reklama

Co obnáší chovat skot plemene Highlander?

Plemeno skotu Highlander je tak trochu výjimkou mezi ostatními plemeny. Vyznačuje se velmi mohutnou srstí a obzvlášť dlouhými pevnými rohy. Ačkoliv Highlander na první pohled budí respekt, je to celkem nenáročné a klidné plemeno. Než si takový skot pořídíte, měli byste o jejich chovu něco vědět.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Co obnáší chovat skot plemene Highlander? (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Plemeno skotu Highlander

Skotské plemeno skotu Highlander je na první pohled zcela odlišné od plemen, která jsme znávali z dřívějších dob. Od typického českého strakatého skotu se liší nejen stavbou těla, ale i výrazným osrstěním a majestátními dlouhými rohy. Highlander má ale velmi přátelskou a milou povahu. Není útočný, ale spíše zvědavý. Skot je prezentován jako krotké a nenáročné plemeno, kterému nevadí ani drsné klimatické podmínky hor ani chudá potrava.

Stádo
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zvířata jsou zvyklá žít ve stádu celý rok venku na pastvinách

Highlander je považován za chytré plemeno, které si dokáže poradit i v těžkých podmínkách bez přítomnosti člověka. Chovatel Benjamin Sitter sám přiznal, že ve chvíli, kdy krávy a býci neměli dostatek vody v důsledku ucpaného potrubí, došli si až k řece, aby se napili. Jejich pud jim dokázal poradit a nemuseli se spoléhat na pomoc člověka.

Mlsoun
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Highlander je plemeno poměrně krotké a zvědavé

Jejich chov není vůbec náročný. Skot je zvyklý být celoročně na pastvině, a dokonce si velmi užívají, když napadne sníh.

Jejich hustý a dlouhý kožich je uzpůsobený drsnému životu v přírodě. Nepotřebují tedy žádné ustájovací budovy ani přístřešky, kam by se uchýlili před nepřízní počasí. O to víc je jim ale horko v parném létě a potřebují vyhledat stín nebo se ochladit. Přes léto jim ale také podstatně zřídne srst, jinak by naše teplé počasí přežívali jen těžko.

Býk
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Znakem Highlanderů je hustá srst a dlouhé rohy

Co se týče chorob, je plemeno Highlander velmi odolné vůči obvyklým nemocem a také vůči parazitům. Dokonce člověka nepotřebuje ani při příchodu nových mláďat na svět. Telata se rodí přímo na pastvinách. 

Tele
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Telata se rodí přímo na pastvině

Plemeno Highlander se chová spíše pro spásání trávy, ačkoliv je zařazeno mezi masná plemena. Jejich výtěžnost je velmi malá a roční přírůstky na váze jsou poměrně malé. Do hmotnosti cca 600 kg dorůstají okolo 3,5 roku. Oproti tomu jsou ale poměrně nároční na plochu pastviny. Každý jedinec má okolo sebe minimálně 1 ha prostoru. Čím víc tedy máte krav či býků, tím více prostoru budou potřebovat. 

Barva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kromě tradiční hnědé barvy jsou Highlandeři i černí

Highlander má velmi příznivý vliv na životní prostředí. Chovatel Benjamin Sitter zjistil, že za dobu, co Highlandery chová, se do krajiny vrátily původní druhy rostlin a změnila se celá biodiverzita prostředí.

Pastva
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Skotský skot je zvyklý na velké pastviny

Znáte ovčí plemeno skudde?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová