reklama

Správné doplňky dodají vašemu interiéru tu pravou atmosféru. Kouzlete se zrcadly a světly

Chcete proměnit váš interiér bez nákladné rekonstrukce? Té pravé pohodě stále něco schází a vy zaboha nemůžete přijít na to, co to může být? Poradíme vám. Zkuste čarovat s těmi vhodnými doplňky a váš prostor získá novou hloubku. Posvítíme si na zrcadla a světla.

Proměna interiéru těmi správnými doplňky vás finančně nezruinuje. Po rozsvícení vytvoří světlo se zrcadlem a dekorací elegantní a dominantní prvek prostoru (Zdroj: AMIRRO)

Zvýraznění dekorací či uměleckých děl

Jedním z nejoblíbenějších triků je zaměření pozornosti na jednu konkrétní věc v interiéru, kterou pomocí zrcadla a světla zvýrazníme. Ideálně pokud je v místnosti nějaké umělecké dílo, fotografie, obraz nebo socha postavená na krbové římse či na komodě. Za ní zavěsíme dostatečné velké zrcadlo, které nasvítíme dodatečným světelným zdrojem tak, aby se světlo odráželo na požadovanou dekoraci. Po rozsvícení tak vytvoří světlo se zrcadlem a dekorací elegantní a dominantní prvek prostoru, který v místnosti upoutá pozornost na první pohled.

Žárovky
Doplňky v podobě zrcadel a světla téměř nezatíží rozpočet, ale vnesou do vašeho domova jedinečnou atmosféru (Zdroj: Getberg )

Přidejte interiéru prostor a hloubku

Hrajte si se světlem a ukryjte ho, skvěle tak můžete interiéru přidat hloubku i jej opticky zvětšit. Použít můžete obyčejné LED pásky a světla tak umístit v různých koutech svého domova. Nasvítit tak můžete stropy, podhledy, zdi, rohy nebo třeba hrany postele či skříně. Skrytá světla dodají místnosti větší pocit prostoru a hloubky a zároveň vytvoří uklidňující záři. Chcete-li světlu v místnosti dodat více nevšednosti, můžete je ozvláštnit využitím stmívatelných tzv. RGB LED pásků, které umožňují měnit intenzitu osvětlení i jeho barvu podle momentální nálady, a dodají tak interiéru pokaždé jinou atmosféru.

Stolek bílý
Světlo může skvěle přidat hloubku interiéru i jej opticky zvětšit (Zdroj: AMIRRO)

Vyplnění prázdných prostor

Prostor v interiéru se snažíme nejen vytvořit co nejotevřenější a největší, ale často také dochází k situacím, kdy musíme prázdný prostor vyplnit, aby byl více útulný. Pokud máte místnost, která nemá přespříliš dekorací nebo nábytku, můžete prázdný prostor vyplnit seskupením svítidel. Ta vyberte stejná a zavěsit je můžete vedle sebe nebo v různých výškách. Dobře funguje také celoplošné zrcadlo, které je jemně nakloněné dozadu. Pokud k němu zavěsíte více kusů svítidel pohromadě, vytvoříte prostor, který se stane dominantou místnosti, a díky sklonu zrcadla nebude světlo příliš intenzivní.

Umístění a velikost vašeho zrcadla a světel určí, jak se budete v pokoji cítit. Pokud máte opravdu velkou místnost a chcete, aby byla plná energie, umístěte větší zrcadla v blízkosti světelných zdrojů, jako například stojací lampy nebo menší lampičky. Avšak pozor na přílišnou intenzitu světla, zrcadla se proto nedoporučuje umístit přímo před hlavní osvětlení v místnosti.

Stůl, židle
Umístění a velikost vašeho zrcadla a světel určí, jak se budete v pokoji cítit (Zdroj: Getberg )

Nezapomeňte na denní světlo

Světlo mohou zrcadla v místnosti odrážet také od oken a prosvětlit tak místnost i za bílého dne. Pokud máte nedostatek oken, dobře fungují tzv. zrcadlová okna, která jsou umístěna blízko těch skutečných a odráží více světla do místnosti. V případě, kdy je denního světla v místnosti opravdu nedostatek, jako jsou chodby, koupelny, WC, ale i obývací pokoje nebo pracovny, lze světlo přivést do místnosti pomocí světlovodů. Ty ve svých tubusech také pracují s odrazem denního světla pomocí zrcadel a vedou jej nepozměněné přímo do prostor, kde je světla málo.

Prosvětlete terasu a opticky ji zvětšete

Zrcadla
Světlo mohou zrcadla v místnosti odrážet také od oken a prosvětlit tak místnost i za bílého dne (Zdroj: AMIRRO)

Pokud máte malou terasu nebo balkon, můžete využít panelových zrcadel nebo zrcadel vcelku, závěsných luceren a závěsných rostlin, které se budou v zrcadlech odrážet. Opticky tak zvětšíte nejen prostor terasy, ale zároveň umocníte i výhled z okna. Po zavěšení rostliny umístěte zrcadlové panely po stranách rostliny a na strop. Dále umístěte závěsnou lucernu přímo před závěsnou rostlinu. Rostlina pak dostane úplně nový vzhled stejně jako celá vaše terasa. Vytvoříte si tak menší džungli, která ozdobí exteriér a zároveň umožňuje nevšední pohled také z interiéru.

Osvětlete interiér světlovodem

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce