reklama

Česání nemusí být kočkám nepříjemné, naučte se správně pečovat o kočičí srst

Kočky stráví péčí o svou srst podstatnou část dne. To může vést k mylné představě, že majitel má o jednu starost méně. Zvláště u dlouhosrstých koček je ale nutná páníčkova pomocná ruka. Ocení ji ovšem i krátkosrsté kočičky, včetně těch, které tráví většinu svého života venku. Není to nic složitého, a navíc si během péče o srst svého miláčka prohloubíte vzájemný vztah.

i (Zdroj: Depositphotos)
Už malá koťátka se učí, jak pečovat o svou srst (Zdroj: Depositphotos)

Součástí starosti o kočičí kožíšek není jen česání, ale také koupání. Na oboje byste měli svou kočku zvykat hned od koťátka. A v případě, že si vezmete starší zvíře z útulku tak hned, jakmile se v novém domově zabydlí.

Kočka se čistí
i (Zdroj: Depositphotos)
Základní péči o srst zvládnou kočky samy, ale vaše pomoc je vítána

Pomohou chválení a odměny

Kočka by neměla mít kartáčování spojené s nepříjemnými pocity a zážitky, proto si počkejte na chvíli, kdy bude klidná a v pohodě. Nejdříve ji hlaďte po hlavě a po zádech. Pak začněte s jemným kartáčováním po směru srsti od hlavy směrem k ocasu. Pokračujte přes krk a hřbet, boky, nohy a ocas nechte na konec. Nikdy nečeště kočku proti srsti! Jakmile začne být kočička neklidná, přestaňte a odměňte ji nějakou oblíbenou dobrůtkou, případně si s ní pohrajte. A hlavně ji hodně pochvalte a hlaďte. Kočky s krátkou srstí postačí vyčesávat jednou týdně, ty s hustou dlouhou srstí byste měli česat každý den, ale určitě minimálně třikrát týdně.

Kočka s klubkem
i (Zdroj: Depositphotos)
Během česání dělejte přestávky a nechte kočku, aby si užila svou oblíbenou hru

Nejde jen o krásu

Pravidelné pročesávání není důležité jen kvůli kvalitě a vzhledu srsti. Prohlubujete si tak i vzájemný vztah se svou kočkou a zároveň máte šanci zkontrolovat, že srst a pokožka jsou v pořádku. Rovnou prohlédněte také ouška, kde se mohou objevit nepříjemní roztoči. U venkovních koček zase zjistěte, jestli nemají v kožíšku nevítané bleší návštěvníky. Využijte chvíle vzájemného kontaktu a prověřte stav drápků, tlapek a očí. Pravidelné pročesávání srsti dlouhosrstých zvířat zabraňuje tvorbě nepříjemných bezoárů, tedy chuchvalců odumřelých chlupů. Ty kočka při osobní hygieně spolyká, a pokud se jich v trávicím traktu nashromáždí hodně, mohou jí podráždit žaludek a vyvolat dávení a kašel.

Vyčesávání
i (Zdroj: Depositphotos)
Na pravidelné pročesávání si kočky musí postupně zvyknout

Užiteční pomocníci

K pročesávání pochopitelně potřebujete správný hřeben. Hitem současnosti je tzv. furminátor, tedy hřeben, který je opatřen jemnými hroty z nerezové oceli, které výborně odstraňují odumřelou podsadu. Na trhu je k dostání od různých firem, nemusíte hned kupovat ten nejdražší, orientujte se spíše podle uživatelských recenzí. Nicméně slušný furminátor seženete v cenovém rozmezí 300-700 Kč.

Ještě efektivnější je kartáč zvaný furbliss, který odstraňuje nejen chloupky, ale také přebytečný kožní maz a masíruje pokožku, což podporuje krevní oběh a růst nové zdravé srsti. K dostání je v různých variantách pro rozličné délky srsti a hodí se stejně jako furminátor i pro psy. Ne každé kočce ale bude česání těmito typy hřebenů příjemné. U krátkosrstých koček si pak vystačíte s dřevěným kartáčem s jemným vláknem nebo s vyčesávací rukavicí. U zvířat s dlouhými chlupy kupte hřeben s odpovídající hustotou hrotů, vhodné jsou také kartáče z umělého vlákna.

Furminátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Furminátor je vynikající pomocník v péči o kočičí, ale i psí srst

Neoblíbené koupání jde zvládnout

Kočky většinou vodu nesnáší, ale zvláště u dlouhosrstých a venku žijících zvířat se občasné koupeli nevyhnete, nicméně časté koupání se nedoporučuje. Sprchy se kočičí fešandy a fešáci většinou bojí, takže doporučujeme napustit do vany přiměřené množství teplé vody a vykoupat kočku ve speciálním kočičím šamponu. Šamponů je k dostání nepřeberné množství, včetně antiparazitárních. Namočte jenom tělo, hlava by měla zůstat suchá. Pak zvíře vysušte ručníkem a nechte ho doschnout v teple, pozor na průvan. Některé kočky milují fén, takže toho využijte a dopřejte jim tento pro ně příjemný zážitek. Pokud máte doma chlupáče, který se koupání sveřepě brání, použijte suchý šampon ve formě rozprašovače. Tím postříkáte srst do vlhka a pak kočku osušíte ručníkem nebo fénem.

Kočka v ručníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Vykoupanou kočičku pečlivě vysušte ručníkem

Bez srsti

Existuje několik bezsrstých kočičích plemen, z nichž je asi nejznámější sphynx. I když vypadají jako skuteční "naháči“, jejich tělo je pokryto velmi jemnými chloupky, ale chybí jim klasická srst, řasy a také hmatové chloupky. Péče o kůži těchto koček spočívá zejména v pravidelném koupání klidně jednou za dva týdny. Zároveň se tak otužují a posilují si imunitu, protože kočky bez srsti rychleji prochladnou a mohou nastydnout.

Bezsrstá kočka
i (Zdroj: Depositphotos)
I o kůži bezsrstých plemen, jako je třeba kočka sphynx, se musí pečovat

Co je dobré vědět:

  • Když kočka nejvíce líná, tedy na jaře a na podzim, vás čeká častější česání.
  • Zdravá srst začíná u zdravé pokožky. Té dosáhnete vyváženou stravou a vhodnými vitaminy a doplňky stravy.
  • Dlouhá srst ráda "dreduje“. Tomu se vyhnete pravidelným česáním, ale pokud už se dred vytvoří, zkuste ho rozčesat kartáčem na podsadu. Pokud ani to nepomůže, ustřihněte ho a zlepšete prevenci.

Něco o chovu koček:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová