reklama

Které z těchto 6 psích loveckých plemen znáte?

Lov patřil od pradávna k oblíbené činnosti šlechty i "obyčejných“ lidí. Vždycky jim při něm pomáhali psi nejrůznějších velikostí a vlastností. Dnes, kdy se náš vztah k přírodě hodně změnil, se z těchto krásných zvířat stali úžasní společníci, které ocení zvláště aktivní majitelé mající rádi pohyb a turistiku. Některá méně známá plemena jsme si už před nedávnem na našem webu představili, ale protože existují i mnohá další, dáme tentokrát prostor i jim.

i (Zdroj: Depositphotos)
Z Nizozemí pochází i další sympatické lovecké plemeno. Stabyhound je vzhledem ke své povaze vhodný jako rodinný pes (Zdroj: Depositphotos)

Naše pomyslné kynologické putování začneme "doma“ v Evropě. A z naší České kotliny vyrazíme směrem na západ.

Malý lovec kachen

Už v 17. stoleté doprovázel v Nizozemí lovce kachen poměrně malý, ale zdatný pes, který se velmi podobal dnešním kooikerhondjům neboli holandským křepelákům. Jeho lovecká specializace mu dala pro nás takřka nevyslovitelné jméno, které v překladu znamená "kachnářský pes“. Dokáže nenápadně plavat kolem rákosí přilákat tak zvědavé ptáky, které pak nažene lovcům do připravených klecí. Dnes se ale k tomuto účelu už dávno nepoužívá a stalo se z něj spíše společenské plemeno. Pro svou otevřenou a veselou povahu našel uplatnění v canisterapii a často se s ním v jeho domovině setkáte i v roli záchranářského psa. Svou rodinu velmi miluje, jen se příliš nehodí k malým dětem. Jeho srst je krásná a vzhledem ke svému původnímu uplatnění je voděodolná a chrání ho i před chladem.

Kooirkerhondje
i (Zdroj: Depositphotos)
Veselý, kamarádský a ostražitý – takový je malý sympaťák z Nizozemí zvaný kooirkerhondje

Každý pes má rád vycházky. Udělejte ze svého psa fešáka a vyrobte mu originální obojek.

Velký lovec s dobrým srdcem

Když přeplujeme Lamanšský kanál, dostaneme se do Velké Británie, země, která dala světu řadu vynikajících psích plemen. Mezi ty u nás prakticky neznámé patří otterhund, tedy "vydrař“. Jeho historie sahá až do raného středověku, kdy byl využíván k lovu vyder, protože je odolný a dokáže se potápět pod hladinu stejně jako vydry a bobři. V současnosti je ovšem lov těchto chráněných vodních savců zakázán, a před nějakými 40 lety proto hrozil vydrařovi zánik. Naštěstí se ho podařilo promyšleným šlechtěním zachránit. Má přátelskou povahu, zbožňuje nejen svou rodinu a děti, ale všechny rodinné přátele. Nicméně vzhledem ke své velikosti (váží až 40 kg) a k velké potřebě neustálého pohybu a aktivit se rozhodně nehodí do města a pro kynology začátečníky.

Štěňata otterhundů
i (Zdroj: Depositphotos)
Štěňata otterhundů vypadají jako malí jezevčíci, ale vyrostou z nich psi, kteří měří v kohoutku kolem 65 cm

Na skok do Afriky

Na sever afrického kontinentu se vydáme za jedním z nejstarších plemen světa. Pět tisíc let staré mumie faraonských psů patří k cenným archeologickým nálezům z hrobek dávných egyptských vládců. Tento krásný a elegantní pes je sice poměrně známý, chová se ostatně i u nás, ale málokdo už tuší, že byl vynikajícím lovcem. Staří Egypťané si ho cenili nejen jako společníka faraonů, ale také proto, že dokázal "lovit zrakem, čichem i sluchem“ a byl pro ně neocenitelným loveckým pomocníkem.

Faraonský pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Faraonské psy známe už z tisíce let starých vyobrazení v egyptských pyramidách

Z Afriky pochází rovněž basenji, dnes víceméně společenské a sportovní plemeno. Proslul jako "neštěkavý“ pes, protože vydává trochu divné krátké a ostré zvuky. Má velmi zvláštní povahu, je odtažitý a musí se s ním umět jednat. Pokud mu dopřejete hodně pohybu a zvládnete jeho stále silné lovecké pudy, lze ho chovat i v bytě, naopak nesnáší pobyt v kotci, který ho velmi omezuje.

Basenji
i (Zdroj: Depositphotos)
Basenji není velký, hodí se i do bytu, ale jeho povaha je hodně složitá, proto potřebuje zkušené majitele

Finský lovec není pro každého

Už více než dvě století se na severu Finska v regionu Karélie na pomezí s Ruskem používá k lovu medvědů nádherný a zdatný pes, kterého dnes známe jako karelského medvědího psa. Na rozdíl od předešlých plemen se příliš nehodí jako domácí společník, protože jeho lovecké instinkty jsou velmi silné a zvládnou ho jen velmi zkušení myslivečtí kynologové. Patří zkrátka mezi druhy psů, které se vůbec nehodí do města a pro běžné pejskaře. Přesto se právě v tomto prostředí občas objeví, jenže pak se může stát nebezpečný pro své okolí.

Karelský medvědí pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Karelský medvědí pes mívá v kohoutku až kolem 60 cm a dodnes neztratil svou sílu a silný lovecký pud

Přečtěte si rady pro majitele psů.

Exotický hlídač

Své pomyslné "psí“ cestování zakončíme v dalekém a exotickém Thajsku, protože jen velmi vzácně potkáte někde jinde thajského ridgebacka. Jeho srst je velmi krátká a jemná s typickým pruhem obráceně rostoucích chlupů na hřbetě (podobně jako u daleko známějšího rhodéského ridgebacka). Ve své domovině byl používán nejen k lovu, ale také jako zdatný hlídač obchodních karavan. Má velmi odtažitou povahu a na rozdíl od evropských loveckých plemen je málo kontaktní a jen máloco upoutá jeho pozornost. Nicméně při dobré a důsledné výchově se z něj stane pes milující rodinu a spolehlivý hlídač, který ovšem potřebuje skutečně velkou dávku denního pohybu.

Thajský ridgeback
i (Zdroj: Depositphotos)
Srst thajských ridgebacků je tak krátká, že vypadají jako naháči

Psi a děti mohou být věrnými parťáky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Víte, jaká je správná velikost boudy pro vašeho psa? Poradíme vám. Nebo si přečtěte návod a psotavte svému miláčkovi novou, bytelnou boudu. Je to snadné, povedeme vás krok po kroku. 

Publikováno: 7. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Chov jezevčíků není úplně bezstarostná záležitost

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jezevčíci jsou malí a sebejistí lovci, i když na první pohled vypadají roztomile a mazlivě. Nenechte se ale mýlit, jezevčíci se už v dávných dobách využívali k lovu norujících divokých zvířat.