reklama

Postarejte se o topný systém i po sezóně, na podzim si ušetříte nervy a čas

Topná sezóna už před nějakou dobou skončila a vy jste si oddechli, že nemusíte poskakovat okolo kotle, přikládat, vynášet popel a starat se o celý topný systém? Neděláte dobře, na podzim se vám to všechno může vrátit až dvojnásob. Věnujte se topnému systému i po skončení sezóny a na podzim budete připraveni.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Postarejte se o topný systém i po sezóně, na podzim si ušetříte nervy i čas (Zdroj: archiv FTV Prima)

Co s topným systémem po skončení topné sezóny?

Topná sezóna trvala letos o poznání déle než v jiných letech. Přesto máme před sebou období, které bude vyžadovat sem tam přihodit do kamen nějaký ten špalíček, zvlášť pokud nás čeká chladné a deštivé léto. Měli bychom tedy našim kamnům a topnému systému celkově věnovat trochu pozornosti a připravit se na nadcházející novou topnou sezónu, která nás může překvapit dříve, než vůbec čekáme. 

Oheň
i (Zdroj: Prima DOMA)
Skleněná dvířka už dnes nemusíme ani čistit

Možná si také po této zimě řeknete, že už máte dost věčného běhání ke kotli a přikládání, neřkuli každodenního vynášení popela, čištění kamen a zatápění. Znáte to, ve chvíli, kdy nejvíc spěcháte a potřebujete uvést vyhaslá kamna znovu do provozu se vám ne a ne podařit zapálit sirku, papír na roztopení shoří dřív, než od něj chytnou třísky, klestí je vlhké a doutná a dřevo nechce prohořet. Výsledkem je zakouřená kotelna, tma v kamnech a naštvaný majitel. 

Dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dřevo by mělo být dostatečně vyschlé

A to už vůbec nemluvíme o každoročním shánění dřeva, případně černého uhlí (i když se od tohoto druhu vytápění už prakticky ustoupilo), štípání polen a špalků, skládání uhlí, námaze, zpoceném čelu, mozolech na rukou a dalších radostech. Nepřemýšleli jste o jiném, vhodnějším způsobu vytápění? Chápeme, že odstavit svůj zánovní kotel na pevná paliva a místo něj si nechat do domu zavést vytápění plynové nebo elektrické je poměrně nákladná legrace. 

Klestí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při zatápění jste se bez klestí či třísek neobešli

Jako vhodné řešení se ale nabízí kotle na pelety nebo dřevěné brikety. Co to jsou pelety? Pelety a brikety se lisují z pilin, které vznikají jako odpad na pilách. Přitom mají lepší energetické vlastnosti než dřevo. A co to znamená pro nás? Ideální topivo, které je poměrně levné, a přitom dostatečně výhřevné, je ekologické, a přitom se uplatní jak v rodinných domcích a chatách, tak ve větších budovách, jako jsou penziony, restaurace nebo výrobní střediska. Pelety také nepotřebují žádné speciální zacházení při manipulaci, moderní dopravci vám je dovezou až k domu a umožňují snadné a ekonomické skladování.

Obsluhu peletového kotle pak zvládne i dítě nebo dáma před ochodem na ples ve večerní róbě. Pokud máte dostatečně velký prostor, kde můžete pelety skladovat po celou topnou sezónu, nemusíte si na podzim lámat hlavu se sháněním dřeva, uhlí nebo dalších topných materiálů. Pelety vám dovezou až pod nos a pomocí speciálního fukaru "naskladní" do vymezeného prostoru. Odtud se pak dopravníkem ve tvaru šnekové hřídele dostávají až do kotle, aniž byste na ně museli sáhnout. Vám pak na starost zůstane jen zapálení kamen, které provedete jedním stisknutím tlačítka. Jak prosté. 

Pelety
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Násypka pelet pojme velké množství, takže nemusíte chodit přikládat

Peletová kamna se dokážou propojit i s moderní chytrou technologií, což je výhodně například na chatě nebo chalupě. Víte, že chcete strávit víkend na chatě, ale obáváte se, že tam bude vlhko a nevlídno? Pokud máte na chatě peletová kamna propojená s aplikací ve vašem mobilu, jednoduše si zatopíte na dálku. Aplikace dokáže kamna nejen zapálit, ale umí i nastavit a udržovat zvolenou teplotu, takže vy večer přijedete do příjemně vyhřáté chaty. 

Teplota
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Díky chytré aplikaci si zatopíte i na dálku

Údržba

Peletová kamna nemusíte revidovat sami. Stačí si na to pozvat servisního technika firmy, od níž jste kamna zakoupili. Ten se o všechno postará sám. Srovnáte-li vaše minulá snažení o vyčištění kamen na tuhá paliva, kdy se na vás sypaly tuny popelu, neustále jste bojovali se zaseklým roštem a soustavně jste z útrob kamen vytahovali ohořelé zbytky neidentifikovatelných předmětů, je tato údržba pohodová a bez starostí. Navíc údržba přes léto je vůbec nejlepší, protože se v kamnech netopí.

Servis
i (Zdroj: Prima DOMA)
Servisní technik se o údržbu postará sám

Kromě této údržby pak již s kamny na palety nemusíme vůbec nic dělat. Dříve ve starších modelech docházelo velmi často k znečištění skleněného okénka v kamnech a to se pak čistilo třeba starými novinami. Dnešní moderní technologie v kamnech nabízí funkci vzduchového oplachu, který ze skla nánosy a nečistoty odstraní sám. A jak je to s popelem? Popel z pelet je ekologický a můžeme jej vysypat i do kompostu. Navíc se popelu tvoří velmi málo, podstatně méně než při topení dřevem. Pokud pak popel nechceme vybírat z kamen ručně, stačí si pořídit vysavač na popel, ten za nás špinavou práci udělá.

Publikováno: 5. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová