reklama

Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě

Jiřinky, chryzantémy a další podzimní květiny slavnostně vybarví a provoní komnaty hned tří zámků najednou. Vypravte se do Kunína, Litomyšli nebo Zákup, všude na vás čeká kouzelná květinová výzdoba.

Slavnost jiřinek na zámku Kunín

9.–10. září 2017

Opět po roce se dostávají jiřinky do popředí zájmu, tento fenomén je zde na zámku spojen s postavou prvního kunínského faráře Josefa Ignáce Turka, jednoho z největších pěstitelů a šiřitelů jiřinek v Čechách a na Moravě. Výzdoba z jiřinek v pokojích zámku je naaranžována právě k poctě zámeckého kaplana P. Josefa Turka, učitele Františka Palackého.

Zámek, kostel, hřbitov, plastiky v parku z umělecké školy Ave Art z Ostravy, to všechno jsou místa, kde se budou moci příchozí kochat z jiřinkových aranžmá a užít si prožitek spojený s touto mimořádnou květinou.

Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě 2
i (Zdroj: Zámek Kunín)
Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě 2

Kousek od zámku se nachází zámecké zahradnictví, kde si každý bude moci prohlédnout políčko plné jiřinek a dozvědět se mnoho o této květině. Dále je pro příchozí připraven bohatý program.

Jiřinky na zákupském zámku

9.–10. září 2017 

IV. ročník výstavy jiřinek se uskuteční v interiérech II. prohlídkové trasy (Zámek za císaře Františka Josefa I.), kterou si návštěvníci budou moci mimořádně prohlédnout sami bez průvodce.

Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě 3
i (Zdroj: Zámek Zákupy)
Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě 3

V rámci zahájení výstavy bude tradičně pokřtěna nová odrůda jiřinky, tentokrát jménem císařovny Marie Terezie. 

Květiny na zámku v Litomyšli

9.–17. září 2017 

Státní zámek Litomyšl zve na výstavu Květiny na zámku v Litomyšli s podtitulem Období sklizně a lovů.

Litomyšlský zámek sloužil po tři století většině svých majitelů jako letní venkovské sídlo. Aristokracie přijížděla na období sklizně, tedy od června do října, aby unikla dusnu velkých měst a současně aby si užila čerstvost plodů, která v oněch měsících vydávala jejich panství. Ovoce, zeleninu, květiny i lovnou zvěř. Tyto historické skutečnosti se staly inspirací pro podzimní aranžerský seminář, který vyzdobil reprezentační prostory zámku v Litomyšli v duchu sklizně a také historizujícími květinovými vazbami.

Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě 1
i (Zdroj: Zámek Litomyšl)
Kam na výlet: Květiny a podzimní plody ozdobí zámky v Čechách i na Moravě 1

Výstava Květiny na zámku v Litomyšli je umístěna v reprezentačních pokojích I. prohlídkové trasy. Ve dnech od 9. 9. do 10. 9. 2017 jsou pokoje s výzdobou přístupné bez průvodce a od 12. 9. do 17. 9. 2017 v rámci klasických prohlídek, vždy od 10.00 do 17.00. Poslední prohlídka začíná v 16.00.

Publikováno: 8. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce