reklama

Zeleň terasu doplní a oživí a pomůže vytvořit místo, kde se budeme skvěle cítit

Terasa představuje v zahradě velmi důležité místo. Většinou propojuje dům se zahradou a představuje něco jako venkovní pokoj. Rádi zde trávíme spoustu času odpočinkem i příjemným posezením s přáteli u dobrého jídla a pití. Víte, jak ji ozelenit?

Terasu kryje krásná robustní pergola, která pomáhá vytvářet v létě stín (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Terasa by měla být alespoň zčásti zastřešená proto, abychom nemuseli utíkat před letním deštíkem a také kvůli zahradnímu nábytku. Většina křesílek a stolů, které jsou určeny pro zahradní použití, si s deštěm poradí, ale měkké deky a polštáře, které je skvěle doplňují, by zmoknout neměly. Terasa v tradičním pojetí přímo navazuje na dům, odkud na ni vedou dveře do zahrady. Toto řešení je praktické z mnoha důvodů. Pokud neseme na stůl na terase např. nádobí, nemusíme se přezouvat, vše zvládneme "čistou nohou“. Aby byla terasa skutečně tím nejpříjemnější místem v zahradě, je potřeba ji také dobře doladit zelení a propojit ji se zahradou a okolní výsadbou. Správné osázení terasy by mělo splňovat několik kritérií.

Sedačka
Velká terasa pro velkou rodinu, kde pohodlí je na prvním místě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro dobrý pocit většinou požadujeme určitou intimitu, takže zvolené dřeviny by měly z části poskytnout zelenou kulisu, která cloní nežádoucí pohledy zejména od cesty nebo silnice. Vyšší dřeviny také můžeme vysadit na stranu, odkud fouká studený vítr. Vždy je jistě potřeba zvážit danou situaci. Ve velké dobře osázené zahradě bude na potřebu soukromí kladen menší důraz než na malé nové zahrádce blízko komunikace, kde ještě není žádná vzrostlá zeleň. Výsadba okolo terasy by také měla vypovídat o vkusu majitele. Použijeme tedy takové druhy, které máme v oblibě a budeme se na ně rádi dívat. Spíše než na letničky se zaměříme na vytrvalé druhy dřevin a bylin, které jsou krásné a působivé po co nejdelší část vegetační sezony.

Plachty
Plachty představují levné a velmi stylové řešení, jak ochránit terasu před sluncem a deštěm. Nádobové rostliny, jako jsou palmy, dodají exotický nádech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomínáme ani na mohutné trsnaté traviny, které jsou pěkné i v zimě, a samozřejmě na popínavé rostliny. Terasa se totiž velice dobře kombinuje s pergolou a dalšími konstrukcemi pro popínavé rostliny. Popínavky navíc rychle rostou, mají malebný charakter, a celé venkovní posezení skvěle doladí. Vsadíme nejen na dřeviny s pěkným růstem, ale vybereme i takové druhy, které pěkně kvetou, lákají motýly a příjemně voní. Pokud chceme terasu zastřešit a zajistit tak ochranu před nepřízní počasí, můžeme vsadit i na venkovní plachty. Představují velmi pěkné a přitom relativně levné řešení. Na terasu neodmyslitelně patří také nádobové rostliny. Vybereme pěkné, velké květináče, které vyniknou nejlépe. Hezky vypadá sestava několika nádob stejného charakteru, barvy a vzoru. Květináče by měly být dostatečně těžké, aby je nepřevracel vítr. Samozřejmostí je také odtokový otvor ve dně nádoby. Vhodnými druhy budou vedle tradičních truhlíkových květin také stromkové růže, oleandry, palmy, levandule.

Nádobové květiny
Terasu krásně doplňují i drobné dekorace a samozřejmě nádobové květiny (Zdroj: Daniela Dušková)

Doplňky

Na terasu kromě zahradního nábytku a mobilních květináčů patří i různé doplňky, jako jsou slunečníky, zahradní krb nebo gril. Při umístění těchto prvků musíme zohlednit i zeleň. Zděný krb, který je stabilně na stálém místě, se při přípravě jídla značně rozpálí a zeleň, kterou vysadíme poblíž, může lehce spálit. Krb je vhodné napojit zadní stěnou třeba na zeď, ale dostatečně daleko od oken domu, aby kouř nešel přímo dovnitř. Přenosný gril má tu výhodu, že ve chvíli, kdy jej nepoužíváme, může být uložen v koutě terasy anebo v zahradním domku. Při jeho používání zeleň zpravidla netrpí.

Přesah listů a větví

Aby terasa co nejlépe zapadla do okolí, používá se efektu "překrývání zelení“. Nejde o nic jiného, než že trvalky a dřeviny vysazené v těsné blízkosti terasy necháme svými listy a větvemi zasahovat až na terasu. Ostrá okraj plochy terasy se poněkud opticky "rozbije“ a změkčí.

Stolek s židličkami
Zelení bohatě obklopená terasa zajišťuje dostatek intimity (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Styl

Pokud je náš dům a zahrada vybudována v určitém daném stylu, je dobré přenést odpovídající pojetí i na terasu. U staršího venkovského domku nebo chaty nebudeme dělat terasu z moderních materiálů. Dobře se budou hodit dřevěná prkna a pro dekoraci muškáty, růže, levandule a jiné tradiční rostliny.  Atmosféru můžeme doladit i stylovými doplňky, jako je starý stůl, židle, lampy a nádobí. Moderním domům sluší terasy s krytem z exotických dřevin nebo venkovních dlaždic a jednoduchý nábytek pravidelných tvarů. Méně většinou znamená více a několik vkusných kusů vynikne lépe než skladiště nejrůznějších sedátek a stolečků. Vždy si dopředu zvolíme i barevnost terasy a odstíny, které budeme používat. Pokud si nejsme jisti barvami a stylem, nechme se vždy inspirovat architekturou domu a materiálem, ze kterého byl postaven, včetně použitých barev.

Modrý stolek s židlemi
Zahradní nábytek nemůže na terase chybět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Voda

Pokud chceme na zahradě primárně odpočívat, meditovat nebo cvičit jógu, určitě s množstvím okolní zeleně nešetříme. Tím nejlepším doplňkem ale bude vodní prvek. A je jedno, zda to bude jezírko nebo fontánka. Voda působí uklidňujícím dojmem, ochlazuje, a pokud použijeme tekoucí vodu, můžeme se nechat unášet i uklidňujícím zvukem vody v pohybu. Voda navíc nabídne domov mnoha živočichům a poslouží i jako napajedlo pro ptáky.

Fontána
Terasa obklopená bohatou zelení a fontánkou je skvělou oázou pro relax a meditaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak naplánovat terasu

Publikováno: 29. 7. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková