reklama

Co musíte udělat, aby vám slunečnice déle vydržely ve váze?

Slunečnice ve váze jsou nádherné, ale bohužel moc dlouho nevydrží. I když jim budete denně měnit vodu, po pár dnech je už z vody brčálník a zahnívající konce slunečnic dávají jasný signál, že je lepší se s nimi rozloučit. Víte, co by pomohlo udržet slunečnice ve váze déle při životě a dobré kondici?

i (Zdroj: Depositphotos)
Co dělat, aby vám slunečnice déle vydržely ve váze? (Zdroj: Depositphotos)

Slunečnice

Slunečnice (Helianthus) je rod vysokých bylin z čeledi hvězdnicovitých. U nás se můžeme běžně setkat s pěti druhy a jedním křížencem. Mladé rostliny se květy otáčejí za sluncem, označujeme je jako heliotropní. Až při dozrávání semen úbory postupně těžknou a sklání se k zemi. 

Slunečnice na poli
i (Zdroj: Depositphotos)
Slunečnice jsou nádherné v přírodě, ve váze mají malou trvanlivost

Při procházkách okolo slunečnicového pole málokdo odolá a sem tam si nějakou tu slunečnici utrhne domů do vázy. Ale protože slunečnice mají chlupatý stonek, při dlouhodobém styku se studenou vodou začnou uvolňovat miniaturní částečky, které ve vodě zahnívají. Studená voda totiž slunečnicím ve váze nedělá vůbec dobře a slunečnice velmi rychle začnou uvadat.

Vadnutí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Slunečnice ve studené vodě po pár dnech uvadne

Dokážete si představit, co se slunečnicí udělá horká voda?

Horká voda bude příznivě působit na tuhá pletiva stonku slunečnice, a ta se právě vlivem horka roztáhnou, což při usazení slunečnice do vázy se studenou vodou neudělají. Roztažení rostlinných pletiv pak má za následek to, že slunečnice bude schopna lépe absorbovat vodu a vydrží tak déle svěží a kvetoucí. 

Voda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do hrnce nalijte horkou vodu

Jak jednoduché, že?

Pokud čerstvě utrženou slunečnici budete chtít doma dát právě do horké vody, nelijte vodu do vázy. Tenká a křehká stěna skleněné vázy vám vlivem horka praskne. Slunečnici dejte třeba do vyššího hrnce, a jakmile voda v hrnci zchladne, přelijte jí do vázy a slunečnici do ní umístěte.

Květ
i (Zdroj: Prima DOMA)
A za chvíli můžeme pozorovat, že se slunečnice zase narovná

Vychytávky, jak udržet květiny ve váze déle čerstvé

  • Limonáda s vysokým obsahem cukru. Nevylévejte zbytky limonády, která už ztratila všechny bublinky, takže k pití už rozhodně není. Využijte ji a nalijte asi 1/4 šálku do vody ve váze plné řezaných květin. Cukr obsažený v limonádě způsobí, že květy vydrží déle. Pokud máte skleněnou průhlednou vázu a chcete, aby voda v ní zůstala čistá, použijte čirou limonádu, jako Sprite nebo 7-Up.
  • Lak na vlasy vám kromě dokonalého účesu pomůže i s tím, že řezané květiny budou vypadat déle čerstvé. Z asi 25cm vzdálenost kytici na spodní straně listů a okvětních lístků rychle posprejujte.
  • Jablečný ocet - přidáním 2 polévkových lžic jablečného octa s rozpuštěnými 2 lžícemi cukru do vody ve váze ještě před tím, než do ní naaranžujete květiny, jim pomůže udržet se déle v kondici. Pro zvýšení dlouhověkosti květiny ale nezapomeňte měnit vodu s tímhle elixírem každých pár dní.
Rostliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Slunečnice patří mezi krásné květiny i užitečné plodiny
  • Vodka a jiný alkohol - pro zaručenou antibakteriální akci přilijte několik kapek vodky nebo nějakého jiného čistého alkoholu do vody ve váze spolu s 1 lžičkou cukru. Měňte vodu každý druhý den a pokaždé do ní přidejte vodku a cukr. Ve vodě se tak nebudou množit hnilobné bakterie.
  • Aspirin pomůže nejen od bolení hlavy, ale také pomůže našim květinám ve váze. Vhoďte rozdrcený aspirin do vody předtím, než do ní vložíte vaše květiny. Vodu měňte každých pár dní.
  • Měděné mince - řezané květiny vydrží déle, pokud přidáte jakoukoliv měděnou minci a kostku cukru do vody ve váze. Měď způsobí, že se ve vodě začnou tvořit okyselující látky, které brání růstu bakterií.
  • Dřevěné uhlí - do vody ve váze přidejte kousek dřevěného uhlí. To dezinfikuje vodu a zabraňuje zahnívání stvolů, takže květiny budou déle krásné a svěží.
  • Česnek - podobné vlastnosti o dezinfekci vody ve váze jako uhlí má také česnek. Přidejte do vody kousek česneku, přesně tak to dělávaly i naše babičky.
Seříznutí
Stonek seřezávejte vždy šikmo (Zdroj: Prima DOMA)
Řez
Šikmo seříznutý stonek lépe absorbuje vodu (Zdroj: Prima DOMA)

A nezapomeňte na to nejzákladnější. Stonky řežeme ostrým nožem tak, aby řezná plocha byla dlouhá a hladká. Listy, které by zasahovaly do vody ve váze, ze stonku odstraníme. Listy ponořené delší dobu ve vodě mají tendenci zahnívat a voda se velmi rychle kazí. 

Úrodu semínek nejen ze slunečnic ocení hlavně ptáci

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová