reklama

Úspora energií v rodinném domě závisí na výběru technologií a zařízení šetřících energii

Na co se zaměřit, abychom co nejméně zatěžovali náš rozpočet i životní prostředí? Dnes, kdy je důležitým tématem kromě ekonomiky i ekologie, je dobré se začít zajímat o úspory energií už při stavbě domu a následně i při výběru zařízení a spotřebičů.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pasivní dům představuje minimální náklady na vytápění i provoz celého domu (Zdroj: Depositphotos)

Protože úspory se týkají celkového provozu domu, je dobré vědět, jaká zařízení nám uspoří nejvíc energie. Největší položku představuje vytápění a ohřev užitkové vody, následuje vybavení domu, osvětlení a spotřebiče.

Na čem lze nejvíce ušetřit

Většina majitelů rodinných domů dnes přemýšlí, jaké technologie, zařízení a spotřebiče zvolit, aby provoz domu a domácnosti byl co nejekonomičtější. Nejvyššími položkami ve spotřebě energií jsou vytápění a ohřev užitkové vody, a poté provoz elektrospotřebičů. Chceme-li ušetřit, měli bychom se zaměřit na výběr moderních technologií a energeticky méně náročných zdrojů, s minimálními ztrátami energií a efektivně nastavenou regulací. 

Malé a velké elektrospotřebiče

Každá domácnost využívá kromě velkých spotřebičů, mezi nimiž vévodí chladnička, sporák a pračka, i množství malých spotřebičů. Téměř v žádné domácnosti dnes nechybí varná konvice, kávovar, mixer nebo robot, žehlička, vysavač či televize a také zahradnické a dílenské nářadí na elektřinu. Životnost převážné většiny spotřebičů je omezená, v průměru se uvádí zhruba do 10 let. Aby spotřeba byla co nejoptimálnější a nejnižší, je nutné je správně používat. Zastaralé spotřebiče je vhodné vyměnit čas od času za nové, moderní a ekonomicky výhodnější. Přitom bychom měli dbát na rady výrobce a sledovat spotřebu.

Spotřebiče
i (Zdroj: Depositphotos)
Snad každá domácnost má několik velkých spotřebičů jako jsou chladnička, sporák či pračka

Kritéria výběru spotřebičů

Při výběru spotřebičů bychom měli brát v úvahu nejen vzhled, ale i kvalitu, výkonnost, záruční dobu a náklady na provoz. V současné době existují možnosti, které nabízejí porovnávání kvality výrobků od různých dodavatelů i s posouzením jejich energetické náročnosti. Stejně tak funguje porovnání cen u dodavatelů energií. Pokud se budete těmito radami řídit, máte možnost výběru jak zboží, tak dodavatele energií, které vaši kapsu zatíží co nejméně. 

Energetická třída A, B, C, D

Spotřebiče jsou rozděleny podle energetické náročnosti. Na trhu jsou elektrospotřebiče různých tříd, mezi jejichž energetickou náročností může být poměrně velký rozdíl, někdy až dvojnásobný. Nejkvalitnější spotřebiče jsou označeny písmeny A+ až AAA+++, což je nejlepší třída. Naopak nejméně kvalitní jsou pod písmenem D. U starších typů spotřebičů třídy B, C a D může být rozdíl ve spotřebě oproti třídě A až dva tisíce korun za rok. Je tedy důležité vědět, co přesně toto označení znamená a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými výrobky.

Energetické štítky

Energetické štítky byly zaváděny v letech 2001 až 2010, aby poskytovaly informace zákazníkům o energetické náročnosti a úspornosti výrobků. Evropská komise letos schválila počínaje březnem 2021 konečnou, zjednodušenou podobu nových energetických štítků u několika výrobků. Místo označení plus se nyní používají pouze písmena od A do G. To se týká myček, praček, lednicí, svítidel a televizí.   

Energetický štítek
i (Zdroj: Depositphotos)
Energetické štítky označují energetickou náročnost, tedy spotřebu daného výrobku

Lednice s mrazákem

Při výběru nové lednice bychom měli myslet na několik kritérií. Mezi nejdůležitější patří výkon, objem, hlučnost a samozřejmě spotřeba energie. Řídíme se podle označení na energetickém štítku, který má každý elektrospotřebič. Úsporné jsou označeny písmenem A, naopak náročné G. Životnost lednice bývá kolem 7 až 10 let, po překročení této doby může spotřeba stoupat. Rozdíl ve spotřebě mezi jednotlivými třídami může být až 20 %.  

Nové štítky u myček a praček

Z nejúspornější třídy A+++ se myčky na nádobí a pračky přesunuly do třídy B nebo C. Na štítcích je od března uvedena energetická třída, barevná škála energetické účinnosti, spotřeba energie a vody, doba mytí jednoho cyklu v programu ECO, maximální kapacita myčky a hlučnost. Rozdíl v ročních nákladech může být mezi jednotlivými třídami zhruba dvojnásobný. Vždy bychom měli dbát na to, abychom při mytí i praní využili plnou kapacitu a zvolili co nejekonomičtější program.

Úsporné žárovky

Šetřit lze i osvětlením. Dnes nahrazuje klasické žárovky úsporné osvětlení v podobě LED nebo halogenových žárovek a zářivek, jejichž investice na pořízení je sice vyšší, ale mají nižší spotřebu. LED žárovky spotřebují zhruba sedminu toho, co klasické, jen se více zahřívají a vrhají světlo pod malým úhlem. Nevadí jim časté zhasínání a rozsvěcování. Zdokonalené halogenové žárovky, které pořídíte za přijatelnou cenu, svítí okamžitě naplno a nevadí jim ani časté zapínání. Přitom jsou o 20 až 45 %  úspornější než klasické. Nové energetické štítky se týkají také nově vyráběných žárovek.

Žárovky
i (Zdroj: Depositphotos)
Platby za energie by měly odpovídat počtu a výkonu spotřebičů v domácnosti.

Platby za energie

Za energie platíme zálohy, které by měly odpovídat spotřebě. Pokud se jedná o již běžící odběr, vychází dodavatel při stanovení záloh a vyúčtování ze spotřeby v  předchozím roce. V případě nově zahájeného odběru bychom se měli poradit s dodavatelem, který posoudí a nastaví zálohy podle počtu a výkonu spotřebičů v domácnosti. Spotřebu energií si můžeme sami během roku průběžně kontrolovat.

Výpočet spotřeby energie

K tomu, jak se orientovat při výběru elektrických spotřebičů, nám poslouží tzv. energetický štítek umístěný na každém zařízení. Na něm je uvedena roční spotřeba energie v kilowatthodinách, a tak si snadno můžeme spočítat spotřebu. KWh vynásobíme 4,50 Kč, přičemž by nám měl vyjít náklad na roční provoz spotřebiče.

Kalkulačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Vypočítat spotřebu energií si můžeme sami nebo s pomocí odborníka na energie.

Mobilní aplikace pro zákazníky

Někteří dodavatelé energií dnes nabízejí nové technologie v podobě mobilních aplikací a webových portálů, kde je možné průběžně sledovat a vyhodnocovat spotřebu. Výhodou je, že tím můžeme předejít nepříjemným překvapením v podobě vysokého nedoplatku. Aplikace umí spotřebu předvídat a včas upozornit na hrozící nedoplatek. Někteří dodavatelé dnes pronajímají zákazníkům senzor například k plynoměru, který měří spotřebu. Pošle ji do aplikace a klient tak má možnost sledovat spotřebu kdykoli a odkudkoliv.

Elektroměr
i (Zdroj: Prima DOMA)
Někteří dodavatelé pronajímají zákazníkům senzor, který měří spotřebu

Vsaďte na chytrou domácnost

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 7. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová