I letos možná vyrazíte na výlet nebo delší dovolenou. Pokud máte psa a budete ho brát sebou, měl by být na cestu autem připravený a zvyklý. V autě je potřeba zabezpečit několik důležitých faktorů, jako je teplota, umístění psa a také jeho zabezpečení. Je to velmi důležité nejen pro něj, ale také pro všechny cestující. Pokud se chystáte do ciziny, přečtěte si, co vše musíte splňovat a jak na co psa očkovat.
Pokud chcete se psem cestovat pravidelně, je důležité ho zvykat na pobyt v autě už od štěněte. Začněte nejdříve několikaminutovými jízdami a postupně čas strávený v jedoucím autě prodlužujte. Každý pes je ale individuální, trénink mu proto maximálně přizpůsobte a akceptujte jeho potřeby. Pokud je to možné, tak na konci cesty by pejska mělo čekat něco pozitivního. U menších cest je možný pamlsek, proběhnutí nebo alespoň jasné ocenění a pochvala. Po delší cestě to může být pořádná procházka, společná hra, nebo právě pobyt na chatě v příjemném prostředí.
Jak zabezpečit psa při jízdě v autě
Zákon, který upravuje pobyt psa v autě, říká přímo, že odpovědnost nese řidič auta. Ten je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby i zvířete a zabezpečit ho tak, aby neohrozilo řidiče ani ostatní cestující. Samozřejmě by měla být zabezpečena i bezpečnost psa. Tím je myšleno, že zvíře nemá být přepravováno volně. Lze to zabezpečit několika způsoby: V prostoru pro cestující připoutáme psa na pásový systém pro cestující pomocí speciálního popruhu a postroje.
Malého psa je možné přepravovat ve speciální přepravce na to určené.
Poslední možností je přepravovat psa v zavazadlovém prostoru. Tady je nutné zajistit, aby se pes při cestě nedostal do prostoru pro cestující. Můžeme to zajistit sítí nebo mříží, které oba prostory oddělí. Umisťují se za zadními sedadly. Z hlediska bezpečnosti jsou ideální klece a přepravky určené přímo do zavazadlového prostoru.
Jak zabezpečit pohodlí pro psa v autě
Zejména během dlouhých cest je důležité se postarat i o pohodlí psa. Pokud je za jízdy zapnutá klimatizace, neměla by foukat přímo na psa, výdech klimatizace by určitě neměl směřovat na hlavu psa. Teplota uvnitř by měla být maximálně o 5 °C nižší než teplota venku tak, jak by to mělo být nastaveno i pro nás lidi. Každé dvě hodiny je vhodné zastavit, psa krátce vyvenčit a nechat ho, pokud to je možné, proběhnout a dát mu napít. Někteří psy cestu lépe snáší, pokud mají sebou svou oblíbenou deku nebo hračku.
Čeho se rozhodně při cestě autem se psem vyvarovat?
Nenechávejte psa za jízdy vystrkovat hlavu ven z auta. Během jízdy ho nekrmte. Mohlo by mu za jízdy zaskočit a mohl by se dokonce zadusit. Při zastavení ho nikdy nenecháváme v autě samotného. V létě se můžou teploty vyšplhat na nesnesitelnou teplotu a pro psa by to mohlo mít vážné zdravotní důsledky.
Jak pomoc hodně stresovanému psovi
Pokud pes jízdu v autě snáší hodně špatně, slintá, zvrací nebo kňučí, můžeme mu dát jako první volbu humánní homeopatická antikinetika. Pokud ani po delší trénovací době není pro pejska cesta příjemná a nepomáhají ani uvedené přípravky, může veterinární lékař, zejména na delší cesty nebo cesty letadlem, doporučit podání sedativ.
Jaké jsou základní podmínky pro vycestování do ciziny
Pokud chcete cestovat se psem do ciziny, musíte splnit tři základní podmínky:
- označení mikročipem pro případnou identifikaci
- vystavení europasu veterinárním lékařem se všemi uvedenými náležitostmi
- platná vakcinace proti vzteklině. První vakcinace je platná pro tyto účely až po třech týdnech.
I psy trápí neduhy stáří
Publikováno: 19. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná