reklama

Víte, jaké okurky patří do skleníku, co dělat s odkvetlou amarylis a proč se objevuje na azalkách bílá plíseň?

Listárna s Ludmilou Duškovou vám prozradí další velmi cenné rady, jak správně pěstovat květiny i zeleninu. Dozvíte se, jakou chybu děláme, když nám při pěstování okurek ve fóliovníku většina květů nevytvoří plody a co dělat s odkvetlým amarylisem. Také získáte cenné rady, jak ošetřit ouškovitost azalek, aby se dále nerozšiřovala.

V listárně nám poradí Ludmila Dušková (Zdroj: Prima DOMA)

Jak vyřešit podivné útvary a bílý povlak azalek

Ouškovitost nebo také jablíčkovitost azalek se vyskytuje také na rododendronech. Houbové onemocnění je nepříjemné a nevzhledné. Napadené listy je nutné odstranit a rostlinu ošetřit vhodným přípravkem, nejlépe měďnatým, a to hned v době rašení bílého povlaku, tedy ihned, co onemocnění objevíte. Likvidaci napadení nepodceňujte, výtrusy by mohly přezimovat a na jaře opět na rostlinu zaútočit.

Onemocnění azalek
Nepříjemné onemocnění azalek s bílým povlakem na listech (Zdroj: Prima DOMA)

Starosti s pěstováním okurek ve fóliovníku

Pokud jste se s nadšením pustili do pěstování okurek ve fóliovníku nebo skleníku, ale místo skvělé úrody jste měli jenom spousty květů a pak žádné okurky, udělali jste nejspíš jednu z častých chyb nezkušených pěstitelů. Každá rostlina pro vytvoření plodů, tedy rozmnožování, potřebuje hmyz pro opylení. Je tedy nutné v případě pěstování v uzavřených prostorech, kde se hmyz vyskytuje minimálně, opylovat rostliny ručně, například pomocí štětce... ale to je samozřejmě velmi pracné a nepraktické.

Druhou a pohodlnější variantou je, zvolit takový druh okurek, který je schopen vytvořit plody i bez opylení. Takovou odrůdu najdete pod označením partenokarpické. U okurek jsou to všechny druhy skleníkových hadovek nebo odrůdy Karlos a Karen. Tyto druhy můžeme pěstovat i venku, nejsou tedy nijak omezené, jenom jsou vhodné pro oba typy pěstování.

Zelené okurky
Zdravá úroda okurek nakládaček (Zdroj: Prima DOMA)

Amarylis

Amarylis je velmi zajímavá cibulovina, která se často používá i jako dárek. Po odkvětu zůstanou jenom dlouhé štíhlé listy a rostlina vypadá trochu smutně. Při dobré péči nám může ale i nadále dělat radost a zelenou dekoraci. Po odkvětu suchou část stonku a květu odstraňte, aby zbytečně rostlinu vyživování této chřadnoucí části nevysilovalo. Rostlinu dále ponecháme na okně, zaléváme a přihnojujeme ještě dalších 6 měsíců, aby získala výživu a sílu pro další období. Poté ji necháme 2-3 měsíce odpočinout. Listy odstřihneme a rostlinu zaléváme minimálně. Můžeme cibuli i opatrně vyjmout ze zeminy a uskladnit ve tmě, třeba ve sklepě. Není to ale nutné, stačí ji nechat vegetovat v klidovém režimu, poté opět začneme zalévat. Jako první by nám měl vyrašit právě nádherný bohatý květ.

Červené květy amarylis
Nádherně rozkvetlá cibulovina amarylis (Zdroj: Prima DOMA)
Ustřižení odkvetlého květu
Odkvetlý květ je potřeba odstranit (Zdroj: Prima DOMA)

Pěstujeme okurky na netkané textilii

Publikováno: 10. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná