reklama

Úžasné věci, které můžete dělat s tea tree olejem. Poradíme, jak ho můžete použít

V žádné domácnosti by vedle octu, peroxidu a jedlé sody, neměl chybět také tea tree olej. Využít ho můžete nejen k léčebným účelům, ale také i k péči o svou domácnost. A k čemu všemu čajovníkový olej můžete použít? To se dozvíte v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Tea tree olej je zázračný prostředek, který vám dokáže pomoci s celou řadou zdravotních problémů a nejen s nimi (Zdroj: Depositphotos)

Tea tree oil a kuchyňský dřez

Říká se, že není v domácnosti více infekčního místa, jako dřez v kuchyni. I když se vám to zdá možná neuvěřitelné, v reálu tam najdete 100 000× více bakterií než na toaletě. I proto je nutné o čistotu dřezu pečlivě dbát. Vzhledem k tomu, že má čajovníkový olej silné antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti, můžete ho použit k pravidelnému čištění a dezinfekci dřezu. Smíchejte olej čajovníku s teplou vodou a jedlou sodou. Dřez s tímto roztokem důkladně vydrbejte, a to včetně všech spár a drážek. Pro větší účinek můžete do vody přidat také kastilské mýdlo. Čajovníkový olej je skvělý a bezpečný přírodní čisticí prostředek.

Čištění kuchyňského dřezu
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřez v kuchyni patří k těm nejšpinavějším místům v bytě. Tea tree oil vám pomůže udržet dřez čistý a bez bakterií

Dezinfekce zubních kartáčků a stojanů na kartáčky

Pokud chcete ve svém bytě najít další místo, kde se ve velkém množí bakterie, zamiřte do koupelny. Tam se podívejte na své zubní kartáčky. Jejich věčně vlhké plochy, které se používají k odstranění nečistot a bakterií z dutiny ústní, představují ideální prostor pro jejich následné množení. Je proto dobré, abyste kartáčky jednou za čas (nejlépe každý večer) vydezinfikovali. Vhodným prostředkem k dezinfekci štětin je právě tea tree oil. Kartáčky dezinfikujte po vyčištění zubů tak, že na ně naneste jednu kapku oleje z čajovníku. Funguje i to, když do sklenice s vodou, přesněji 30 ml vody, přidáte 1 kapku oleje. Štětiny kartáčku ponořte do roztoku a nechte působit 10 až 15 minut. Pak jej důkladně opláchněte a osušte na vzduchu.

Zubní kartáčky
i (Zdroj: Depositphotos)
Štětinky zubních kartáčků jsou ideálním místem pro množení bakterií. Pokud tomu chcete zamezit, doporučujeme vám kartáčky pravidelně dezinfikovat s pomocí čajovníkového oleje

Tea tree oil vám skvěle vydezinfikuje nádobí i houbičku

Dalším takovým nebezpečným semeništěm bakterií je houbička a rejžák na nádobí. Pokud ji chcete udržovat v čistotě, doporučujeme vám, abyste na ni vyzkoušeli stejný recept jako na zubní kartáčky. Jen si při dezinfekci dejte pozor, pokud máte kartáč na nádobí s dřevěnou rukojetí, aby se do dezinfekční lázně také nenamočil, popraskal by. Do lázně namočte pouze houbičku, štětiny kartáče a samotné nádobí. Po 15 minutách působení roztoku pak vše důkladně opláchněte teplou vodou.

Houbička na nádobí na namydleném dřezu
i (Zdroj: Depositphotos)
Podobně, jako to má dřez, to má i houbička na nádobí. Naštěstí i jí dokáže tea tree oil pomoci

Tea tree oil jako skvělý deodorant

Tea tree oil má ohromnou sílu. Kromě dezinfekčních a antibakteriálních vlastností, je rovněž i mocným deodorantem, který můžete použít k deodorování vašeho odpadkového koše. Stačí, když ho nakapejte na dno prázdného koše. Podobně to funguje i s pelíšky vašich miláčků. Umýt v nich ostatně můžete i jejich hračky. Zajedno je vydezinfikujete, vyčistíte, a pak je zbavíte nepříjemného zápachu. A když jsme u toho nepříjemného zápachu, použít to můžete i v šatně sportovců, tělocvičně nebo posilovně.

Muž vyhazuje plastovou lahev do koše
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud nechcete, aby vaše odpadky zapáchaly, můžete použít tea tree oil

Tea tree oil vás zbaví mravenců

Obtěžují vás mravenci a pavouci? Tento rok prý okupují dost českých domácností. Zkuste se jich zbavit s pomocí oleje čajovníku. Bude vám k tomu stačit naplnit láhev s rozprašovačem vodou s několika kapkami oleje čajovníku. Pak ji rozprašte podél všech trámů, dveří a oken. Před stříkáním láhev nejprve protřepejte. Dobré také je nakapat několik kapek oleje na mokrý hadr, kterým pak utřete rámy oken a parapety. Aby to fungovalo, je samozřejmě zapotřebí, abyste proceduru pravidelně opakovali.

Mravenci na dlažbě
i (Zdroj: Depositphotos)
Mít doma mravence je hotové neštěstí. Víte však, že i s nimi vám může pomoci olej z čajovníku?

Čajovníkový olej vám skvěle vyčistí pračku

Pokud se chcete zbavit zatuchlého pachu a plísní, které jdou z pračky, před spuštěním očistného programu přidejte do pračky také 2 čajové lžičky čajovníkového oleje.

Žena u pračky s prádlem v ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
Čajovníkový olej můžete využít i k vyčištění pračky

Přidejte Tea tree oil do doma vyrobené dezinfekce na ruce

Ať už si vyrábíte domácí dezinfekci nebo dezinfekční pěnové mýdlo (návody na ně najdete na našich stránkách), vedle přidání extraktu z aloe vera vám doporučujeme do prostředku přidat také čajovníkový olej.

Aplikace dezinfekce na ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
Tea tree oil můžete rovněž přidat i do dezinfekcí na ruce

Upozornění na závěr

Čajovníkový olej je skvělým prostředkem nicméně, než s ním začnete doma úřadovat, ujistěte se, že ho používáte bezpečně. V žádném případě by nemělo dojít k jeho pozření, protože při požití je toxický. Mějte ho uložený z dosahu dětí a zvířat. Nepoužívejte ho na poškozenou pokožku. Těhotné a kojící ženy by jej měly používat opatrně, ideálně by se mu však měly spíše vyhýbat. Nepoužívejte jej doma, pokud je ve vaší domácnosti někdo, kdo je na něj alergický.

Lahvičky tea tree oil
i (Zdroj: Depositphotos)
Tea tree oil má grády

Co je kajeput a jak ho pěstovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová