reklama

Bohaté úrody se můžete dočkat i na balkoně. Vybudujte si zde svou útulnou zahradu!

Zahradu si můžeme vybudovat i na balkoně. Začneme tím, že si vše pečlivě promyslíme. Nezapomínáme ani na příjemné posezení, protože ozeleněný prostor zlepšuje psychickou kondici a navozuje pocit pohody. Čím bychom se měli na domácí pěstování vybavit a na co bychom neměli zapomenout?

Pěstování na balkoně je klíčem k psychické pohodě, pokud nemáte zahrádku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před budováním zahrady na balkoně si celý prostor nejprve projděte a zaměřte. Důležité totiž je, aby se kromě příjemného posezení a poliček vešla i spousta rostlin, které chcete pěstovat. V rámci výbavy jsou nejvhodnější regály nebo police dřevěné, které působí přírodně. Ale pozor, jejich barevné provedení by mělo korespondovat s tím, jaké provedení nábytku se chystáte pořídit. Tedy pokud si pořídíte světlý nábytek, pořiďte si světlý policový regál. Zapomeňte na plastové nebo kovové provedení polic, v prostředí na balkoně to působí jako velký kýč. Regálový systém je vhodné pořizovat tak, aby se na něj šíří vešly truhlíky, případně květináče s podmiskami.

Ohledně nábytku musíte být skromnější. Většinou si pořídíte dva regálové systémy ze dřeva a na nábytek moc místa nezbývá. Na balkon se hodí například dvojice židlí s malým stolkem, pokud zde rádi pijete například odpolední kávu a chcete relaxovat v zeleni. Ještě vhodnější pro odpočinek se jeví dřevěná lavice, která je delší, ale většinou nebývá problém ji dovybavit měkčenou poduškou, která tak odpočinek zpříjemní.

Posezení
Moderní bydlení si žádá moderní vybavení, rostliny zde ale nesmějí chybět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V prosklené lodžii je zapotřebí myslet na občasné přehřívání místa, pokud nejste doma. Jde především o zastínění prostoru tam, kde se celé odpoledne opírají sluneční paprsky. Využití závěsů, bambusových rolet nebo jiného vhodného řešení je tak na místě. V případě déletrvajícího horka bývají v nezastíněném prostoru škody značné, způsobené především zaschnutím rostlin nebo popálením kořenů z důvodu přehřátí vláhy v květináči.

Osázený truhlík
Na balkoně si vypěstujte třeba mrkev pro vlastní spotřebu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Také si pořiďte vhodné nádoby, ve kterých ještě během letních měsíců můžete začít pěstovat. V zahradnických centrech je možné nyní sehnat spoustu rostlin, které jsou ve velice dobré kondici, avšak s výraznou slevou. Pro začátečníka se velmi dobře hodí pelargonie jako kvetoucí a velmi přitažlivá rostlina, kterou je možné zazimovat a příští rok pěstovat znovu. Z bylinek si na balkon pořiďte mátu, bazalku, levanduli nebo oregano. Některá zahradnictví dokonce nabízí i vzrostlé kusy rajčat a paprik s plody, které v dobrém prostředí rychle dozrají, avšak přesazení je nutné provést velice opatrně.

Záplava květin
Muškáty můžete začít pěstovat i během léta, ještě vám předvedou svoji krásu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z nádob je nejlepší pořídit ty samozávlahové, kde není třeba zalévat každodenně, protože rostliny si odebírají pouze tolik vláhy, kolik aktuálně potřebují. Největším rizikem jsou malé květináče, v nichž se vláha rychle odpaří, a pak rostliny zahynou uschnutím. Během podzimu pak všechny rostliny, které pěstujete jako trvalky, postupně zazimujte, odplozenou zeleninu zlikvidujte a balkon ukliďte. Na jaře se pak můžete těšit na to, že si celý prostor uspořádáte podle vlastní fantazie.

Jaké netradiční rostliny se dají pěstovat na balkoně

Publikováno: 29. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček