reklama

Slupku z citronu nevyhazujte, vyrobte si z ní voňavou dekoraci na stůl

Svíčka z včelího vosku a bylinkami oživí atmosféru večerů na terase a její příjemné aroma, prostoupené vůní bylinek, dodá našemu organismu sílu a dobrou náladu. Abychom si takových chvil mohli užít co nejvíce, můžeme si vonné svíčky z včelího vosku s bylinkovým aranžmá vyrobit doma a používat je pro zvláštní příležitosti nebo jen tak pro příjemné chvíle.

Výroba svíčky z včelího vosku s bylinkovým aranžmá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Svíčka z včelího vosku a bylinkami

Svíčky z pravého včelího vosku můžeme koupit v každém obchodě, kde prodávají produkty od včelařů. Ale stejně tak si jí můžeme vyrobit doma sami a doplnit naaranžovanými vonnými bylinkami, které nám příjemné provoní byt a navodí dokonalou atmosféru klidu a pohody. Svíčky ze včelího vosku byly od pradávna velmi ceněné, celá staletí byly jedním z mála zdrojů světla. I dnes jsou velmi žádané nejen pro své teplé světlo, ale i pro jemnou vůni včelího vosku, která se při hoření uvolňuje. My jejich decentní a příjemnou vůni podpoříme vůní bylinného aranžmá.

Co budeme potřebovat:

 • pravý včelí vosk v plátech
 • 1 citron (můžeme použít i limetku, pomeranč nebo grep podle toho, kolik vosku máme)
Citrusy
Kromě citronu můžeme použít i třeba pomeranč nebo grep (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
 • vonné bylinky (mátu, rozmarýn, meduňku, tymián, heřmánek a další)
 • nádobí na vytvoření vodní lázně
 • vařič
 • knoty
 • špejle
 • nůž
 • floristickou hmotu
 • malou misku na floristickou hmotu
 • vodu
 • tác nebo nízkou misku
Potřeby
Připravte si všechno, co na výrobu svíčky a dekorace budete potřebovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si připravíme citron. Rozkrojíme jej na půlku a vydlabeme vnitřní dužinu se slupkami. Pokud se nám nepodaří vyjmout dužinu vcelku, musíme vynaložit více námahy a pečlivosti, abychom odstranili všechny kousky dužiny. Budeme potřebovat pouze celistvou citronovou kůru. Z citronové dužiny si můžeme později připravit osvěžující nápoj s několika lístky máty.

Citron
Oddělíme citronovou kůru a dužinu tak, aby kůra zůstala vcelku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Půlku vydlabaného citronu otočíme a jemně seřízneme malý kousek zprostředka. Vytvoříme jednak plošku, na které bude budoucí svíčka stát a nepřevrhne se, a za druhé tento odkrojek použijeme jako podložku ke knotu.

Řez
Na spodní straně citronové kůry kousek seřízneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Knot musíme před použitím namočit do rozpuštěného vosku, aby při zapálení svíčky dobře hořel a neprskal.

Ve vodní lázni (na vařič postavíme větší hrnec, do kterého nalijeme do cca 1/3 výšky vodu, na něj posadíme druhý, menší hrnec a vodu přivedeme k varu. Do menšího hrnce pak vložíme pláty pravého včelího vosku a necháme pomalu rozpustit) připravíme včelí vosk do tekutého skupenství. V něm pak namočíme knot a necháme zatuhnout. 

Knoty
Z knotu odstřihneme potřebný kousek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vosk
Knot namočíme do tekutého vosku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do malého kousku odkrojené citronové kůry vytvoříme dírku a tou protáhneme ztuhlý knot. Na konci pod ploškou uděláme pevný uzlík, aby knot nevyklouzl. Takto připravený knot vložíme do půlky vydlabaného citronu, přeložíme přes okraj dva kousky špejlí a mezi ně uchytíme volný konec knotu. Odstřihneme nůžkami přebytečnou část. 

Podložka
Z odříznutého kousku kůry vytvoříme podložku pod knot (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Špejle
Špejle použijeme jako podpěru pro knot, jinak by se potopil do horkého vosku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do citronové kůry začneme pomalu nalévat rozpuštěný vosk. Při rozpouštění dbáme na to, aby se vosk nevařil, ale aby teplota také neklesla pod 60 °C. Pod touto teplotou již dochází k pozvolnému tuhnutí vosku. Vosk naléváme v několika vrstvách, aby se nezbortil knot. Hotovou citronovou svíčku zbavíme špejlí a vosk necháme dokonale ztuhnout.

Zalévání
Rozpuštěný vosk nalijeme do vydlabaného citronu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svíčka
Hotovou svíčku necháme ztuhnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mezitím, co vosk v citronové kůře tuhne, si připravíme bylinné aranžmá. Použijeme malou misku, do které vložíme kousek floristické hmoty.

Miska může být jak kulatá, tak hranatá. Na tvaru misky vůbec nezáleží. Do hmoty začneme napichovat větvičky bylin, které jsme si připravili. Používáme vonné bylinky, jako tymián, rozmarýn, mátu, citronovou trávu, eukalyptus, heřmánek, dobromysl, šalvěj, levanduli, a mnoho dalších, které máme rádi. Vytvoříme bylinné aranžmá. Floristickou hmotu v misce důkladně navlhčíme vodou, aby nám bylinky vydržely co nejdéle čerstvé.

Bylinky
Bylinky zapícháme do floristické hmoty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Voda
Bylinky nezapomeneme zalít (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Celé aranžmá umístíme na podnos a přidáme citronovou svíčku z včelího vosku. Podnos pak můžeme umístit na terasu, stolek v obývacím pokoji nebo nad krb. Prostě na místo, kde budeme odpočívat a relaxovat a nasávat vůni hořící citronové svíčky s vůní aromatických bylin.

Dekorace
Svíčku a bylinné aranžmá položíme na podnos (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte si svíčku proti hmyzu

Publikováno: 1. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová