reklama

Jak jednoduše odstraníte nevzhledné žluté skvrny v podpaží u triček a košil?

Žluté skvrny, které občas objevujeme v podpaží triček, jsou opravdu k zlosti. Jsou nejčastěji způsobené nadměrným pocením, jak se domníváme? Nebo je příčina jinde? O co snadněji se ale vytvoří, o to hůře se jich na oblíbeném oblečení zbavujeme. Co nejsnáze pomůže?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co se žlutými skvrnami v podpaždí triček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žluté skvrny na oblečení

O potu se mylně říká, že je hlavním viníkem znečištění našeho oblečení zejména v oblasti podpaží nebo v dekoltu. Zde se totiž nejčastěji objevují ony nevábné a nevzhledné žluté skvrny, které hyzdí naše trička, blůzy nebo košile. Ale je to opravdu mýlka. Na vině není pot, ale naše deodoranty a antiperspiranty, které obsahují soli hliníku. Ty jsou sice velmi účinné proti potu, usazují se ale právě na materiálech, ze kterých je oblečení ušité. Poté tyto soli reagují s chemikáliemi, které jsou v pracích prostředcích.

Deodorant
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žluté skvrny v podpaží mají většinou na svědomí naše deodoranty

Druhým problémem je to, že čím déle necháme tyto skvrny na oblečení, tím hůře jdou potom vyčistit. Obyčejný prací prášek ale na tyto skvrny už nestačí. Je dobré vyhnout se právě těm klasickým pracím práškům, které mohou být zdrojem problému se žlutými skvrnami na oblečení. Můžete ale použít domácí prostředky, které si se žlutými skvrnami poradí - jedlou sodu, citron, ocet nebo aspirin, amoniak či peroxid vodíku. Zapomeňte rovnou na průmyslová bělidla na prádlo, žluté skvrny nezmizí a oblečení navíc bude vypadat poněkud "flekatě".

Jak zabránit vzniku žlutých skvrn od potu na oblečení?

  • Než se oblékneme, necháme deodorant důkladně zaschnout.
  • Nenanášíme na sebe velké množství deodorantu.
  • Nenosíme propocené oblečení opakovaně. Zbavíme se skvrn od potu hned, jak si jich všimneme.
  • Nenecháváme propocené oblečení kupit se na hromádce. Vypereme hned, jak je to možné, aby pot nezaschl a nezačal vytvářet zažloutlé vrstvy.
Žluté skvrny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zažrané skvrny se čistí velmi obtížně

Jedlou sodu smíchejte s vodou a vytvořte hustou pastu, kterou naneste na znečištěná místa. Otřete je jemně kartáčkem na zuby nebo třete kus látky o jinou. Oblečení nechte asi hodinu třeba v lavoru, aby směs mohla působit. Ocet použijte ještě před praním. Do 1 l vody přidejte ½ hrnku octu. Oblečení v něm nechte asi 30 minut působit, potom vyperte jako obvykle. Citronová šťáva obsahuje kyseliny, které působí proti žlutým skvrnám. Nalijte ji jen na místa, která jsou špinavá. Použít můžete také amoniak, který rozpusťte v troše vody. Oblečení do něj namočte asi na 20 minut, poté otřete skvrny.

Límeček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi často se žluté skvrny objevují i na dlouho nenošeném oblečení

Moderní prací prostředky, jako například Savo na praní, jsou vyráběny tak, aby skvrny na bílkovinné bázi rozpustily. Jestli chcete ušetřit, nalijte trochu pracího prostředku přímo na skvrnu, promněte a nechte 30 minut působit. Můžete také použít speciální odstraňovač skvrn. Potom oblečení vypereme jako obvykle. Vždy si ale nejdřív přečtěte složení pracího prostředku a nezapomeňte zkontrolovat, zda se vaše prádlo snese s daným pracím prostředkem.

I na nenošeném oblečení najdeme žluté skvrny

Někdy se stane, že na dlouho nenošeném, hlavně světlém, oblečení se po čase objeví žluté skvrny. Zejména jemné dětské prádlo na žluté skvrny po dlouhodobém uskladnění trpí nejčastěji. Na vině mohou být dětské parfémované olejíčky, ale také pečlivost maminek, které dětské oblečené po vyprání vyžehlí a uskladní na delší dobu. Zde zkuste především potlačit svou vášeň a dětské prádlo vyžehlete teprve ve chvíli, kdy je hodláte používat. Pokud už žluté skvrny na oblečení najdete, zkuste použít žlučové mýdlo a krátce v něm dětské prádlo ručně vyperte. Bohužel některé skvrny jsou natolik úporné a "zažrané", že je nejspíš dolů nedostanete nikdy. 

Prášek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zkuste do hlavního praní přidat bělidlo, ale jen pokud perete bílé prádlo

Většinou není možné spoléhat se na moderní prací prostředky, které jsou s ohledem na životní prostředí vyráběny spíše na šetrné bázi.

K odstranění pachu a skvrn použijte enzymatické prostředky

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová