reklama

Zbavte matrace v posteli či pohovce nepříjemných roztočů a prachu, použijte ruční vysavač s UV lampou

Matrace v posteli či na sedačce představuje skvělé prostředí pro zabydlení se různých roztočů, bakterií, je to místo, kde se usazuje pravidelně velké množství prachu. Ne každý při každém vysávání koberce vyčistí i tato místa. Přesto bychom o prostor, kde si chceme odpočinout, měli pravidelně pečovat. Vyzkoušeli jsme proto bezdrátový ruční vysavač s UV lampou, který zaručuje odstranění až 99,99 % roztočů, alergenů a bakterií.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nežádoucí roztoče v matracích pomůže zničit ruční vysavač s UV lampou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

V matracích se drží prach, alergeny a hlavně roztoči. Ti bohužel mohou za vznik různých alergických reakcí, od vyrážky na kůži až po dýchací potíže. Vyprat matraci na 60 °C, což je teplota, která by měla stačit na jejich likvidaci, půjde asi těžko. Je potřeba se tedy poohlédnout po jiných způsobech čištění. 

V matracích žijí mnozí nežádoucí obyvatelé
i (Zdroj: Depositphotos)
V matracích žijí mnozí nežádoucí obyvatelé

Babské rady

Co dělaly naše babičky, aby večer uléhaly do čisté postele? Větraly místnost hned poránu a těsně před spaním. A to nejen v létě, ale i v zimě. Také vždy po probuzení rozhodily peřiny a polštáře, aby se všude dostalo co nejvíce vzduchu. Roztoči milují teplo a vlhko. Obojího vyprodukujeme za noc víc než dost. Nezbývá tedy pustit do ložnice chlad a průvan. Nezapomínejme tedy řádně větrat také v zimě. Pokud máme možnost, dejme na pár hodin v parném létě matrace ven vyhřát se na přímé slunce. I to se nebude roztočům líbit. Pravidelným vysáváním matrací můžeme odstranit usedlý prach, částečky odumřelé zbytky kůže z těla, vypadané vlasy. To vše je potravou pro roztoče. Vyzkoušejte také sodu. Rozsypejte jí po povrchu matrací, nechte působit a poté důkladně vysajte. 

Peřiny a polštáře větrejte i v zimě
i (Zdroj: Depositphotos)
Peřiny a polštáře větrejte i v zimě

Čištění za pomoci chemie

Vyčistit matraci můžete několika způsoby. Můžete jít mokrou nebo suchou cestou, popř. zavoláte odborníky a jejich speciální přípravky i stroje. Při mokrém čištění dochází ke zvlhčení nejen povrchu matrace, ale voda pronikne i částečně do jejího nitra. Důsledně proto dbejte o její vysušení. Suchá cesta oproti tomu umožňuje použít matraci téměř ihned po ukončení čisticího procesu. Pěny na suché čištění jsou běžně k dostání v drogeriích. 

Použijte kvalitní vysavač 

Na trhu je dnes spousta různých přístrojů, které se na čištění matrací zaměřují. Námi testovaný ruční bezdrátový vysavač Mamibot UV Lite 100 dokáže po nasátí všechny roztoče, bakterie a alergeny osvítit UV lampou s výkonem 9 W. Laboratorní testy dokazují účinnost 99,99 % jejich likvidace. 

Pokud je UV lampa v provozu, na přístroji svítí kontrolka
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pokud je UV lampa v provozu, na přístroji svítí kontrolka

Test ručního vysavače s UV lampou

Vyzkoušeli jsme použití ručního bezdrátového vysavače s UV lampou nejen na každý den používaném lůžku, ale i na zcela nové matraci a sedačce v obývacím pokoji. Výsledky byly překvapující. Postel v ložnici jsme před použitím tohoto přístroje důkladně vysáli běžným vysavačem. Poté jsme se pustili do práce s ručním strojem. Během chvilky byl filtr pro usazování prachu plný a bylo potřeba jej vyčistit. Proces jsme opakovali ještě 2x.  

Z matrace se odstranily i různé žmolky
Z matrace se odstranily i různé žmolky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Prach bylo potřeba z filtru odstranit hned 2x
Prach bylo potřeba z filtru odstranit hned 2x (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Není třeba se obávat, že by došlo k ozáření UV lampou třeba domácího mazlíčka nebo dítko, které se při práci připlete do cesty. Jakmile se přeruší styk vysávací hlavy s plochou, lampa sama zhasne. Vysavač je lehký a pracovat s ním může i šikovné větší dítě. Jelikož se jedná o aku přístroj, měřili jsme, jak dlouho nám přístroj vydrží na jedno plné nabití. Dostali jsme se na čas 42 minuty, ovšem s přestávkami na čištění. Přesto za tu dobu jsme zvládli vyčistit všechny výše zmíněné kusy. Nejvíce prachu a dalších nečistot jsme vysáli z matrací v ložnici. Jak ukazuje snímek níže, bylo toho rovných 13 gramů, což už je slušná hromádka. 

Prachu bylo opravdu hodně
Prachu bylo opravdu hodně (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Celkem 13 gramů potenciálních alergenů
Celkem 13 gramů potenciálních alergenů (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Hned na druhém místě se umístil s množstvím nečistot gauč v obývacím pokoji. Možná proto, že se po něm často proběhnou děti, nebo že je častěji vysáván, zde jsme vysáli pouze několik gramů nečistot a filtr čistili pouze 1x. Překvapilo nás ovšem, že úplně nová čalouněná dvojpostel, která byla dopravená zabalená v igelitu, nebyla zašpiněna téměř vůbec. Což by mělo být naprosto standardem, ale člověk je stále na pochybách.

V rámci testu jsme vysáli i zcela novou postel
V rámci testu jsme vysáli i zcela novou postel (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
V pohovce bylo usazeno méně prachu než na matracích
V pohovce bylo usazeno méně prachu než na matracích (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Technické specifikace přístroje:

Rychlost motoru 31 000 ot./minuta
Rychlost sacích klapek 8 000 ot./minuta
Adaptér 22 V
Sací výkon 4 000 Pa
Baterie lithiová, 2 200 mAh
Doba nabíjení 3-4 hodiny
Doba provozu 25-30 minut
UV Lampa 9 W
Odpadní nádobka 0,5 l
Hlučnost ≤ 60 dB
Doba nabíjení je 3 - 4 hodiny
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Doba nabíjení je 3 - 4 hodiny

Rady na závěr:

  • než ustelete, nechte peřiny důkladně vyvětrat
  • větrejte i v zimě
  • měňte ložní prádlo 1x za 14 dní, používejte kvalitní materiály
  • pořiďte si kvalitní matrace
  • používejte chrániče matrací
  • pravidelně matrace čistěte
  • pořiďte si výkonný stroj, který zaručuje likvidaci roztočů
Často vyměňujte ložní povlečení
i (Zdroj: Depositphotos)
Často vyměňujte ložní povlečení

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková