reklama

Toto je 5 nejčastějších chyb, kterých se hospodyňky dopouští při úklidu

Své domovy se snažíme udržovat v té největší čistotě. Jsme si vědomi, že ještě důkladnější úklid vyžaduje přítomnost malého dítěte, alergika, nemocného nebo nějakého chlupatého mazlíčka. I přes nejvíce vynaloženou snahu, však mnoho z nás při úklidu chybuje a dělá něco, co by neměl dělat. Víte, v čem chybujete zrovna vy? Po přečtení tohoto článku budete možná překvapeni.

i (Zdroj: Depositphotos)
Své domovy se snažíme uklízet, jak nejlépe dovedeme, přesto se nevědomky dopouštíme některých chyb. Víte, které děláte zrovna vy? (Zdroj: Depositphotos)

Problematické mytí prkének

To, že se po použití musí krájecí prkénka umýt, není nic nového. Mnoho lidí si však myslí, že prosté umytí pod teplou vodou s použitím saponátu vystačí. Jenže věc se má jinak. Pokud skutečně chcete zabránit riziku, že si doma vypěstujete nějakou infekci, měli byste (zvláště prkénka, která používáte na maso a ryby) po každém použití namočit také do vody s kapkou bělidla. V případě, že nejste fanoušky drsné chemie, doporučujeme vám místo bělidla použít ocet.

Nechte ocet dostatečně dlouho působit, a pak prkénko opláchněte v horké vodě. Pro důkladné hloubkové čištění doporučujeme vyzkoušet kombinaci soli s citronem. Prkénka s nimi vyčistíte tak, že nejprve prkénko potřete šťávou z půlky citronu, necháte chvíli působit, a potom do desky zapracujete sůl smíchaný se šťávou z druhé půlky citronu. Po chvíli působení vše nakonec důkladně opláchněte horkou vodou a důkladně osušte. Prkénka máte dokonale vydezinfikovaná.

Kuchyňské prkénko
i (Zdroj: Depositphotos)
K nejčastějším chybám, které doma nejčastěji děláme, je špatný způsob umývání krájecích prkének

Místo utírání prachu víříme prach

Utíráte své poličky prachovkou nebo suchým hadrem? Utírání prachu prachovkou patří k velmi častým chybám. Hodně lidí si myslí, že s prachovkou nebo suchým hadrem prach setře, nenapadne je však, že ve skutečnosti ho pouze rozvířili ve vzduchu. Tímto způsobem se prach nikdy neuklidí, pouze se přemístí jinam, a to třeba na váš stůl, koberec, podlahu a podobně. Pokud se tedy chcete prachu skutečně zbavit, buď prach vysávejte, nebo na utírání použijte vlhký hadr, který prach lépe posbírá.

Utírání prachu
i (Zdroj: Depositphotos)
Myslíte, že prach skutečně utíráte nebo jen přemisťujete?

Kroužíme na nerezu

Nerezové spotřebiče jsou krásné, ale jejich velkou nevýhodou je to, že se velmi snadno zamažou. Mnohdy k tomu přitom stačí jediný dotyk. Všechny nerezové povrchy proto potřebují časté čištění. Mnoho lidí však při čištění dělá jednu zásadní chybu, a to tu, že je čistí krouživými pohyby. Jenže takové čištění po sobě zanechává stopy. Pokud tedy nechcete po sobě nechat šmouhy, čistěte nerezové spotřebiče rovnými tahy.

Mytí trouby
i (Zdroj: Depositphotos)
Nevíte, proč máte šmouhy na svých nerezových spotřebičích? Nejspíš to bude nesprávným způsobem leštění

Nejlepší je mytí oken, když svítí slunce

Mysleli jste si, že nejlépe se vám budou umývat okna ve chvílích, když je pěkně teplo a svítí sluníčko? Není to tak docela pravda, protože v těchto dnech vám budou rychle usychat nejen čištěná okna, ale i čisticí prostředek na oknech, což bude dělat nevzhledné šmouhy. Ideálním dnem pro mytí oken je ve skutečnosti ten, který je pod mrakem a teplotně se pohybuje okolo 20 °C.

Mytí oken
i (Zdroj: Depositphotos)
Nevíte, proč máte šmouhy na svých nerezových spotřebičích? Nejspíš to bude nesprávným způsobem leštění

Opomíjení polštářů

Povlečení pereme každý týden. Často pereme i peřiny, ale mnoho domácností při svém úklidu opomíjí polštáře. Jenže i ony podléhají množení roztočů a bakteriím. Polštáře toho musí hodně vydržet od potu, slin, kosmetiky až po vypadané vlasy. Nezapomínejte proto na ně při svých úklidech a i je pravidelně perte minimálně jednou za tři až šest měsíců. 

Lůžkoviny
i (Zdroj: Depositphotos)
Ložní prádlo pereme jako diví, dokonce i na peřiny si občas vzpomeneme, ale polštáře jakoby nebyly ani naše

Jak jednoduše na nejen jarní úklid

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová