reklama

Při výrobě věnce technikou artemisia macramé si ruce nezauzlujete

Vyrobte si spolu s námi nadčasový věnec macramé technikou, který může zdobit váš exteriér i interiér po celý rok. A byť to možná tak nevypadá, není to vůbec složité. Potřebujete k tomu málo, hlavní je pořádný provaz a pak nějaká ta ozdoba. Hotovo můžete mít klidně do půl hodiny.

Vyrobte si elegantní minimalistický artemisia věnec macramé technikou. Jde o naprosto jednoduchou záležitost, která je však velmi působivá (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k tomu budete potřebovat:

  • cca 12 m dlouhý a 5 mm tlustý provaz na macramé vhodný pro použití jehlic 8 až 10 (klidně však můžete použít podobně tlustý provaz nebo třeba prádelní šňůru)
  • dřevěný nebo plastový kruh (v našem případě měl kruh průměr 23,5 cm)
  • nůžky
  • tavnou pistoli s lepidlem
  • zdobení, růžičky a podobně
  • papírová lepicí páska
  • štípací kleště
Materiál a nástroje
Vystačíte si jen s macramé provazem, nůžkami, kruhem, tavnou pistolí a růžičkami (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby:

Základem všeho jsou tři stejně dlouhé provazy, které si odviňte z role a ustřihněte. Pokud jste konali správně, měli byste mít tři provazy dlouhé 4 m. Aby se netřepily, jejich konce omotejte lepicí páskou. Klidně všechny tři najednou k sobě. Dejte si před sebe kruh a jeden konec provazu k němu přivažte. Tím si provaz uchytíte, abyste mohli provaz ke kruhu vázat. Macramé artemisia věnec vytvoříte za použití pouze jediného uzlu. Je to vlastně hodně jednoduché. Od prvního uzlu vytvořte ke kruhu oblouček, volný provaz veďte zadem směrem dopředu, zvedněte ho nahoru a provlékněte obloučkem dozadu. Protáhněte celou délku provazu. Uzel utáhněte směrem nahoru. Jednotlivá vlákna provazu pěkně urovnejte.

Uzly
Celý věnec je založen na jednom jednoduchém uzlu, který budete opakovat po celém obvodu kruhu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Stejným způsobem važte i další uzly po celém obvodu kruhu. Jednotlivé uzlíky vždy po stáhnutí srovnejte. Urovnejte také horní obloučky. Vazba by měla být přitom hustá a to tak, že by kruh neměl mezi provazy prosvítat.

Polovina hotova
Jednotlivá vlákna vždy srovnejte a dbejte také na to, aby mezi jednotlivými provazy neprosvítal kruh (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud máte ovázaný celý kruh, svažte oba konce k sobě. Nebojte se provazy pořádně stáhnout. Po svázání si vezměte do ruky tavnou pistoli a konce přilepte k zadní straně věnce.

Hotový základ
Oba konce provazu svažte k sobě a přilepte na zadní stranu věnce (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Věnec můžete použít tak, jak je, nebo ho ještě dozdobit. My jsme jej ještě ozdobili růžičkami. A jelikož měli dlouhé vázací drátky, nejprve jsme je uštípli štípacími kleštičkami, aby se nám k věnci snadněji lepily.

Růžičky ve věnci
Nakonec věnec ozdobte růžičkami (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Věnec je hotový. Pokud nemáte háček k zavěšení, nezapomeňte na něj ještě připevnit očko k zavěšení.

Upozornění

  • Délku provazu je nutné upravit v poměru velikosti kruhu. 12 m je určeno pro kruh o průměru 23,5 cm.

Vyrobte si originální ozdobný květník

Publikováno: 25. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová