reklama

Falešná březost není nemoc. S vaší pomocí ji fenka zvládne

Zvláště začínající pejskaři se obávají, že jejich fenku postihne falešná březost. Přílišný strach ale není na místě. Nejedná se o nemocnění, nýbrž o abnormální reakci na změnu hormonální hladiny v těle. Většina fenek tuto situaci zvládne bez větších problémů, zvláště když víte, co dělat a jak jí pomoci.

Pokud má fena falešnou březost, roztomilých štěňátek se nedočkáte (Zdroj: Depositphotos)

Pokud fenku během hárání nenakryjete, začne jí v těle klesat hladina hormonu progesteronu. Někdy to je ale pro její tělo jakýsi signál, že se blíží porod, což vede k nárůstu dalšího hormonu, tentokrát prolaktinu, který vydráždí mléčné žlázy k tvorbě mléka. A to i navzdory tomu, že fena vlastně není březí. V tuto chvíli se dostaví falešná březost, jev, který je pozůstatkem dávných časů, kdy psi žili ve smečkách podobně jako vlci. Samice háraly ve stejnou dobu, aby mohly pomáhat s péčí o čerstvě narozená štěňata, a to včetně kojení.

Žena, dívka, pes
Fenka, která prožívá falešnou březost, bude vyžadovat vaši pozornost víc než jindy (Zdroj: Depositphotos)

Dědictví dávných smeček

Protože příroda je silnější než vliv člověka, který udělal ze psů domácí zvířata, objevuje se falešná březost (mezi kynology zvaná "faleška“) hojně dodnes. Některé feny se s ní potýkají po každém hárání, jiné ji zažijí několikrát v životě a jiné se s ní nepotkají nikdy. Falešná březost se objevuje nějaký čas po hárání, nejčastěji 5–8 týdnů, ale může to být i dříve. Fenky si začnou budovat "porodní“ pelíšek, bývají apatičtější a unavenější, dožadují se pozornosti a mazlení. Záhy jim začnou otékat mléčné žlázy, někdy z nich dokonce lze vymačkat tekutinu podobnou mateřskému mléku.

Pes na gauči
Někdy jsou fenky při "falešce“ unavenější a mazlivější (Zdroj: Depositphotos)

Většina z nich bude mít větší chuť k jídlu, a naopak menší zájem o procházky venku. Některé "falešné matky“ dokáží dokonce simulovat porod a někdy se u nich objevuje jindy neobvyklý sklon k agresivnímu chování, protože mají tendenci chránit svoje "virtuální“ potomky. Každá fena je ovšem jiná a průběh falešné březosti je hodně závislý na povaze zvířete i na tom, jak se k situaci postaví majitelé a chovatelé.

Chovejte se normálně

Pokud vy i vaše fenka prožíváte falešnou březost poprvé, určitě je na místě se poradit se zkušeným chovatelem nebo veterinářem. Získáte od nich dobré rady a také vás určitě uklidní, že tuto přece jen nezvyklou situaci lze bez větších problémů zvládnout. Především se snažte chovat k feně normálně. Pokud má slabší projevy falešné březosti, nabízejte jí nejrůznější aktivity v podobě dlouhých procházek nebo zábavných her a cvičení. Nepodléhejte její snaze lenošit a přehnané touze po vaší pozornosti a mazlení. Odklízejte hračky, které si nosí do pelíšku a které považuje za štěňata. A určitě ji nezvyšujte obvyklé dávky krmení.

Hra
Hra je dobrý způsob, jak rozptýlit falešně březí fenku (Zdroj: Depositphotos)

Jak se blíží termín „porodu“, fence mohou naběhnout bradavky a pokud je zmáčknete, vytéká z nich mléčně zabarvená tekutina. Snažte se zabránit tomu, aby si fena bradavky olizovala, protože se tak laktace zvyšuje. Když se vám to nedaří, pořiďte jí obleček, přes který se k nim nedostane, případně jí nasaďte límec. Činnost mléčných žláz můžete omezit také obklady, dobře funguje vychytávka našich babiček – obklady vlažnou octovou vodou. Dbejte ale na to, aby fence neprostydlo bříško a močový měchýř.

Pes s vodítkem
Nezapomínejte na procházky, vaši fenku určitě přivedou na jiné myšlenky (Zdroj: Depositphotos)

Na veterinu jen s komplikacemi

Ve většině případů se nejspíš obejdete bez návštěvy veterináře a případné hormonální či jiné léčby. Nicméně může nastat situace, která si žádá odborný zásah. Například když začnou bradavky tuhnout a červenat, někdy bývají na omak horké. Tento stav může signalizovat mastitidu – zánět mléčné žlázy. Tu mohou doprovázet symptomy v podobě apatie a nechutenství, občas také zvýšené teploty. Diagnózu ale rozhodně nechte na zvěrolékaři. Ten podle momentálního stavu rozhodne o tom jak fence pomoci.

Pes na veterině
V případě komplikací neodkládejte návštěvu zvěrolékaře (Zdroj: Depositphotos)

Kdy pomůže kastrace

Je pravděpodobné, že když se u fenky falešná březost objeví jednou, bude se tento stav opakovat. Nemusí to ale být pravidlo, navíc mohou projevy falešné březosti postupem let u fen slábnout. Pokud máte fenku jako kamarádku a nepočítáte s tím, že byste měli štěňata, můžete přemýšlet o preventivní kastraci. Ta je na místě hlavně tehdy, kdy má zvíře přehnaně silné projevy falešné březosti nebo časté vážnější komplikace. V takovém případě kastraci nejspíš doporučí i váš veterinář.

Dva psi
Máte-li doma dvě fenky, budou nejspíš hárat ve stejnou dobu (Zdroj: Depositphotos)

Jak pečovat o fenky před porodem

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová