie navíc získá antibakteriální vlastnosti, neboť bude odpuzovat viry, bakterie i plísně. Nanotechnologie tyto organismy nezabíjí a nelikviduje, ale eliminuje jejich přirozené prostředí a vytvořením nepropustné hladké vrstvy jim zamezí vniknout pod povrch a množit se.

Přípravek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravek s nanočásticemi se jednoduše aplikuje na speciální houbičku

Nanotechnologie se dá použít na všechny typy povrchů, ať je to kov, sklo nebo plasty. Přípravky s obsahem nanočástic tak využijeme v kuchyni, v koupelně, i třeba na ošetření oken a podlah. Ošetřovat můžeme jak povrchy kuchyňských linek, tak vodovodní baterie a jiné chromované povrchy, vany, umyvadla, sprchové kouty, leštěný nábytek a mnoho, mnoho dalšího. Nanočástice je možné aplikovat i na textilní nebo kožené povrchy, takže můžete ošetřit sedačku, křesla, matrace, čalouněný nábytek i závěsy nebo potahy. 

Hodí se jak do interiéru, tak do exteriéru. Nanopřípravky jsou nejen antibakteriální, ale i zdravotně nezávadné. Nemusíme se tedy bát, že pokud ošetříme kuchyňské povrchy nanotechnologií, nebudeme na ně moci pokládat potraviny. Z nanopřípravků se nic neuvolňuje. 

Koupelna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ošetřete si v domácnosti všechny dostupné povrchy nanotechnologií a poznáte neskutečný rozdíl při úklidu

Dokážete si jistě představit, co udělá v koupelně tvrdá voda se sklem ve sprchovém koutu a jak náročné je tento povrch čistit. S použitím nanotechnologie můžete na vodní kámen klidně zapomenout. Povrchové ošetření nanopřípravky zamezí vnikání vodního kamene pod povrch i zdánlivě sourodého a celistvého povrchu skla.

Voda
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vodní kámen už nebude mít šanci vám ničit sklo ve sprše

Obrovskou výhodou je, že pokud ošetříme interiérové povrchy pomocí nanotechnologie, získáme až na 24 měsíců kompletní ochranu. U venkovních povrchů je záruka na ochranu 12 měsíců. Po uplynutí této doby se doporučuje provést nové povrchové ošetření. Díky nanesení nanočástic na povrchy v domě pak již nemusíme v rámci dezinfekce tak často sahat po nejrůznějších přípravcích, které naši domácnost zbaví nežádoucích mikroorganismů. 

Přípravky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nanotechnologie je šetrná k povrchům i našemu zdraví

Stejně tak se již nemusíme trápit se vznikem nejrůznějších skvrn na čalouněném nábytku. Pokud bude tento nábytek ošetřen nanotechnologií, většina skvrn na jeho povrchu vůbec nevznikne. Uzavřením porézního povrchu nanočásticemi vznikne lednolitý povlak, který nečistoty a tekutiny vůbec nepropustí. 

Kůže
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nanotechnologií lze ošetřit i kožený a čalouněný nábytek

Ochranné pomůcky

Současná doba po zdravotním hledisku nás nutí nosit roušky a respirátory kvůli ochraně zdraví svého i našeho okolí. I zde našly nanotechnologie své uplatnění. Použitím nanovláken do vyráběných roušek a respirátorů dochází k výraznému snížení nasátí virů a bakterií z vnějšího prostředí do dýchacího ústrojí, neboť i v těchto ochranných pomůckách se vytvoří neprostupná (nikoliv neprodyšná) vrstva, bránící vniknutí nežádoucích mikroorganismů do našeho těla.

Nanotechnologie k ochraně povrchů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová