Když udeří alergie, nachlazení nebo jiné infekční onemocnění, jednou z nejdůležitějších věcí je udržet prádlo čisté, tedy bez pylu, virů a bakterií. To se neobejde bez speciální péče o prádlo. Běžné praní vás bohužel všech pylů, virů a bakterií nezbaví. Naopak, při praní se bakterie a viry roznesou i na doposud čisté prádlo. Poradíme vám, jak prádlo nejlépe vydezinfikujete.
Zdánlivě nejjednodušším způsobem se jeví použití bělidla nebo jiného profesionálního prostředku (který obvykle bělidlo také obsahuje) určeného k dezinfekci prádla. Jestliže však nechcete použít chemii, máme pro vás tipy na přírodní osvědčené dezinfekční prostředky.
Dezinfekce bílým octem
Pokud hledáte nějaký dezinfekční prostředek, který byste mohli používat k dezinfekci prádla, ocet je tou správnou volbou. Jde o ideální prostředek k praní bílého prádla ve studené vodě. K dezinfekci prádla vystačí, když do pračky přidáte půl šálku bílého octa. Ocet z prádla odstraní toxické látky, choroboplodné zárodky, bakterie a kromě toho pak odstraní i nepříjemný zápach, vybělí a zjemní látky. Nicméně vás musíme také upozornit, že při pravidelném používání může být dost tvrdý.
Peroxid vodíku dezinfikuje i vybělí
Dalším přírodním prostředkem, který můžete použít také k bělení prádla, je peroxid vodíku. Aby se vaše prádlo během praní vydezinfikovalo, stačí, když do běžného programu přidáte jeden šálek peroxidu vodíku. Pozor, nikdy ho nelijte přímo na barevné oblečení! Také vám doporučujeme, abyste si peroxid nejprve na oblečení vyzkoušeli, jinak vás může potkat nemilé překvapení v podobě nežádoucího vybělení.
Borax z lékárny
Borax je u nás méně známým přírodním prostředkem. Běžně se používá v medicíně. Najdete ho i jako příměs v různých prostředcích. Použít ho však můžete i samostatně k dezinfekci prádla. Stačí jen, když použijte prací program s teplou vodou, do jehož cyklu přidáte ½ šálku boraxu. Horká voda aktivuje jeho čisticí a dezinfekční sílu, takže vaše prádlo bude rovnoměrně vyčištěno i vydezinfikováno.
K dezinfekci můžete použít i borovicový olej a jiné esenciální oleje
V případě, že chcete vydezinfikovat jemnou pleteninu, zkuste ho postříkat borovicovým olejem v rozprašovači. Pozor ale, použijte k tomu 80% esenciální olej, jinak to nebude fungovat. V případě dezinfekce většího množství prádla, přidejte do pračky 1 šálek se dvěma čajovými lžičkami oleje. Pozor, nepoužívejte ho na hedvábí a pravou vlnu, protože byste je zničili. Po skončení pracího cyklu vám doporučujeme spustit ještě jeden cyklus máchání, abyste z prádla odstranili všechny zbytky oleje a také zmírnili jeho intenzivní vůni. Pozor, olej nepoužívejte v případě, že jste alergičtí. Borovicový olej je rovněž i toxický pro zvířata. Takže i to je důležité mít na paměti. Podobně jako borovicový olej funguje i olej čajovníkový, tymiánový nebo také levandulový.
Dezinfekce sluncem
Antibakteriálních účinků sluníčka využívaly už naše babičky. Po vyprání prádlo rozprostřely na trávu a nechali sluníčko působit. Bílé prádlo se na sluníčku krásně vybělí i vydezinfikuje. Pozor, tento způsob dezinfekce je určen pouze pro bílé prádlo. Při dezinfekci sluníčkem mějte také na paměti, že by prádlo nemělo být na sluníčku déle než pár hodin. Použít ho můžete i na rychlou dezinfekci suchého oblečení, když ho vyvěsíte na 30 minut proti slunci. Dejte si ale pozor, sluníčko je silné a tmavé nebo sytě barevné oblečení vám může vyšisovat.
Dezinfekce teplem
V neposlední řadě nesmíme opomenout zmínit dezinfekci teplem, které dokáže zničit většinu bakterií. Dezinfekce teplem funguje v případě vyprání prádla na vysokou teplotu, použití sušičky s vysokou teplotou nebo i žehlením s použitím vysokého stupně zahřátí. Nicméně i tu musíme upozornit na to, že tato technika není vhodná pro všechny materiály. Ne každá látka takové ošetření vydrží. Některé byste mohli zničit.
Připravte si přírodní prostředek do myčky
Publikováno: 13. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová