reklama

Právě teď mají blechy pré: Opravdová hrozba, nebo jen parazit znepříjemňující zvířecí život?

Máme-li domácího mazlíčka, většinou věnujeme pozornost hlavně klíšťatům a snažíme se je před nimi ochránit. Ovšem stejně nebezpečné jsou i blechy, které jsou nejaktivnější právě teď, tedy v období od září do listopadu. A boj s blechou není vůbec jednoduchý, i proto se možná traduje rčení „je jako pytel blech“.

Na zvířatech žije pouze 5 % blech, zbytek bleší kolonie s námi sdílí domácnost. Blecha se v kožichu psa či kočky vyskytuje pouze v případě, že zrovna saje krev, což je přibližně od 20 minut až 4 hodin denně. Většinu času pak blecha tráví mimo zvíře, a to buď v pelíšku domácího mazlíčka, v koberci anebo třeba na sedačce v obývacím pokoji. Blechy představují hrozbu také pro děti, které často přicházejí se zvířaty do úzkého kontaktu. Nejúčinnější ochranou před blechami u domácích mazlíčků je důsledná prevence, která je vždy jednodušší a účinnější než následné odblešování zvířete a jeho okolí. Spolu s pravidelnou prevencí před blechami by chovatelé měli myslet také na odčervení domácího mazlíčka, a to alespoň 1x za 3 měsíce. Blechy jsou totiž mezihostitelem nebezpečného vnitřního parazita - tasemnice.

Pes pokousaný blechou – zbytečně vystresované zvíře a bezradný chovatel
i (Zdroj: animalhealth.bayer.cz)
Pes pokousaný blechou – zbytečně vystresované zvíře a bezradný chovatel

Každé bleší kousnutí představuje problém

Na první pohled může člověku připadat, že blecha je jen parazitem, které způsobuje svědění a znepříjemňuje tak zvířeti život. Což je částečně pravda – bleší kousnutí bolí, způsobuje podráždění kůže vedoucí ke svědění, které je zvířeti velmi nepříjemné a může ho stresovat. Bleší kousnutí přináší ale i horší následky, například poměrně častou alergii na bleší kousnutí (Flea Allergy Dermatitis). Jedná se o intenzivní svědění pokožky způsobené látkami v bleších slinách, které přetrvává až 3 týdny. Nepřetržitým škrábáním může zvíře začít ztrácet srst a poraněná místa na kůži jsou pak možným zdrojem pro šíření infekce. U štěňat a koťat může napadení blechami způsobit až chudokrevnost. Veterináři i zkušení chovatelé se shodují, že je vždy lepší napadení blechami předcházet než složitě řešit následky jejich invaze. Osvědčenými pomocníky v boji s blechami jsou veterinární léčivé přípravky (spot-on, sprej, antiparazitární obojek) s účinnou látkou Imidaclopridum, která usmrcuje blechy ještě před jejich zakousnutím. Hubí dospělé blechy a jejich larvální stádia – ta hynou i v blízkém okolí ošetřovaného zvířete.  Je možné je koupit ve veterinární ordinaci, v lékárnách a v obchodech s chovatelskými potřebami.

Měl mazlíček blechy? Pak pozor na tasemnici!

Blecha je nebezpečná zvířatům a lidem také tím, že je mezihostitelem vnitřního parazita tasemnice. K jejímu přenosu na dítě či dospělého stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského. Nakažení tasemnicí přitom může vést až k alveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra. Chovatelé by tedy měli po odblešení zvířete zajistit také jeho odčervení.

Blecha pod drobnohledem

Blecha je bezkřídlý hmyz dosahující velikosti 2–4 mm; samičky jsou větší. Parazitují pouze dospělé blechy, ostatní stádia (vajíčka, larvy a kukly) se nacházejí mimo hostitele. Krev sají obě pohlaví, během sání krve se žaludek blech může zvětšit až 20krát. Většina krve je opět vyloučena v malých kuličkách trusu podobných zrnkům máku.

Hlava blechy
i (Zdroj: animalhealth.bayer.cz)
Hlava blechy

 

Bleší kousnutí nastartuje reprodukční cyklus - z jedné bude za pouhé 4 týdny až 2500 blech! Samička naklade denně až 50 vajíček, která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje (koberce, pelíšky, postele, pohovky,…). Larvy se živí trusem dospělých blech a odumřelými kožní buňkami hostitele. Vývojový cyklus v příznivých podmínkách (teplo a vlhko) trvá asi 11 dnů. V nepříznivých podmínkách larva zůstává v kokonu a čeká na blízkost hostitele až 1 rok. Dospělá blecha přežívá bez potravy až půl roku.

Blecha kočičí

Celosvětově dominantní blecha u koček a psů způsobuje až 98 % případů zablešení. Na rozdíl od ostatních druhů blech většinou neopouští svého hostitele, ale opakovaně přijímá potravu a rozmnožuje se, dokud se nevyčerpá nebo dokud není pozřena kočkou nebo psem. Délka života blechy kočičí je za neutrálních teplot prostředí 9–12 měsíců. Při nízkých teplotách a periodách hladu se délka života blechy výrazně prodlužuje.

Blecha kočičí
i (Zdroj: animalhealth.bayer.cz)
Blecha kočičí

V posledních letech dochází díky mírným zimám k výraznému nárůstu bleší populace, takže prevence se opravdu vyplatí.

Publikováno: 29. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce