reklama

Desatero praktických tipů pro pěstování rostlin na balkoně

I bez zahrádky se můžeme dočkat velké úrody, stačí jen využít plochu našeho balkonu. Přinášíme desatero praktických tipů, čeho se při pěstování na balkoně držet a co zde pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Při pěstování na balkoně lze kombinovat kvetoucí druhy, zeleninu i bylinky (Zdroj: Depositphotos)

Základem pro úspěšné pěstování rostlin, a to jak zeleniny, tak letniček nebo bylinek, je volba správného typu substrátu. Určitě si nevystačíte jen s tím kupovaným, který je velice lehký, rychle slehávající, což přináší problém v podobě zadržování značného množství vody.

Velmi vhodné je poprosit přátele nebo se obrátit na místní kompostárnu, kde lze získat vysoce kvalitní kompostovou zeminu, ve které vám poroste všechno bez nutnosti intenzivního hnojení, které praktikujte jen v případě kvetoucích rostlin. Rostlinám se nejvíce daří na balkoně nebo terase, která má jižní nebo východní orientaci. Na západní straně vám zeleň sice také poroste, bude ale zapotřebí věnovat se vydatnější zálivce, protože při slunečných dnech zde silně pálí sluníčko. Severní strana je nevhodná, světla a tepla je zde pomálu.

Květníky
i (Zdroj: Depositphotos)
Malé květináče nejsou pro pěstování na balkoně moc vhodné

Pravidelná zálivka je vhodná pro většinu rostlin. Kromě klasické odstáté kohoutkové vody je vhodná i voda dešťová, která je měkká a neobsahuje chemii, proto je pro rostliny nejvhodnější. Volba velikosti nádob závisí na vzrůstnosti zeleně, kterou se chystáte pěstovat. Kromě klasických květináčů a truhlíků je možné zainvestovat do samozávlahových nádob, které mají rezervoár pod substrátem a kořeny tak nejsou v trvalém kontaktu s vodou, nehrozí tedy jejich zkáza v podobě hniloby. Na slunečných polohách určitě pořiďte nádoby světlejší barvy, aby nedocházelo k přehřívání zeminy a vláhy. V extrémním případě může dojít až ke spálení kořenového systému.

Rajské
i (Zdroj: Depositphotos)
Větší typy rajčat a papriky vyžadují kromě opory i velkou nádobu na pěstování

Podle velikosti balkonu také volte jak rozmístit jednotlivé nádoby, aby nezabíraly příliš místa a neomezovaly váš prostor. Na velkém balkoně to problém není, tam, kde je nedostatek místa, si pořiďte některý ze závěsných systémů nebo například dřevěné police, na kterých rostliny budete mít, tím uspoříte spoustu místa. Kombinujte například zeleninu s okrasnými letničkami. Kombinování rostlin do jedné větší nádoby pomáhá zvýšit obranyschopnost rostlin proti napadení škůdci, jako je třeba výsadba paprik a lichořeřišnice. Papriky jsou často napadány škůdci v podobě mšic, lichořeřišnice je ale odpudí. Kromě ní lze využít například levanduli, ale tu pěstujte v samostatné nádobě.

Papriky
i (Zdroj: Depositphotos)
Papriky mají rády, teplo, vláhu a živiny

Zelenina na balkoně skvěle prospívá. Vhodné jsou menší kultivary, jako například cherry rajčata Vilma, paprika Hamík nebo svačinové hadovky Baby F1. Tuto zeleninu si vypěstujte ze semínek a v polovině května vysaďte do větších květináčů. Při pravidelné zálivce, kontrole stavu a řádné péči se dočkáte vysněné úrody. Z ovoce pěstujte přes léto na balkoně jahody nebo letněte citrusy. Co se týká jahod, je vhodná výsadba do hlubších a širších nádob, kde substrát nebude rychle vysychat. Citrusy na balkoně velmi dobře prospívají, často začnou kvést a zaplodí.

Z letniček je vhodné na balkoně pěstovat afrikány, menší kultivary lichořeřišnice nebo astry čínské, kde je velice vhodná odrůda Průhonický trpaslík vynikající svým nízkým vzrůstem a krásnými květy. Klasikou je nasazení muškátů, petúnií, milion bells nebo verben, které jsou odolné a velmi dlouho kvetou. Balkon nezapomínejte pravidelně větrat, dle potřeby zalévejte a kvetoucí rostliny pravidelně přihnojujte. Pozor na studený průvan, který nedělá dobře teplomilné zelenině. V pozdním podzimu přeneste a zazimujte muškáty, citrusy přesuňte domů, případně do takového místa, kde dobře přečkají zimu.

Víte, jaká zelenina je vhodná pro pěstování v nádobách?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček