Ozdoby a brože z textilních materiálů jsou stále velmi oblíbené. Radost dělají ženám napříč všemi generacemi. Jsou vkusné, elegantní i působivé. Svou jedinečností a originalitou dodávají šmrnc každému kusu oblečení. Výroba takové skvostu není nijak náročná, a každá žena, která pocítila touhu se líbit, ocení jejich krásu a jedinečnost vlastnoručně vyrobeného skvostu. Připravte si pár zbytků a jdeme na to.
Nápad pro každou ženu
Z doby, kdy všichni houfem šili doma roušky, zbyly mnoha ženám odstřižky látek rozličných barev i vzorů. Patříte i vy mezi šťastlivce, kteří se těší hojnosti přebytečných kousků různých druhů látek? Vše se dá zužitkovat. I malé kousky textilií mohou ještě nadělat parádu a radost nejedné ženě. Je možné z nich vykouzlit nejrůznější ozdoby či látkovou brož.
Co budeme potřebovat
Úžasnou látkovou brož bychom nikdy nemohli vyrobit, kdybychom neměli potřebné kousky textilií. Bez nich by vlastně nemohla vzniknout. Dále budeme potřebovat materiál pro vyplnění. Nejvhodnější je vata nebo vatelín. K výrobě se báječně hodí brožové můstky, zavírací špendlíky, různé výseky z filcu, kterými se dá brož přikrášlit a nejrůznější knoflíky. Nic z toho bychom však nepotřebovali, kdyby nám chyběly nejdůležitější nástroje a komponenty, jako je jehla, nitě, nůžky a papírové šablony.
Šití srdíčka
Brož, kterou si nyní vyrobíme, se skládá ze čtyř malých srdíček. Každé si ušijeme zvlášť. Nejprve si z připravených kousků látek, podle přiložené šablony, vystřihneme osm srdíček.
Vždy dva výseky z látek přitiskneme k sobě, lícem k líci a sešijeme. Pouze na špici srdíčka ponecháme otvor. Je dobré šít srdíčko co nejvíc po okraji, aby bylo co největší, a aby se nám posléze dobře otáčelo. Ve chvíli, kdy se při šití dostaneme do vnitřní špičky srdíčka, nastřihneme opatrně látku. Stříhat musíme opravdu opatrně, abychom nepřestřihli již ušitý šev. Vzhledem k tomu, že nás čeká obracení srdíčka, je toto dobrý krok k tomu, aby naše srdíčko bylo pěkně tvarované. Na konci celého stehu nit pečlivě zapošijeme. Nikdo nechce mít na broži povolené stehy.
Srdíčko je obšité a následuje jeho obracení. Opatrně se pustíme do převracení tak, aby ušitý steh byl uvnitř srdíčka. Vzhledem k tomu, že je náš výtvor celkem malý, jeho obracení bude složitější. Ponechanou dírkou na špici za pomoci prstů pomalu obracíme.
Pomoct si můžeme i nůžkami. Obrácené srdíčko vycpeme vatou či vatelínem a dírku zašijeme. Dírku máme sice již zašitou, ale nit nesmíme ustřihnout. Budeme ji ještě potřebovat pro sešití všech čtyř srdíček k sobě. Při sešívání kytičky je důležité střed pečlivě utáhnout. Nevadí, jestliže v tomto kroku není brož úplně dokonalá, protože ji budeme ještě překrývat zdobicím materiálem. Hlavní je, aby základ šperku perfektně držel. Pro vytvoření pěkné kytičky je důležité, aby se jednotlivá dílčí srdíčka vzájemně semkla. V tuto chvíli máme sešitá srdíčka a pustíme se do zdobení brože.
Z vrchní strany šperku přišijeme výsek z filcu a knoflík. Vše dle naší volby. Kreativitě a fantazii se meze nekladou. Ze spodní části pak přišijeme zavírací špendlík, aby bylo možné brož přichytit k oblečení.
Jestliže jste začátečníci a netroufáte si na složitější skládanou brož, je možné vyrobit jednodušší ozdobu vašich šatů. Jedná se opět o ručně šitý šperk, ale její tvar bude ovál. Výroba bude naprosto stejná a opět záleží pouze na vaší fantazii a šikovnosti. Jestliže máte doma šicí stroj, je možné celou práci urychlit a navíc si ozdobu zkrášlit nepravidelnými švy. Právě v oné nepravidelnosti je jisté kouzlo. Stejně, jako jsme si vyrobili úžasnou brož, je možné vytvořit i nejrůznější ozdoby, které se pak aplikují např. na tašku nebo polštář.
A z knoflíků si vyrobte prima originální náušnice
Publikováno: 25. 7. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová