reklama

Proměňte svůj balkon v zahradu a vypěstujte si na ní chutnou zeleninu

Sníte o zahradě, ale máte pouze balkon? To přece není překážka! I malý balkon je možné proměnit v malou zahradu. V různě velkých nádobách můžete na balkoně pěstovat spoustu ovoce a zeleniny. Podívejte se s námi na to, co všechno jde na balkoně pěstovat, inspirujte se a vyberte si, do čeho se pustíte.

i (Zdroj: Depositphotos)
I malý balkon můžete proměnit v magickou zahradu, která vám bude přinášet radost v podobě bohaté úrody (Zdroj: Depositphotos)

Popravdě to, že se na balkoně mohou pěstovat jahody nebo rajčata, se už ví, jenže to není zdaleka všechno. Víte, že i malý balkon můžete proměnit v rovnocennou malou zahradu? A nutno říct, že se některým plodinám na balkoně daří lépe než v běžné zahradě. Jednou z takových rostlin je například lilek.

Lilek

Ano, lilek je sice poměrně velkou zeleninou, pokud mu však poskytnete dostatečně velkou a širokou nádobu, pak si ho na svém balkoně můžete v klidu vypěstovat. Když se pro to rozhodnete, mějte na paměti, že lilek vyžaduje každý den 6-8 hodin přímého slunečního světla a pravidelné hnojení. Mimo to také potřebuje rovněž i podporu, aby ve chvíli, když začnou růst plody, zvládl unést jejich váhu.

Pěstování lilku
i (Zdroj: Depositphotos)
Na balkoně můžete pěstovat dokonce i lilek. Vyžaduje jen pořádnou nádobu, oporu a dostatek světla

Řepa

Pokud hledáte něco jednoduchého, tak jednou z nejsnadněji pěstovaných druhů zeleniny na balkoně, je řepa. Její výhodou je to, že nepotřebuje zvlášť velké květináče a roste extrémně rychle. Aby se jí u vás na balkoně dařilo, potřebuje nádobu zhruba 20-25 cm hlubokou a také dobře prodyšnou půdu bohatou na kompost. Pokud nechcete tvrdou a šlachovitou řepu, zalévejte ji pravidelně a rovnoměrně. Udržujte půdu neustále mírně vlhkou.

Pěstování řepy
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro všechny milovníky řepy máme dobrou zprávu, pěstování řepy na balkoně není vůbec složité

Cukety

Ani pěstování cuket není nijak náročné. Aby se jim u vás na balkoně dařilo, potřebují nádobu o průměru 61 cm s minimální hloubkou 32 cm. Na dně nádoby by neměl chybět odtokový otvor. Pokud chcete pěstovat více rostlin, je nutné k tomu nutné vzít patřičně velkou nádobu. Cukety dále potřebují lehkou dobře prodyšnou zeminu obsahující rašelinu, kompost, jemnou kůru a perlit nebo vermikulit. Vyhněte se zahradní půdě.

Semena můžete zasadit přímo do květináče asi dva týdny po posledním mrazu. 3 semena  zasaďte do středu nádoby asi 2,5 cm hluboko. Mezi každým osivem ponechte mezeru 10 cm. Půdu pravidelně zalévejte a udržujte ji mírně vlhkou, dokud semena do dvou týdnů nevyklíčí. Pak odstraňte ty nejslabší. Pak již zalévejte do hloubky, kdykoliv je půda suchá na dotek. Cukety stejně jako lilky milují slunce. Dopřejte jim proto minimálně 6-8 hodin slunečního světla denně. Jednou měsíčně cukety pohnojte. A nezapomeňte jim poskytnout i náležitou podporu.

Bohatá úroda cuket
i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování cuket není nijak náročné a na balkoně se jim obvykle daří

Brokolice a květák

Další zeleninu, kterou můžete bez obav na svém balkoně pěstovat, je brokolice. Nicméně každá rostlina potřebuje svou vlastní nádobu o velikosti 10 l. Aby se jí dařilo, potřebuje těžší dobře provzdušněnou půdu s výživným kompostem. Hnojení pro brokolici není příliš důležité. Roste rychle, a tak jí stačí jedno pohnojení za celý svůj životní cyklus. Na rozdíl od lilku a od cukety však nepotřebuje tolik slunka. Brokolice roste pouze při chladnějších teplotách od jara až do podzimu. Abyste si pěstování brokolice na balkoně užili, doporučujeme vám zvolit ty odrůdy, které rychle dozrávají. Pak budete moci sklízet brokolici v plné velikosti za pouhých 50-65 dní od vyklíčení. Podobně jako brokolice je na tom i květák.

Brokolice připravená ke sklizni
i (Zdroj: Depositphotos)
Brokolice a květák jsou dalšími rostlinami, zeleninou, kterým se na balkoně daří

Chřest

Chřest je vytrvalou plodinou, která se běžně pěstuje na zahradě. Pěstovat ji ale můžete i na balkoně v květináčích. Pokud se chřest rozhodnete pěstovat ze semen, budete se muset obrnit trpělivostí, protože první sklizeň je možná až po 2 nebo 3 letech. Potom však můžete zažít ještě 2 až 4 roční období sklizně chřestu. Pěstování si samozřejmě můžete usnadnit nákupem sazeniček, což výrazně zkracuje čekání na první sklizeň.

Pro každou korunu chřestu potřebujete nádobu hlubokou 46 cm a o průměru 60 cm s drenážními otvory na dně. Koruny musí být zasazeny hluboce. Na dno nádoby nasypejte vrstvu štěrku a na něj pak dejte kvalitní směs zeminy s kompostem. Chřest saďte 10-15 cm hluboko. Květináč umístěte na slunné místo a dopřejte mu alespoň 8 hodin přímého světla. Výhony by se měly objevit do jednoho týdne. Půda by měla být pravidelně mulčována. Vzhledem k tomu, že jde o trvalky, nechte nádoby venku i v zimě.

Pěstování chřestu, kypření půdy
i (Zdroj: Depositphotos)
Chřest je víceletka a i když na balkoně vydrží méně let než na zahradě, jeho pěstování se vyplatí

Meloun

Víte, že v nádobách na balkoně můžete pěstovat dokonce i meloun? Aby to ale bylo možné, potřebujete k tomu nádobu hlubokou alespoň 60 cm a minimálně 35 cm širokou. Na balkoně je vhodné meloun pěstovat svisle na mříži, kdy by měla být alespoň 120 cm vysoká a dostatečně pevná, aby unesla váhu melounů. Pro výsadbu je nejlepší smíšená písčitá a hlinitá půda s pH okolo 6. Meloun potřebuje slunné místo a teplo. Rostlina vyžaduje hodně vody, a proto je důležité, abyste udržovali půdu po celou dobu rovnoměrně vlhkou, nikoliv mokrou. Počítejte s tím, že je budete muset zalévat každý den, a pokud bude teplo, tak i dvakrát denně.

Chcete-li zdravou a produktivní rostlinu, nechte růst pouze hlavní révu. Odstraňujte i poškozené a nemocné stonky. Jakmile začne rostlina kvést, pohnojte ji hnojivem s menším obsahem dusíku. Abyste dostali více plodů, je nutné květiny ručně opylovat. První plody se objeví po 40 dnech po opylení květů. Jakmile však začnou plody dozrávat, snižte jejich zálivku. V tomto období meloun zalévejte pouze opatrně a mírně. Plody se sklízí obvykle 80-90 dní po zasetí semen, tedy 30-60 dnů po odkvetení květů. Podobně jako melouny si na balkoně můžete vypěstovat i dýně.

Zralý velký meloun
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro někoho se to může zdát neuvěřitelné, ale na balkoně se daří dokonce i melounům

Jak pěstovat melouny a lufu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová