reklama

I kočka může trpět dehydratací. Poradíme vám, jak jí předejít

Kočky nemají dostatečně vyvinutý instinkt k pití a je jen na vás, abyste předešli dehydrataci, která vašemu kočičímu mazlíčkovi v parném létě hrozí. Ale nebojte se, my vám poradíme jak na to.

Mnohé domácí kočky s pitím stávkují (Zdroj: Krmiva Pučálka/ UNSPLASH/ MARP)

Často se můžeme mylně domnívat, že mokrá krmiva, jako jsou kapsičky, konzervy anebo vaničky jsou pro kočky pouze chuťovka a vedou jen k rozmlsání už tak mlsné kočky. Opak je ale pravdou. Mnohé domácí kočky s pitím stávkují. Jestliže mají k dispozici jen suché granule, může to vést k dehydrataci a dalším zdravotním problémům, jako je například onemocnění ledvin. Věděli jste, že každá kočka by denně měla vypít přibližně hrnek vody? Je to moc? Část denního příjmu tekutin lze nahradit mokrým krmivem.

Kočka jí
Část denního příjmu tekutin lze nahradit mokrým krmivem (Zdroj: Krmiva Pučálka/ UNSPLASH/ MARP)

Granule totiž obsahují pouze 10 % vody, ale konzervy okolo 80 %. Díky tomu tak nemusíte kočku příliš hlídat, kontrolovat, zda vypila dostatečné množství vody. Pitný režim je důležitý nejen u lidí, ale i u zvířat, a to zejména v létě. Podáváním konzerv také můžete docílit větší pestrosti stravy. Pokud má kočka bezproblémové zažívání, je vhodné jí podávat různé příchutě i konzistence vlhkého krmiva. Každá kočka totiž preferuje něco jiného, vybírat můžete z paštik, filetů ve vývaru, trhaného masa, kousků želé ale i dalších konzistencí.

Konzervy
Podáváním konzerv také můžete docílit větší pestrosti stravy (Zdroj: Krmiva Pučálka/ UNSPLASH/ MARP)

I kočku můžete motivovat

Když konzumace mokrého krmiva a pitný režim nestačí, je na řadě motivace. Jak ale na to? Zkuste přemístit misku na jiné místo, neměla by být hned vedle misky s granulemi. Další možností je použití větší misky, kočky rády pijí z větší vodní hladiny. Pokud můžete, obstarejte nerezové či keramické misky, ty plastové mohou časem zapáchat a kočka to ucítí a nebude chtít pít. Vyzkoušet můžete i fontány pro kočky, některé totiž milují pití tekoucí vody. Než ale utratíte peníze, vyzkoušejte to doma u vodovodního kohoutku. A co je nejdůležitější? Měňte vodu několikrát denně, aby byla stále čerstvá a nezapomeňte pokaždé misku pečlivě umýt, aby se z misky nestal ráj bakterií.

Jak bojovat proti obezitě koček

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce