reklama

Prozradíme vám triky na čištění nerezového nádobí beze šmouh a zbytečné námahy

Nové nerezové nádobí je krásně nablýskané, bohužel jeho užívání je spojeno s jeho znečištěním. A to zase s problémy při jeho umývání. Víte, co dělat, pokud chcete, aby vaše nerezové nádobí bylo i po letech jako nové? Poradíme vám, jak zvládnout správnou údržbu. 

i (Zdroj: Depositphotos)
Nerezové nádobí má skvělé vlastnosti, kvůli nimž je rádi v kuchyni využíváme. Pokud však chcete, aby i po letech bylo krásné, musíte se o ně správně postarat. Jak ho vyčistit? (Zdroj: Depositphotos)

Základní čištění, které je vhodné pro průměrné znečištění

I když je nerezové nádobí zpravidla možné vložit do myčky, nikdy u tohoto způsobu umývání nemáme jistotu, že z nich skutečně dostanete veškerou špínu. Velmi často v myčce dochází k nedostatečnému očištění nádobí v záhybech a místech okolo štěrbin, kolem nýtů a také u rukojeti. A proto je vždy lepší nerezové nádobí umývat ručně, nejlépe hned po použití.

Jak správně umývat nerezové nádobí?

Potom, co z nádobí vyjmete všechno jídlo, je dobré ho nechat trochu vychladnout. Bude se vám s ním lépe pracovat. Pozor, nikdy horké nerezové nádobí nevkládejte do studené vody, protože by se mohlo deformovat. K umývání používejte vždy teplou vodu. Běžně zašpiněné nádobí omyjte teplou mýdlovou vodou a pomocí neabrazivní tvrdší houbičky z něj odstraňte všechny zbytky usazených potravin. Umývejte je pod proudem vody krouživými pohyby. Po umytí nádobí ihned osušte, aby se na povrchu nevytvořily vodní skvrny.

Drhnutí nerezu v umyvadle
i (Zdroj: Depositphotos)
Pozor, drhnutí nerezu drátěnkou není zrovna ten nejlepší nápad, protože můžete nerezové nádobí poškrábat

Jak očistit nerezovou pánev, aby vypadala jako nová?

Existuje několik triků, díky nimž může vaše nerezová pánev vypadat i po dlouhodobém používání jako nová. Pánve se velmi často potýkají s vodními skvrnami a nánosy vápníku, které zde vznikají díky tvrdé vodě. Pokud se chcete zbavit vodních skvrn i vodního kamene, umyjte jednou za čas svou nerezovou pánev v octovém roztoku... nebo ještě lépe v ní octový roztok povařte (poměr 1 díl octa a 3 díly vody). Potom, co ocet projde varem, nechte  pánev vychladnout. Pak ji ještě jednou umyjte tak, jako obvykle. Ocet vás zbaví nejen minerálních usazenin, ale i barevného zabarvení, k němuž dochází třeba po uvaření rajčatové omáčky.

Drhnutí pánve pod proudem tekoucí vody
i (Zdroj: Depositphotos)
Na čištění nerezové pánve existuje několik triků, které vám mohou pomoci udržet vaši pánev ve skvělé kondici

Další tipy na čištění nerezového nádobí

  • Jestli chcete skutečně vycíděné nerezové nádobí, smíchejte vápenec s 30 g soli a šťávou z jedné limety. Pánev potřete touto pastou, nechte 10 minut působit, a potom setřete neabrazivní houbičkou. S pomocí této pasty by mělo z nerezu pustit i přilepené jídlo. Vše potom ještě jednou umyjte mýdlovou vodou, opláchněte a osušte.
  • Jedním z nejlepších prostředků k vyčištění nerezu je vinný kámen. Recept s použitím vinného kamene je jednoduchý. Z 60-120 g vinného kamene vytvořte spolu se stejným množstvím vody pastu, kterou pak naneste na nádobí. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc, a druhý den ho vyčistěte měkkou houbou. I původně zarputile přilepené jídlo by mělo jít po takové proceduře snadno dolů. Takto ošetřené nerezové nádobí bude nejen čisté, ale i lesklé. Inu, jako nové.
  • Příliš zamaštěné nerezové nádobí můžete odmastit s pomocí citronu. Potřením citronu odstraníte z nerezu nejen mastnotu, ale rovněž i skvrny a špínu. Nezapomeňte ale po aplikaci nádobí otřít vlhkým čistým hadříkem.
  • Špíny z nerezového nádobí se můžete zbavit pomocí alkoholu. Stačí, když ho nanesete trochu na skvrny.  A potom místo otírejte, dokud skvrna nezmizí.
Umývání hrnce pod vodovodním kohoutkem houbičkou a v rukavicích
i (Zdroj: Depositphotos)
Jedním z prostředků na vyčištění nerezu je mimo jiné i alkohol, který dokáže odstranit z nádobí nežádoucí skvrny

Jak vyčistit spáleninu na nerezu

I když se to může zdát neuvěřitelné, i spálenou nerezovou pánev můžete zachránit bez toho, abyste použili drsný chemický čistič. Spálenou pánev vám totiž velmi efektivně vyčistí jedlá soda. V závislosti na velikosti pánve použijte k čištění 3 lžíce jedlé sody, 240 ml bílého octa a 360 ml vody. Čištění pánve začněte tím, že do ní nalijte tenkou vrstvu vody. Do ní následně přidejte ocet a vše přiveďte do varu. Potom, co voda s octem projde varem, pánev sejměte z ohně a do roztoku přidejte ještě 3 lžíce jedlé sody. Nechte 15 minut působit. Tekutinu vylijte a pánev důkladně vyčistěte. Druhou možností, jak vyčistit připálenou pánev, je, že si nejprve naplníte umyvadlo velmi horkou vodou, do které přidáte 60 ml přípravku do myčky. Do roztoku vložíte špinavou pánev a necháte ji po celou noc namáčet. Druhý den pánev vydrhnete a opláchnete teplou vodou.

Muž s hořícím rendlíkem
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi nepříjemné jsou všechny spáleniny, ale i s nimi si můžete poradit, když víte jak. A my vám přinášíme tip k vyzkoušení

Jak vyleštit nerezové nádobí

Aby se nerezové nádobí lesklo a bylo jako nové, stačí, když na něj použijete olivový olej. A to tak, že na čistý, měkký hadřík nanesete trošku oleje a jím pak olej vetřete do oceli. Ocel přitom leštíte tak dlouho, dokud nedosáhnete žádoucího lesku. Pozor, s množstvím oleje to skutečně nepřehánějte, stačí jen pár kapek. Příliš velké množství oleje by nerez nevyleštil, ale zamastil, ztlumil lesk a bude přitahovat prach a jiné nečistoty.

Matný nerezový hrnec postavený na lince vedle utěrky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zašlé nerezové nádobí vůbec nevypadá pěkně. Máme pro vás radu, jak ho vyleštit

Jak použít saponátovou drátěnku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová