Kdo by si nepřál krásné zdravé rostliny, které bohatostí květů přitahují všechny pohledy? A k tomu stačí poměrně málo – vybrat správné druhy a s trochou znalostí je začít pěstovat. Rostliny pěstované v nádobách byly oblíbené již v antice, kde mezi nejoblíbenější patřily citrusy a myrty. Sortiment takto pěstovaných rostlin se stále rozšiřuje a v současné době je i u nás výběr takřka nekonečný. Rostliny můžeme vypěstovat buď sami ze semen, řízkováním, nebo zakoupit sazenice v zahradnictví.
Pěstování rostlin na balkoně ale vyžaduje dodržování jistých pravidel. Když budete rostlinám věnovat dostatečnou péči, vytvoříte bohatou zahradní květenu i na malém balkoně. Věnujte pozornost především správnému hnojení, zalévání a umístění. Pěstování balkonovek ovšem není tak složité, jak se zdá. Uvádíme zde pár jednoduchých rad, které vám pěstování balkonových rostlin zjednoduší.
Znáte orientaci svého balkonu
Před samotným plánováním truhlíků se zamyslete nad tím, na jakou světovou stranu míří váš balkon. Některé rostliny si doslova říkají o téměř celodenní slunce, naopak některé z balkonovek vyžadují stín a přílišným sluncem je zahubíte. Při špatném umístění rostlin počítejte se škůdci a houbovým onemocněním. Na jižní stranu balkonu patří květiny jako petúnie, surfinie, dvouzubce, vitálky, sporýše a lobelky, ty vyžadují celodenní světlo. Existují ale i rostliny, které si žádají stín. Na severní stranu balkonu můžete umístit begónie, fuchsie, plectantus, břečťan ad.
Jak sázet?
Květiny do truhlíků nesázíme příliš hustě, protože se pak rozrůstají a nestačí jim živiny. Měli byste pamatovat také na dostatečnou velikost truhlíků. Nejčastější chybou jsou malé s nízkým objemem substrátu, nevhodné jsou pak například malé truhlíky z pěnového polystyrenu.
Sortiment na trhu je dostatečný, pro své potřeby si vybere určitě každý. Pokud si chceme vypěstovat rostlinku ze semínek, je dobré vědět, že drobná semena při setí pouze přitiskneme k povrchu zeminy nebo je jednoduše rozházíme po povrchu a postříkáme vodou z rozprašovače. Větší semena musíme zatlačit do hloubky, která se rovná dvojnásobku až trojnásobku velikosti semen.
Na substrátu záleží
Zemina neboli substrát tvoří jednu z nejdůležitějších složek pěstování. Se špatně zvoleným substrátem toho příliš nevypěstujete. Na trhu dnes existují substráty speciálně upravené pro balkonové rostliny (někdy se označují jako substráty pro pelargonie). Nic nezkazíte ani univerzálním substrátem. Zapomeňte na využití loňského substrátu. Zpravidla je přeschlý a hrozí v něm velké riziko škůdců. Vyhněte se také lesní hrabance a klasické zemině ze zahrádky. Pro balkonové rostliny jsou nevhodné. Rostliny přinesené z obchodu nebo květinářství vždy přesazujte do nového substrátu.
Zálivka a hnojení
Další důležitá složka pěstování balkonových květin je zalévání a hnojení. Při špatném zalévání rostliny chřadnou. Zároveň ale dávejte pozor, abyste rostliny nepřelévali. Zpravidla se to projeví rychlým bujením květů a následně velmi rychlým vadnutím. Na zalévání dbejte především v létě a v horku. Zalévejte ideálně brzy ráno a večer. Při pěstování se nevyhnete využití hnojiv. Vybírejte hnojiva, která jsou určená pro konkrétní druhy rostlin. Hnojiva obsahují minerály, které doplní substrát o výživné složky. Substrát upravte hnojivy už před samotným výsevem a do hlíny přidejte fosfor a draslík.
Vysaďte si na balkon elegantní lilie
Publikováno: 22. 7. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková